Politika

Partije sa demokratskim prefiksima „preplavile“ crnogorsku scenu: Demokratija samo na papiru

-Stranka želi da ubijedi članstvo daje ona demokratska, ali demokratska partija ne postoji. Postoji takozvani oligarhijski princip - kaže Vladimir Goati Partije koje uzimaju prefiks u svom nazivu „demokratska" to rade jer žele da ubijede birače da su stvarno takve, ali demokratske partije zapravo ne postoje u političkoj praksi. Političke stranke uglavnom žele moć i vlast - ocijenio je za Pobjedu politički analitičar Vladimir Goati.
Partije sa demokratskim prefiksima „preplavile“ crnogorsku scenu: Demokratija samo na papiru
Portal AnalitikaIzvor

Crnogorska politička scena „vrvi" od partija koje u svom nazivu imaju prefiks - demo­kratska. U posljednje pola go­dine formirane su tri takve partije ijedan savez. U martu ove godine osnovan je Demo­kratski savez - Demos, a to­kom aprila i Demokratska Crna Gora - Demokrate. Po­četkom ove godine formirana je Demokratska narodna par­tija. Prethodno, u julu 2012. nastao je opozicioni savez De­mokratski front. „Pune ruke" demokratije do­laze iz opozicionih redova, a kao demokrate deklarišu se i predstavnici stranaka koje su nacionalne. Tako je Nova srp­ska demokratija postala konstituent Demokratskog fronta,   dok  se  dio  njenih funkcionera, nakon nedavnog rascjepa partije, opredijelio za Demokratski savez - Demos. Ranije formirane partije takođe imaju taj prefiks, kao što su Crnogorska demokratska unija, Demokratska stranka jedinstva, Demokratski cen­tar. Nacionalne stranke imaju nazive - Demokratska unija Albanaca, Demokratski savez u Crnoj Gori, Demokratska partija, Demokratska zajed­nica Muslimana i Bošnjaka, Bošnjačko-demokratska za­jednica u Crnoj Gori. Najsta­rija partija na političkoj sceni Crne Gore, koja je u vlasti, takođe je po nazivu demokratska - Demokratska partija so­cijalista. Vladimir Goati za Pobjedu ka­že da postoje samo uspješne ili neuspješne partije, a demo­kratske su - samo na papiru.

Partija želi da ubijedi član­stvo u to šaljući poruku daje ona demokratska, a demo­kratska partija, kad bi strogo gledali, ne postoji. Postoji ta­kozvani oligarhijski princip, o čemu je još davno, početkom prošlog vijeka, pisao Robert Mihels, razočarani socijalista. On je tada rekao da partije nijesu demokratske organizaci­je, već one koje se bore za moć i vlast, a demokratija je stvar za spoljnu upotrebu. Ja sam dosta blizak tom stanovištu -kazao je Goati.

Prema njegovim riječima, partije osjećaju da je biračima stalo da budu demokratske i zato u svom nazivu naglaša­vaju taj atribut. - To je pokušaj da se privuku birači na jednom relativno malom tržištu koje je prezasi­ćeno političkim partijma, kao što je crnogorsko. To je pot­puno razumljivo - istakao je Goati.

Na pitanje mogu li partije u tome uspjeti, on je odgovorio „relativno malo". - Mogu se zvati kako god hoće, ali one su opozicione. Tek na­kon četiri izborna nadmeta­nja stvara se nešto jača kvali­tetnija izborna identifikacija. Tek tada se birači identifikuju sa određenom partijom pa joj gledaju kroz prste i glasaju za nju, iako nešto pogriješi. U an-losanksonskom svijetu gdje su nastale političke stranke imate nasljedno glasanje, fa­milijarno, recimo ako im je djed glasao za laburistu, oni još uvijek isto glasaju. Naravno, procenat ljudi koji se mijenjaju u tom smislu sada je znatno veći nego prije 30 ili 50 godina - kazao je Goati. Komentarišući jednu od de­mokratskih partija - onu koja je u vlasti - Demokratsku par­tiju socijalista, Goati kaže da ona predstavlja „crnogorsku specifičnost".

- DPS je uspjela da prebrodi promjenu režima, izmjenu mnogih izbornih zakona i da pobijedi, ostane na kormilu u istoj koaliciji formiranoj 1998, [to je ulazak u punoljetstvo sa SDP-om. Ne znam da li je to tako jer niko nije uspio da po­nudi bolju platformu od DPS-a i SDP-a, ali to je koalicija koja ima većinu. DPS je dosta toga prihvatila iz partije koja više ne postoji - Liberalnog saveza Crne Gore. Ne znam nijedan slučaj poput LSCG, da se partija samo raspusti, uz obrazloženje da je previše do­bar za previše loše crnogor­sko društvo - dodao je Goati.

- Crnogorska opozicija odaje utisak, barem onima koji je posmatraju spolja, da je pre­više usitnjena, slaba, spre­mna da oštrije govori među sobom, nego protiv vlasti, a to sve ne sluti na dobro kad je riječ o narednim izborima - ocijenio je politički analiti­čar Vladimir Goati. Prema njegovim riječima, problem opozicije u Crnoj Gori teško je rješiv. - Opozicija je ostala sa malim, izlomljenim, nesaglasnim snagama, bez konsenzusa čak i oko vođe. Pokušaj da se ide u koloni nije uspio, za razliku od Srbije, gdje jednu kolonu 2000. nije htio SPO, ali opozicija je ipak nadvladala vlast.

Ali, u Crnoj Gori to se ne događa - dodao je Goati.

Pobjeda

 

Portal Analitika