Predstavnik predlagača, Milutin Simović iz Demokratske partije socijalista (DPS), kazao je da su ranije akti kao i Prijedlog rezolucije doprinos razvoju demokratije i unapređenju ljudskih prava.
„I ranije, kao i danas, postojale su razlike među nama. Danas svi kažemo da smo za evropski put Crne Gore, i svi vidimo da je to pravi put. Zato je važno da ne živimo i ne sanjamo prošlost već da radimo na budućnost. Dileme i protivljenje rezoluciji žal su zbog važnih donesenih odluka i pokušaji njihovog negiranja- od obnove nezavisnosti do danas. To je pokušaj revizije značajnih dostignuća“, rekao je Simović.
On je dodao da ova tema zaslužuje dijalog u parlamentu.
"Imamo novu priliku da demonstriramo zrelost naše demokratije. Uvažavajući činjenicu da je članstvo bitno za razvoj društva DPS je pokrenuo rezoluciju. Usvajanjem tog dokumenta pokazaćemo da želimo Crnu Goru u stabilnom okruženju. Vjerujemo da ćemo pozivnicu u decembru, a pred nama su završne obaveze", naveo je Simović, dodajući da su u izradi konačnog teksta učestvovali predstavnici i vlasti i opozicije.
Predsjednik Odbora za bezbjednost, Mevludin Nuhodžić, kazao je da raspravu o NATO-u treba pozicionirati iznad dnevne politike.
"NATO za Crnu Goru znači primjenu sistema pametne i kolektivne odbrane. Članstvo za Crnu Goru znači i uštedu u sektoru odbrane. Nijedna država u današnjem svijetu se ne može izboriti sama sa brojnim bezbjednosnim izazovima. Neutralnost je najskuplja opcija za države poput naše", rekao je Nuhodžić.
Prema njegovim riječima, ukoliko Crna Gora ne bi koristila kapacitete NATO-a, morali bi kupiti nekoliko aviona i brodova, što bi opteretilo budžet za više stotina miliona eura.
"I bogate zemlje, poput Norveške ili Danske zbog toga ne razmišljaju o neutralnosti", dodao je Nuhodžić.
Ministarka odbrane Milica Pejanović-Đurišić ocijenila je da je članstvo u Alijansi interes cijelog društva, i da to, ne može biti eksluzivni izbor Vlade, niti bilo koje partije.
"Cilj je da kroz dijalog, odgovorno i racionalno, razgovaramo o onome što donosi ulazak Crne Gore. Ubijeđena sam da tako možemo izbjeći aktualizovanje novih podjela u društvu".
Pejanović-Đurišić je podsjetila da je Vlada podržala Predlog rezolucije.
"Potpuno sam saglasna sa stavom iz rezolucije da je članstvo garant teritorijalnog suvereniteta i integriteta Crne Gore i daljeg unapređenja vladavine prava, demokratije i kvaliteta života građana", navela je ona.
Ministarka je kazala da treba razgovarati o tome da su evropske i evroatlantske integracije doprinijeli tome da je međunarodni ugled države na visokom nivou.
"Crna Gora u modernom dobu ne može biti izolovana", kazala je Pejanović-Đurišić.
Usvajanje rezolucije, kako je navela, biće važan signal i članicama NATO-a da Crnoj Gori upute poziv za ulazak u taj savez.
Front: Neizvjestan poziv u decembru
Nebojša Medojević iz Demokratskog fronta, rekao je da glavni problem države u zadnjih 25 godina nedostatak legitimiteta.
"To je ključni bezbjednosni problem Crne Gore. Pokret za promjene je za učlanjenje u NATO, treba da budemo dio porodice demokrastskih društava, a to jedino možemo postići promjenom vlasti", dodao je Medojević.
On smatra da je pozivnica za NATO neizvjesna, ocjenjujući da ni NATO ni Evropska unija neće donijeti demokratiju u Crnoj Gori, već građani na izborima.
"Najbitnije da se vrati povjerenje u institucije, što je nemoguće bez slobodnih izbora. Nezadovoljni narod će doći na proteste i džaba vam sve podmetačine", kazao je Medojević.
Predstavnik Kluba nezavisnih poslanika, Mladen Bojanić, smatra da se o rezoluciji raspravlja kako bi se podstakle nove podjele u državi, i sakrile, kako je naveo, brojne afere.
"Takođe jedan od razloga za rezoluciju je održavanje vladajuće koalicije na aparatima".
Bojanić je rekao da se usvajanjem Prijedloga rezolucije želi da se stvori privid da građani većinski žele u NATO.
Skupštinski odbori podržali su rezoluciju, a to je ranije učinila i crnogorska vlada, ocjenjujući da je veoma bitno da se debata i dijalog o NATO integracijama prenese i u parlament.
Rezolucija ima devet tačaka i u svakoj se posebno naglašava značaj evroatlantskih integracija, ali se ne precizira način na koji bi Crna Gora trebalo da donese odluku o NATO.
Predlog rezolucije potpisali su poslanici DPS-a Simović, Miodrag Vuković, Mevludin Nuhožić, Predrag Sekulić i Obrad Stanišić.
Dokument su potpisali šef poslaničkog kluba Socijaldemokratske partije Borislav Banović, predsjednik Pozitivne Crne Gore Darko Pajović, poslanik Bošnjacke stranke Suljo Mustafić i predstavnik albanskih stranaka Nik Đeljošaj.
Za usvajanje rezolucije u parlamentu potrebna je prosta većina.
(Portal RTCG)