U proteklih mesec dana u Srbiji je štrajkovao ko je stigao - čak i kafedžije koji su se žalili na česte inspekcijeske kontrole poslovanja koje im rasteruju goste. Zbog smanjanja plata prosvetari su održali jednodnevni štrajk upozorenja, zdravstveni radnici će to činiti jednom nedeljno, advokati već mesec i po dana ne rade jer traže vraćanje poreza na stari obračun i povratak poslova koji su im oduzeli notari. Radnici preduzeća u restrukturiranju ponovo blokiraju puteve, ratni veterani se samopovredjuju zbog neoverenih zdravstvenih knjižica....
Ko je kriv za lošu ekonomsku situaciju u Srbiju i da li će javni sektor i penzioneri podneti sav teret krize?

Bivša vlast za sve to optužuje sadašnju jer je - nesposobna; sadašnja vlast tvrdi da su ekonomiju pojeli krediti i kamate koje su podigli - oni bivši. Ekonomisti već deceniju govore o neophodnosti sveopštih reformi, ali prvo se morati krenuti od reforme države.
U takvim okolnostima stigla je delegacija Međunarodnog moneteranog fonda koja će dve sedmice ispitivati šta je urađeno, šta Srbija namerava da se uradi i da li je zaslužila da joj se odobri milijarda eura koja se neće trošiti već će služiti za ne-daj-bože situaciju.

Poreske poruke: Poreska uprava ne može da naplati 3,5 milijarde evra dugova od firmi koje su u stečaju, izbrisane iz registra ili u likvidaciji. Zbog nemoći da uteraju novac u budžet i uspostavi bolji sistem kontrole i naplate na čelo poreske uprave postavljen je čovek iz Bezbednosno informativne agencije.
Rezultat njegovog rada je objava spiska najvećih dužnika medju kojima su i bivši finansijeri Demokartske stranke, ali i sadašnji medijski promoter SNS-a Pink imperija Željka Mitrovića. Reagovao je i premijer rekavši da je Mitrović u ovoj godini platio više poreza nego za vreme vladavine DS-a, a zatim je direktor Poreske uprave gostovao u emisiji TV Pink i nije pričao o poreskim dužnicima.

Pored zalaganja za reformu javnog sektora ministarka Udovički kaže da se mora preurediti cela država kao I da nema onoliko viška zaposlenih koliko se misli, te da su od viška zaposlenih bitnije njihove kvalifikacije i stručnost. "Mi moramo da napravimo prostor za nove poslove, za moderniju državu", rekla je Udovički i zaključila da će se prvo pozabaviti ugovorima gde je neko doveo prijatelje i rodjake koji se ne pojavljuju na poslu.
Direktorske plate i gubici: Javnu kritiku da se mora prvo reformisati država više od deset godina ponavlja dr Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. On kaže da političari stalno govore ono što narod voli da čuje, a država liči na stambenu zgradu u kojoj će u jednom momentu samo jedan stanar plaćati centralno grejanje.

Predsednik Fiskalnog saveta profesor dr Pavle Petrović kaže da Srbijagas pojede za četiri-pet godina jedan Telekom, ali i da preduzeće Elektroprivrede Srbije (EPS) praktično primjer -Srbijagasa u nastajanju!
EPS ima 600 direktora, a potrebno mu je - oko sto rukovodilaca. EPS je u maju ove godine objavio da zbog krađe struje gubi oko 80 miliona eura godišnje, ali je prošlu godinu završilo u plusu sa oko 190 miliona evra. Međutim, EPS je monopolista na srpskom tržištu pa se postavlja pitanje - šta će raditi svi ti zaposleni kada EPS u narednoj godini izgubi monopol?
Gubitak NBS: Ono što je proteklih dana izavalo veliku pažnju je i gubitak Narodne banke Srbije za proteklu godinu od oko 400 miliona eura.
NBS je saopštila da je u 2013. godini i Švajcarska centralna banka imala minus od 10,4 milijarde dolara i da munis nije ništa neobično a guvernerka Jorgovanka Tabaković smatra da je gubitak NBS „nije toliko bitan za dalje poslovanje“.
Prof dr Ljubomir Madžar je objasnio da gubitak NBS predstavlja cenu vođenja monetarne politike odnosno načina da se koči inflacija. On je objasnio da NBS povlači dinare sa tržišta da ne bi pravili pritisak na inflaciju i da banke viškove dinara plasiraju u vrednosne papire NBS. One tako kreditiraju NBS, a NBS za uzvrat mora da im plati pristojnu kamatu....

Kako je moguće da NBS vodi dobru politiku, a novčanik stanovništva je svakog meseca sve prazniji, odnosno potrošačka korpa je sve skuplja. Pažnju u javnosti je privukla i cifra da guvernerka ima platu pet hiljada evra, dok je za srednji sloj u koji spadaju i lekari i profesori san plata od hiljadu evra.
Žrtva i investicije: Najavljene reforme - iako bolne, zbog smanjenja plata i penzija na tri godine – građani Srbije su komenatrisali pozitivno i najčešće mislili da one neće pogoditi baš njih. Sada promene prevashodno pogađaju bužetske korisnike i nema pozitivnih pomaka, makar u smislu dovlačenja stranih investitora za kojima vapi privreda niti povećavaju broj zaposlenih u privatnom sektoru što je bio cilj kada su one predstavljane.

Ako se to zaista i dogodi, Srbija opet ulazi u stranački igrokaz - ko će dobiti koje ministarstvo odnosno da li će budući ministri nastaviti sa reformama gde su stali njihovi prethodnici...
Violeta CVEJIĆ