Literatura

MARKOVIĆ-KAROVIĆ: Distopija danas nije fantastika nego realnost

Možda je Džon Grin na velika vrata vratio omladinsku književnost. Presrećna sam zbog toga, jer je jedan od mojih omiljenih autora, iako sam "stara" - kažu mi da je trebalo da ga odavno prerastem, kaže kroz osmijeh direktorica i urednica izdavačke kuće "Urban Reads" Jasmina Marković-Karović.
MARKOVIĆ-KAROVIĆ: Distopija danas nije fantastika nego realnost
Portal AnalitikaIzvor

Ona je sinoć bila gost 7. Zimskog salona knjige - Booka 2015 i tom prilikom u atrijumu Delta sitija predstavila neke od najatraktivnijih autora i naslova koje su izdali. U fokusu ove mlade beogradske kuće, nastale 2013. godine, su djela namijenjeni mladima najvećim dijelom iz žanra fantastike. Zahvljujući Holivudu, upravo je književnost za mlade posljednjih nekoliko godina doživjela pravi procvat.

- Omladinska literatura je zamrla nakon što je 60-tih godina uhvatila zamah sa Harper Li. Ali, to nije ni približno onome što se sada dešava. Način na koji je Grin vratio omladinsku književnost, je sjajan jer im je približio čitanje obrađujući teme koje će tinejdžerima vječno biti zanimljive - od borbe s autoritetima, do prvih ljubavi. Tu se još "ugurala" i distopija za koju vjerujem da je popularna jer se takođe bavi temama sa kojima se susreću mladi danas. A meni se, pak, nekada čini da mi stvarno živimo u toj distopiji; to za nas i nije fantastika - kaže Marković-Karović u razgovoru za Portal Analitika.

Nećemo pogriješiti ako kažemo da su neki pisci naučno-fantastičnog žanra davno su "predvidjeli" ono što se sada dešava. Ali, da li ovakva literatura pomaže tinejdžerima da u turbuletnim vremenima, kakvo je današnje, odrastu ili ih još više "zatvaraju" u neki njihov poseban svijet?

­- Teško to mogu reći... Moj slučaj je takav da sam ostala "zaglavljena" u tom periodu. S druge strane, mislim da ne treba da se ograničavaju ni mladi, ni mi stariji. Postoje trenuci kada starijima prija da se vratimo u mladost, vjerovatno zato što još bijemo neke bitke koje smo tada bili. I obrnuto: mislim da se i mladi nekada upuste u "borbu" sa knjigama koje su im komplikovanije, koje ih tjeraju da odrastu. Uvijek sam protiv bilo kakvih lijepljenja etiketa i ograničavanja i zato je dobro se mi stariji pronalazimo u njihovoj literaturi i obrnuto - ispričala je ona s osmijehom.

Kako su tek zakoračili na sve veće tržište knjiga, neminovno je saznati kakvi su planovi mlade izdavačke kuće "Urban Reads".

- Prvo, ideja je da uvećamo publiku koju smo, na neki način, stvorili, da čitaoci budu dovoljno vjerni da ne brinemo da li će i ubuduće kupovati ono što je naše. Kada budemo sigurni da smo došli do toga, razmislićemo i o saradnji sa nekim regionalnim autorima. Ali, to se neće desiti još godinu, dvije... Do tada, završavamo sa izdavanjem djela Džona Grina - prevešćemo sve njegove knjige. Ima i novih trilogija: "Red Rising" (Crveno svitanje) Pirsa Brauna i "Peti talas" Rika Jensija, takođe knjiga po kojoj se snima film. Dakle, biće to neke "filmovane" knjige - uglavnom trilogije - malo fantastike, malo savremene književnosti, ali i dalje omladinske - najavljuje Marković-Karović za Portal Analitika.

K.J.

Foto: petplus.rs

Portal Analitika