Za Portal Analitika iz Beograda: Violeta CVEJIĆ
Nakon tri meseca štrajka advokata i mesec ipo dana štrajka prosvetnih radnika Vlada Srbije nema rešenja za zahteve štrajkača. Prema brojnim izjavama, koji su do sada davali resorni ministri prosvete Srđan Verbić i pravosuđa Nikola Selaković, glavna kočnica u pregovorima je izgleda sastav pregovaračkih timova šrajkača. Ministri bi u tom delu nešto da menjaju, pa tek onda da se ozbiljnije pozabave zahtevima štrajkača.
Međutim, vreme trajanja oba protesta i istrajavanje u prvobitnim zahtevima govori o ozbiljnosti i jedinstvu štrajkača, ali i o nemoći Vlade da se suoči sa stvarnim problemima u ovim oblastima. Suprotstavljene strane do sada su pokazale jedinstvo u namerama da istraju zbog krajnjeg cilja koji se u oba slučaju tiču novca: advokati se žale jer se deo novca preliva notarima, dok prosvetari traže da budu izuzeti od smanjenja plata u javnom sektoru jer već zarađuju ispod republičkog proseka koji je oko 400 evra.

(Ne)razumevanje: Sa jedne strane ministri odugovlačenje pregovora obrazlažu nerealnim zahtevima i nefleksibilnošću štrajkača da revidiraju svoje zahteve. Sa druge strane štrajkači optužuju predstavnike Vlade da nisu kompetentni za materiju o kojoj pregovaraju - pa se zbog toga ključ rešenja nalazi u rukama predsednika Vlade Aleksandra Vučića. Premijer kaže da ima poverenja u svoje ministre, ali i da će od januara početi da razmišlja o rekonstrukciji vlade.
U kolapsu koji je nastupio zbog štrajkova za sada su izvesne dve stvari: deo učenika neće dobiti đačke knjižice i odloženo je više od 130 hiljada suđenja jer advokati štrajkuju od 10. septembra u Beogradu, odnosno od 17. septembra u celoj Srbiji.
Zajedničko za oba protesta je nerazumevanje predstavnika Vlade za zahteve štrajkača, ali i sve češće pretnje na način na koji će se štrajkovi okončati. Naime, nastavnicima se preti otkazima, dok se advokatima pretilo alternativnim rešenjima.
Zbog nesposobnosti da se nagodi sa štrajkačima Vlada je pribegla žargonski rečeno "bušenju" štrajkova, ali kod advokatskog esnafa je ta ideja doživela poraz dok ispit te vrste za prosvetare tek počinje.

Bušenje štrajka: Vlada je advokatima u oktobru mesecu stavila do znanja da će dovoditi advokate iz BiH i Crne Gore. Međutim, ta ideja doživela je krah. Usledio je pokušaj osnivanja paralelne advokatske komore čiji bi članovi bili oni koji se bave krivičnim pravom. Ali, i taj pokušaj je propao.
Advokat Vladimir Gajić je osnivanje Unije krivičara, početkom novembra meseca, prokomentarisao rečima: "Postaje po malo tragikomično šta sve ’UDBA’ radi ne bi li uništila jedinstvo advokata Srbije....." Gajić je namere advokata koji su pokušali da osnuju novu komoru nazvao "providnim" i poručio im da "njihovi potezi vređaju inteligenciju i zdrav razum". Aludirajući na njihove veze sa nekdadašnjom UDBOM a današnjom BIA preporučio im je da je bolje da se zovu "Unija saradnika".

I pored posredovanja i podrške Evropske unije advokata štrajk se zaoštrio, a sve optužbe su upućene ministru Selakoviću koji po rečima predsednika advokata Srbije Dragoljuba Đorđevića pokušao advokate da izigra u pregovorima.
Advokatima najviše smetaju notari koji su u Srbiji nedavno počeli da rade, a u čijoj su nadležnosti i kupoprodajni ugovori čime advokati gube znatan deo novca. Zbog tromesečne blokade sudova i odlaganja suđenja predstavnici Vlade su saopštavali da je štrajk advokata inspirisan tajkunskim namerama, odnosno da tajkuni kontrolišu i generišu ovaj štrajk. Međutim, kako su i te optužbe pale u vodu, advokati su sada na putu da se dogovore sa Vladom. Vlada bi trebalo da izmeni Zakon o javnim beležnicima koji je u parlamentu donet preko noći, i izmena dopustiti i advokatima da rade ugovore koji su predmet spora i štrajka.
Iako se činilo da će se štrajk prosvetara slomiti u prvoj nedelji njihov protest je ušao u šestu sedmicu bez naznaka za bilo kakav kompromisom.
Neverica: Predstavnici Ministarstva prosvete kao i sam ministar prvo su izražavali nevericu u totalnu obustavu nastave. Kada se to dogodilo dva puta, za vreme protesta 22. oktobra i 22. decembra, predstavnici prosvetnih vlasti su prešli preko toga i sada izražavaju novu nevericu u nameru štrajkača da ocene neće biti zaključene, a samim tim ni podeljene đačke knjižice.
Tačno je da se nedodeljivanje knjižica ne pamti u Srbiji, međutim, prosvetari kažu i da se ovakav štrajk ne pamti od 1997. godine kada je nastava bila obustavljena gotovo mesec dana i kada su na kraju godine deci uglavnom poklonjene ocene.
Prosvetari su uspeli da slome način na koji je Ministarstvo prosvete i Ministarstvo finansija pokušalo da reši njihov problem. Oni su odbili da prime sedam ipo hiljada dinara (oko 60 evra) jer kažu da trajno hoće da reše problem prosvete.
To znači da istrajavaju u zahtevima: što pre uspostaviti platne razrede, doneti novi zakon o obrazovanju, ne smanjivati plate u prosveti kojem podležu svi u javnom sektoru i uvažiti sugestiije nastavnika u novom kolektivnom ugovoru koji treba da se potpiše u januaru.

Ministar Verbić kaže da para nema, da ne razume zahteve sindikata, da su potrebni drugi ljudi za pregovore kao i da će neki drugi nastavnici umesto ovih u štrajku zaključiti ocene.
Prema podacima četiri reprezentativna sindikata koja deluju u prosveti od 1764 škole u Srbiji štrajkuje njih 1160, tako što su časovi u poslednjih pet nedelja trajali 30 minuta. U 300 škola je 22. decembra totalno bio obustavljen rad. To sve predstavnicima sindikata daje nadu da će se njihov štrajk održati do ispunjenja poslednjeg zahteva. Zbog sporosti Vlade da reaguje na njihove zahteve prosvetari su već doveli u pitanje i početak drugog polugodišta.
Umoran od štrajka, dan nakon totalne obustave rada ministar Verbić odgovara: "Jutros sam došao kući u dva sata, predstavnike sindikata viđam više nego sopstvenu decu, ne razumem poteze sindikata".
Zastrašivanje: Ministar još dodaje: "Svi smo nezadovoljni, ali pravim razliku između predstavnika sindikata i nastavnika. Ministarstvo će tražiti spiskove onih koji nisu radili. Ministar nije tu da preti već da sprovodi zakon, a direktori treba da sankcionišu one koji ne rade"...
Da se ne boje ministra ali ni otkaza predstavnici sindikata svakodnevno poručuju ministru.
Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže da ih svaki naredni pregovori sa Ministarstvom vrate tri koraka u nazad.
"Ministar preti, ali mi i ovako držimo čas", rekla je Janković.
Osporavajući tvrdnju da su deca ustvari najveće žrtve ovog štrajka Janković je navela da je gradivo predviđeno za ovo polugodište pređeno, da će se đacima ocene usmeno saopštiti ali da nastavna veća koja verifikuju polugodišnje ocene neće biti održana.
Ono što sindikati zameraju prosvetnim vlastima Janković je objasnila u jednoj rečenici: "Mi već pet nedelja fingiramo pregovore, a kada sa njima ponaosob razgovaramo svi kažu da je situacija teška i da smo upravu".
Kakvu se poruka šalje deci o tome očigledno niko ne razmišlja, kao ni o onim ljudima čiji su sudski procesi odloženi. O tome kuda vode štrajkovi ni kako će se okončati takođe niko od nadležnih nema odgovora. Ali sa najavljenim posledicama štrajka već se zbijaju šale da ćemo uvesti nastavnike iz Kine.
Možda se odgovor na sve ovo zapravo nalazi u pitanju Zorana Kostića Caneta iz grupe Partibrejkersi: "Da li ova zemlja ima budućnost i da li mi živimo u našoj ili njihovoj zemlji?"