Abiznis

Izmjenom zakona unaprijeđen investicioni ambijent

Izmjenom zakonskih rješenja u oblasti turizma i uvođenjem modela turističkih zona, unapređuje se investicioni ambijent na sjeveru, što će poboljšati ukupnu turističku ponudu, ocijenjeno je na konferenciji „Investicioni podsticaji u Crnoj Gori“.
Izmjenom zakona unaprijeđen investicioni ambijent
Portal AnalitikaIzvor

Konferenciju su danas u Budvi organizovali Sekretarijat za razvojne projekte i kancelarija UNDP-a u Crnoj Gori.

“Cilj konferencije je bio da se investitori koji realizuju ili namjeravaju da realizuju investicije u oblastima turizma i ugostiteljstva upoznaju sa investicionim ambijentom i podsticajnim mjerama u navedenim oblastima”, kaže se u saopštenju Sekretarijata za razvojne projekte.

Ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović naglasio je značaj unaprijeđenja investicionog ambijenta u Crnoj Gori tokom prethodnih nekoliko godina koje se ogleda kroz strateško opredjeljenje državne politike u pravcu razvoja visoko kvalitetne turističke ponude.

On je, u tom smislu, posebno ukazao na izmjene određenih zakonskih rješenja koje su uticale na vidljive pomake u pravcu poboljšanja investicionog ambijenta ali i ubrzavanja administrativnih procedura i uklanjanja ranijih barijera tog tipa.

„Istaknuto je opredjeljenje da se kroz izmjenu zakonskih rješenja u oblasti turizma, uvođenjem modela turističkih zona, radi na unapređenju investicionog ambijenta na sjeveru Crne Gore, što bi dovelo do poboljšanja turističke ponude na ukupnom nivou“, kaže se u saopštenju.

Gvozdenović je zaključio da se razvoj turizma mora i dalje jačati kroz unapređenje dostupnosti Crne Gore kao turističke destinacije.

Predsjednik Odbora direktora Investiciono razvojnog fonda (IRF), Zoran Vukčević istakao je da je prepoznata potreba razvoja turizma i ugostiteljstva pa je u tom smislu i koncipirana kreditna podrška ovom sektoru i to kroz četiri kreditne linije.

On je naveo da su te linije odnose na podršku razvoja i izgradnje novih hotel kapaciteta, podršku razvoju i unapređenju postojećih apartmanskih i hotelskih kapaciteta, podršku rekonstrukciji i izgradnji turističke infrastrukture i podršku u oblasti ugostiteljstva.

Vukčević je posebno istakao činjenicu da je IRF prošle godine, u oblasti turizma u crnogorska preduzeća plasirao preko 24 miliona eura za 32 projekta kojima se otvara 900 radnih mjesta.

U dijelu konferencije koji se odnosio na podsticaje koje omogućava Uredba o podsticanju direktnih investicija vršilac dužnosti sekretara, Biserka Dragićević, istakla je da navedeni propis podržava i dodjelu bespovratnih sredstava za podsticanje direktnih investicija, između ostalih, i u sektoru turizma i ugostiteljstva.

„U tom smislu ukazano je da i strana i domaća privredna društva mogu konkurisati za dodjelu navedenih sredstava pod određenim uslovima definisanim Uredbom“, precizira se u saopštenju.

Pojašnjava se da javni oglas za dodjelu sredstava, čiji je cilj da kroz atraktivan set mjera podstakne investitore da svoje projekte realizuju u Crnoj Gori, objavljen 11. marta ove godine dok se prijave mogu podnijeti do 16. maja tekuće.

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja, Žarko Radulović upoznao je prisutne sa trendovima razvoja hotelijerstva u Crnoj Gori, pri čemu je posebno istakao značaj prostorno planske dokumentacije kada su u pitanju investicije u oblasti hotelijerstva.

Konferencija je organizovana u sklopu realizacije projekta "Unapređenje konkurentonosti privrede u Crnoj Gori" koji sprovodi i finansira Ministarstvo ekonomije u saradnji sa UNDP kancelarijom u Crnoj Gori, Glavnim gradom Podgorica, Prijestonicom Cetinje i Opštinom Bijelo Polje.

Izvor: Mina business

Foto: gov.me

Portal Analitika