Ovaj vremešni umjetnik, ključna figura u istoriji muzike druge polovine XX vijeka, vodeći protagonista muzičke avangarde, počasni doktor i profesor na više univerziteta u svijetu, danas je najtraženiji i vjerovatno najizvođeniji živi kompozitor. Jedinstvenu priliku koju je pružio KotorArt, da se 16. avgusta odslušaju djela Pendereckog u interpretaciji orkestra kojim je lično dirigovao, definitivno nije trebalo propustiti. Jer, to je bio umjetničko-edukativni proces za sve muzičke profesionalce: prije svega za kolege - kompozitore, a potom i za izvođače, posebno one koji imaju namjeru izvoditi djela ovog autora i savremenu muziku opšte.
Penderecki – za prijatelje Kšiš, a tako su ga počeli i po Kotoru nazivati, danas je jedini živi visokokotirani predstavnik poljske avangarde. Malo toga nije poznato o ovom autoru. Kao dijete preživjeo je Drugi svjetski rat, što je nedvosmiseno uticalo i na njegov kasniji muzički jezik. Obrazovao se u Krakovu, u Poljskoj koja je trpjela posljedice Gvozdene zavese, a Varšavskа jesen - prvi i dugo godina jedini festival savremene muzike u tom dijelu Evrope - Pendereckom je već 1960. donijela istorijski uspjeh. Svijet je tada upoznao jednu „novu“ muziku – Tužbalicu za žrtve Hirošime. Danas je poznat po svojim simfonijama, operama, kao i vokalno-instrumentalnim djelima, kao što je Pasija Svetog Luke, ali i Poljski rekvijem, životni umjetnički projekat koji Penderecki dorađuje i proširuje već godinama. Upravo hronološki posljenjim stavom iz tog Rekvijema – Čakonom, koju je autor napisao 2005. godine povodom smrti pape Jovana Pavla II, njegovog višegodišnjeg prijatelja, otpočeo je koncert.

Maestro je na koncertu dirigovao i djelo svog starijeg savremenika, poljskog autora Andžeja Panufnjika. Kao solistkinja u autorovom Koncertu za violinu i orkestar nastupila je Patricja Pjekutovska, koja je publici poznata sa prošlogodišnjih Don Brankovih dana muzike.
Penderecki, kao i pijanista Nikolaj Luganski, dvije su ličnosti zbog čega su Don Brankovi dani muzike pozicionirali KotorArt na mapu najvećih svjetskih festivala. Njih dvojica su odavno poznati publici, jer su nastupali u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Ohridu... Njihovo prvo pojavljivanje na crnogorskoj sceni obezbijedio je upravo KotorArt, baš u Kotoru, kulturno-muzičkoj prijestonici Crne Gore.
Boris MARKOVIĆ