Kultura

KOTORART: Crna Gora u djelima tri generacije kompozitora

Povodom desetogodišnjice nezavisnosti Crne Gore, KotorArt je predstavio djela koja najvećim dijelom pripadaju crnogorskoj kompozitorskoj praksi.
KOTORART: Crna Gora u djelima tri generacije kompozitora
Portal AnalitikaIzvor

Naime, izvedene su kompozicije predstavnika dvije generacije savremenih crnogorskih autora, kao i djelo Ivana Brkanovića, hrvatskog stvraoca XX vijeka koji je rodom Kotoranin, iz Škaljara. Pored njegove kompozicije, u Crkvi Svetog duha Festivalski orkestar je pod dirigentskom palicom Berislava Skenderovića izveo i djela Marka Rogošića, Senada Gačevića, Aleksandra Perunovića, Nine Perović i Ivana Marovića.

Sa muzikom većine pomenutih autora kotorska publika je već imala priliku da se upozna, posebno kada je riječ o vjerovatno najistaknutijem djelu za gudački orkestar Ivana Brkanovića. Njegov Končertino iz 1955. godine, između ostalih, izveo je i Dubrovački simfonijski orkestar na prošlogodišnjim Don Brankovim danima muzike.

U kompoziciji Mala svita za gudače, Marko Rogošić bavi se folklorom, odnosno u jednom neoklasičnom djelu gotovo harmonizuje citat poznate tradicionalne pjesme U Ivana gospodara. Ono što slušaoca na trenutak udaljava od utiska da je svepristuna simulacija Mokranjčevog horskog rukopisa – njegove Devete rukoveti (1896), jeste varijacioni princip kojim autor samo djelimično maskira referentni muzički materijal, te do kraja djela zadržava afirmativni odnos prema citiranoj pjesmi.

monooperaStilski sasvim drugačije opredjeljeno djelo, Tevba Senada Gačevića, sa slušaocem uspostavlja komunikaciju na više filozofsko-religijskom nivou, pa je i simulacija (okretne) igre data u jednom dijalektičkom odnosu prema onome na šta i sam naziv djela ukazuje. A, riječ je o pokajanju – tevbi, koje prema stanovištu islamskih učenjaka predstavlja strogu dužnost svakog muslimana koji učini neki grijeh.

Kompozitore mlađe generacije – Aleksandra Perunovića, Ninu Perović i Ivana Marovića publika na KotorArtu je prvi put upoznala kao autore koji su svoja djela napisali kao festivalske porudžbine. Prvi među njima je to uradio Ivan Marović, kada je prije dvije godine komponovao djelo Iskra besamrtna za gudački orkestar i naratora – ovaj put Njegoševe stihove je kazivao glumac Dejan Đonović. Nina Perović se na festivalu prvi put predstavila prošle godine, kada je za KotorArt napisala horsko djelo Večernja molitva, potom ove godine za otvaranje festivala Odraze za sopran i gudački orkestar, dok se ovaj put publika podsetila autorkinog ranijeg ostvarenje – Gusle iz 2011. godine koje je ostvarilo uspjeh ne samo u državi, već i van njenih granica. Konačno, kompozitor Aleksandar Perunović se prvi put na KotorArtu predstavio na ovogodišnjem otvaranju, kada je povodom obilježavanja desetogodišnjice od smrti don Branka Sbutege napisao djelo Ja sam mrtav sada, vi ste bili prije za violončelo i gudački orkestar, dok je sada Festivalski orkestar izveo njegovo mladalačko djelo On a Death.

Premda su djela zahtjevna i za orkestar i za dirigenta, možda prije na intonativnom nego na tehničkom nivou, na koncertu je bilo i prilike da svoja umeća pokažu i pojedini članovi orkestra. Takav je bio, na primjer, izrazit solo koncertmajstora Arpada Nađa u Tevbi Gačevića i solo violončeliste Željka Ivovića u simulaciji guslarske izvođačke tehnike u Guslama Perović.

Boris MARKOVIĆ

Portal Analitika