“Meni se čini da su i lideri političkih partija, a onda kasnije i predstavnici političkih partija, zaboravili da mediji predstavljaju četvrtu granu vlasti, jednaku ili čak i važniju od izvršne, sudske i legislativne. Iako možda legitimna namjera, iako ne možemo osporiti dobronamjernost predloga da se raspravlja o medijima, ipak se čini da takva politička scena Crne Gore ne može doprinijeti vraćanju integriteta medijima, odnosno ne postoji način da ih oni učine profesionalnijim, odnosno nepristrasnijim u svom izvještavanju”, navodi Spaić i objašnjava:
“Do sada smo svi bili negdje svjedoci činjenice da su mediji u Crnoj Gori bili megafoni političkih partija. I time što se oni čine predmetom rada političkih partija zapravo se na neki način to i potvrđuje, što nikako nije dobro. Da političke partije određuju količinu, odnosno mjeru profesionalizma i transparentnosti, koju određeni medij može da plasira. Negdje razumijem namjeru i težnju da se Javni servis koji je finansiran od svih nas učini profesionalnijim, nepristrasnijim, i u tom cilju intencija može biti razumljiva. Međutim, ipak se čini da bi odvajanje Javnog servisa u odnosu na cjelokupni ostatak medijske scene u Crnoj Gori, bilo prilično nepravedno”, navodi Spaić.
Ona smatra da su mediji ti koji moraju sami sebe da regulišu.
“Smatram da se mediji i novinari moraju vratiti sebi, odnosno mediji i novinarstvo se moraju vratiti novinarima i javnosti. Dok esnafski konačni sud ne bude taj koji će opredijeliti određeni profesionalizam odnosno demokratičnost jednog medija, to sigurno neće učiniti politička scena. Meni se čini da upravo ta konstrukcija gdje lideri političkih partija treba da raspravljaju o toj najznačajnijoj grani vlasti, to predstavlja jednu skaradnu konstrukciju koja kao takva ne može proizvesti dobro”, zaključuje Spaić.
Izvor: Antena M
Komentari (3)
Dok se mediji vrete sebi, nama ga je djavo pozobao. Kako ostati nijem na uzas koji sije TVCG .... HAlooooo, to je nesto sto i ja finansiram i ne mogu da gledam taj stepen propagande koja me svakodnevno pravi budalom,. Taj tepen progande i brutalnog gazenja svih pravila, je nepodnosljiv. I sada treba da ih pustimo . Nesto ne bih
NASTAVAK: Drugo pitanje je kako je on na tom mjestu, u kojem aktuelna Vlada Srbije ima kontrolni paket “upravljačkih i uređivačkih prava“. Lokalni dopisnik „toga“, V. Kadić, da je pravde - već odavno bi kao ratni huškač boravio u Hagu. O onim drugim „oglasnim tablamama“, „Danu“ i „IN 4S“, koje je formirala vojna služba bezbijednosti „iz komšilaka“, ne treba trošti ni riječi. Ništa nije bolje, bar sa prosfesionalnog stanouišta, ni sa „Vijestima“. Uvažena profesorice zamjeram što idete linijom manjeg otpora i ni jedne konkretne riječi ne kazaste o tim „medijima“ . Đoko Orlandić PS Uzeh sebi za pravo da vam ukažem na ono sa čim se sa vama ne slažem. Vi se bavite medijma teorijom. Ja 20 godina sa spoljnim poslovima, a posljednjih 20, takođe, sa medijama. Zbog toga dadoh sebi pravo na ovih par riječi.
Profesorice, Solide su vam procjene, ali djelimično, jer se uzdržavate da date ocjene o „praksi“ ostalih crnogorskih medija. Već dugo, RTCG davao je u „živim“ emisijama prednost opozcicionim predstavnicima, vjerovatno da ih ne bi optužili za pristrasnost. Toliko, da je bilo na granici dobrog ukusa, a još više profesionalnih uzusa. Od tih se ništa nije moglo čuti osim nekoliko floskula koje su svi oni povaljali kao papagaji godinama. Moguće je da je Javni srvis od početka protesta DF djelimičnoo napustio tu politiku. Što ste očekivali da se stavi u funkciju klerikalno- četničko i ruskog rušenja države. Mogli ste se bar malo osvrnuti i na one „oglasne table“ u kojima nema ni „p“ od profesionalizma, već samo rušenja države i služenja stranim interesima. Od „komšilaka“ do „Sibira“. U tome nesumnjivo prednjače ratno huškačke „Večernje novosti“. Što se moglo drugo iočekivati od „toga“, kada je njegov prvi čovjek ratni zličinac