
Iako je premijer Milojko Spajić kazao kako očekuje da će nakon konsultacija sporazum sa Ujedinjenim arapskim emiratima u Skupštini dobiti podršku svih poslanika i poslanica, iz dijela opozicionih partija već je saopšteno da će takva podrška izostati.
Ostali opozicionari prilično su rezervisani, a cjelokupna opozicija sedmicama unazad iskazuje brojne sumnje i dileme, naročito kad je riječ o projektu vezanom za zakup Velike plaže. Opozicija se pridružila i protestu građanki i građana Ulcinja koji je održan u subotu, a iz Brisela poručuju da posao sa UAE mora biti usklađen sa standardima EU.
Sporazum je podstakao i prepucavanja među konstituentima vlasti, koja se uglavnom tumače kao predizborne igre. U samoj završnici kampanje za izbore u Nikšiću, oštra retorika usmjerena ka opozicionim političkim oponentima dodatno je intenzivirana.
O sporazumu sa UAE, porukama iz Brisela, sukobima unutar vlasti, sjednici POSP-a, te predstojećim lokalnim izborima za Portal Analitika govori međunarodni sekretar Socijaldemokrata (SD) i predstavnik Evropskog saveza Miloš Đuričković.
Narušavanje pravnog poretka i pokušaj prebacivanja odgovornosti
Govoreći o sporazumu sa UAE, te protesta povodom projekta koji se odnosi na zakup Velike plaže, Đuričković napominje da je EU nedvosmisleno i jasno podržala građanke i građane Ulcinja, ne samo kada je riječ o najavljenom projektu, već i nešto ranije, prilikom tendera Morskog dobra za zakup plaža, koji je, kaže, bio uvod u čitavu megalomansku priču u vezi sa Velikom plažom.
„Važno je napomenuti da UAE smatramo značajnim partnerom Crne Gore, ali način na koji Vlada, na čelu sa premijerom Spajićem, donosi odluke o ovako važnim pitanjima pokazuje krajnje površan i diletantski pristup ozbiljnim temama. Kada uzmemo u obzir način na koji se premijer "gađa" milijardama eura - počevši od 25 milijardi, preko 30, pa do 35 milijardi eura investicija - uz izjavu predstavnika Vlade da je idejno rješenje urađeno za svega nekoliko dana, s pravom smo zabrinuti i postavlja se mnogo pitanja“, podvlači sagovornik Analitike.
Kako ukazuje, javnost je s namjerama investitora prvi put upoznata prije dvadesetak dana, a već imamo potpisan sporazum.
„Kako je moguće da se neko za svega dvadesetak dana odluči da investira trideset milijardi eura, pa makar to bili i Ujedinjeni Arapski Emirati? Ako komunikacija sa UAE postoji već neko vrijeme, onda se postavlja pitanje da li je neko opet radio tajno i organizovano“, naglašava Đuričković.
Pitanje je, kaže, i zašto su lokalna zajednica i cjelokupna javnost izopšteni iz procesa informisanja i odlučivanja.
„Na kraju, dobili smo "paf-paf" sporazum potpisan daleko od očiju javnosti, koji je sada proslijeđen Skupštini na usvajanje. To nije samo narušavanje pravnog poretka Crne Gore, već i pokušaj prebacivanja odgovornosti“, izričit je Đuričković.
Brisel konstatovao isto što i opozicija
Komentarišući poruke EU vezane za sporazum, te ponovna upozorenja o neophodnosti usklađivanja vizne politike, sagovornik Analitike ukazuje da je Brisel konstatovao ono što su i oni, kao opozicija ranije isticali, s tom razlikom što, kako kaže, Spajić na upozorenje iz Brisela, nije davao opaske o tome kako neko može biti protiv investicija ili protiv UAE.
„Da ponovimo - niko nije protiv investicija, ali one moraju biti usaglašene s pravnim okvirima Crne Gore i Evropske unije, uz punu transparentnost i široke konsultacije, naročito sa lokalnom zajednicom. Dakle, sve ono što je premijer Spajić ovim sporazumom propustio da uradi“, kategoričan je Đuričković.
Kako ističe, da je riječ o ličnoj imovini Spajića, uvjeren je da bi s ukućanima obavio više konsultacija nego što je to učinio sa građanima Crne Gore kada je u pitanju Velika plaža.
„Takođe, odnos prema viznoj politici i izostanak njenog unapređenja mogu dovesti do komplikacija na evropskom putu. Postoji više instrumenata kojima se može zadovoljiti i turistička privreda i proces EU integracija, ali problem je što se biraju lakša rješenja, koja na kraju idu na štetu ili privrede ili evropskih integracija“, podvlači Đuričković.
Kako naglašava, loše odluke dovele su do toga da smo prošle godine, po prvi put, imali pad prihoda u turizmu - ako izuzmemo posljedice globalne epidemije COVID-a.
„Ovu sezonu dočekujemo sa izuzetno visokim cijenama, avionskom nedostupnošću, nezavršenim i već sada zakašnjelim procesom zakupa plaža, povećanim nametima države prema turističkom sektoru i mnogim drugim problemima“, ukazuje Đuričković.
Zbog takve politike, podvlači, dovedeni smo u situaciju da, spašavajući sezonu tj. budžet moramo ugroziti EU integracije.
„Sve je to posljedica neznanja i diletantskog pristupa ozbiljnim pitanjima“, poručuje Đuričković.
Trzavice dio predstave za javnost, fotelja preča od Ustava i zakona
Govoreći o trzavicama unutar vlasti nakon potpisanog sporazuma, te pozivima na izlazak iz Vlade koji su se takođe mogli čuti, sagovornik Analitike ističe da su svi funkcioneri i partije vlasti pokazali da im je fotelja preča od bilo kojeg principa, moralnog načela ili interesa građana.
„Fotelja im je preča i od Ustava i zakona. Trzavice između konstituenata vlasti samo su dio predstave za javnost ili sredstvo međusobnog pozicioniranja radi trgovine i ucjenjivanja za pozicije po dubini i širini“, izričit je Đuričković.
Te borbe i sukobi u Vladi, kako naglašava, nijesu vođeni zarad opšteg dobra i interesa građana, već isključivo u cilju očuvanja uskopartijskih interesa.
„Slično vide i Crnu Goru - ne kao cjelovitu i snažnu državu u kojoj svi zajedno radimo za uzajamno dobro, već kao državu podijeljenu u torove, bilo teritorijalno, bilo po raznim drugim aršinima“, kategoričan je Đuričković.
Djelovi vladajućih struktura predvođeni DF-om lobirali za Dodika
Upitan vjeruje li da je, uprkos demantiju ministra Ervina Ibrahimovića sa crnogorske strane ipak bilo neke vrste lobiranja kako Interpol ne bi prihvatio zahtjev suda BiH za raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, sagovornik Analitike ističe kako je sigurno da Dodik nije tek tako izjavio da je bilo lobiranja od strane Crne Gore.
„Već duže vrijeme ponavljam da Crna Gora više nema jasnu vanjsku politiku, odnosno da u sklopu vladajuće većine više grupa vodi različite vanjskopolitičke pravce“, ukazuje Đuričković.
Kako dodaje, za vjerovati je da su u pomenuto lobiranje bili uključeni pojedini dijelovi vladajućih struktura, bez znanja ili uz prećutnu saglasnost drugih predstavnika vlasti.
„Svima je jasno da bi takvu inicijativu mogao predvoditi jedino Demokratski front, a koliko bi se takvoj aktivnosti protivili Pokret Evropa sad i Bošnjačka stranka, mislim da je građanima do sada postalo jasno“, naglašava Đuričković.
PES traži da se velikosrpska politika sprovodi postupno kako ne bi došlo do otpora
Naš sagovornik osvrnuo se i na nedavnu sjednicu POSP-a, konkretno na informaciju da poslanici PES-a i ZBCG nijesu podržali amandman evropskih parlamentaraca kojim se ukazuje na zabrinutost zbog insistiranja na uvođenju dvojnog državljanstva i usvajanju Zakona o stranim agentima.
„Kada je riječ o PES-u i njihovom protivljenju da se raspravlja o identitetskim pitanjima, tu su stvari već odavno jasne. U slučaju PES-a, to znači da su oni saglasni sa svim namjerama Andrije Mandića i Milana Kneževića, samo traže da se čitav proces odvija postepeno, do potpune realizacije i primjene svega onoga za šta se zalaže Demokratski front“, podvlači Đuričković.
Drugim riječima, kako pojašnjava, oni se ne protive planovima velikosrpske politike, već traže da se ona sprovodi postupno kako ne bi došlo do otpora.
„Oni su trojanski konj, koji za cilj ima da glumi srednji put, pacifikuje javno mnjenje i u konačnom omogući realizaciju ideje Srpskog sveta“, izričit je Đuričković.
Partneri sa državnog nivoa jedni uz druge do formiranja neke nove većine
Govoreći o predizbornoj kampanji partija državne vlasti, sagovornik Analitike ističe da im je preostala samo retorika brutalnog napada i satanizovanja političkih oponenata, jer, kako kaže, suštinski više nemaju šta da ponude građanima.
„Sva obećanja koja su davali građanima u početnoj fazi već su iznevjerili, tako da više nemaju s čim da izađu pred građane, osim sa retorikom kojom ih plaše političkim oponentima“, podvlači Đuričković.
Kako dodaje, to je trajalo neko vrijeme, ali je, navodi, već sada primjetno da takva retorika, iz izbornog u izborni ciklus, doživljava krah.
„To će pokazati i izbori u Nikšiću, ali konačni pečat daće parlamentarni - redovni ili prijevremeni“, poručuje Đuričković.
Partneri sa državnog nivoa, naglašava, stajaće jedni uz druge sve do trenutka kada se ne formira neka nova većina.
„Tada će dio njih zasigurno tražiti svoje mjesto unutar te nove većine. Naravno, ako uopšte uspiju politički da prežive Titanik na koji su se ukrcali“, kategoričan je Đuričković.
Vlada nema podršku građana, većini dani odbrojani
Ocjenjuje i da će Nikšić potvrditi trend pada podrške pro-vladinim partijama, baš kao što su, kako napominje, to pokazale Podgorica, Budva i Kotor.
„Takav rezultat u Nikšiću, uz prethodno pomenute rezultate lokalnih izbora, najbolji je dokaz da su dani ovoj vladajućoj većini odbrojani, tj. da ova Vlada već sada nema većinsku podršku među građanima“, ukazuje Đuričković.
Kako dodaje, ovo je Vlada koja je već sada, na polovini mandata, izgubila podršku građana.
„Ali, kao što smo već rekli, ovu vladajuću većinu ne okupljaju principi, već goli opstanak u foteljama, tako da ne treba gajiti iluziju da ih dotiče činjenica da više ne uživaju povjerenje građana“, zaključuje Đuričković.