Na ovoj značajnoj međunarodnoj konferenciji okupili su se eminentni istraživači iz Crne Gore i Japana, specijalisti za različita pravna područja.
Uvodnu riječ je imao mr Vuk Uskoković, asistent sa Univerziteta Donja Gorica, a debatu je započela prof. dr Emi Matsumoto sa Univerziteta Aoyama Gakuin iz Tokija. Ona je naglasila da je ova konferencija od velikog značaja za istraživanja koja sprovodi u okviru projekta „Komparativna studija prava potrošača iz perspektive mješovitog pravnog sistema”. Podsjetila je prisutne i na veliki značaj pravnika i sociologa, autora prvog crnogorskog Građanskog zakonika, Valtazara Bogišića, za kojeg je istakla da je zaslužan za činjenicu da su danas široko otvorene mogućnosti za istorijska poređenja crnogorskog i japanskog prava. Svoje izlaganje na temu korejskih običaja i kodifikacije korejskog običajnog prava priložio je i prof. dr Takaši Oka sa tokijskog Univerziteta Gakushuin.
Raspravu je zaključio prof. dr Časlav Pejović sa Univerziteta Kyushu iz Fukuoke, koji je, govoreći o japanskom pravu u okviru jedne dijahronijske perspektive, istakao kako je, uprkos tome što je u prošlosti usvojilo brojne tekovine romanskog prava, današnje japansko pravo nastavilo da funkcioniše svojom logikom što ga, baš kao što je to slučaj i s japanskim pismom, čini dijelom jedne autentične i zasebne kulture.
Učesnici su se saglasili s činjenicom da je globalizacija proces koji značajno mijenja svakodnevni život ljudi i utiče na način na koji funkcionišu institucije. Sveobuhvatne promjene u ovom smislu mogu se vidjeti u područjima poput politike, ekonomije ili prava; ali su izuzetno prisutne i u kulturi, sportu, industriji zabave, te u mnogim drugim životnim oblastima. S obzirom na činjenicu da globalizacija ostvaruje snažan uticaj na ekonomske, društvene i tehnološke aktivnosti, pravo predstavlja važan segment kad je riječ o uticaju globalizacije na sprovođenje ogromnog broja sfera ljudskog djelovanja na lokalnom, ali i na internacionalnom nivou, navodi se u saopštenju.