Džulian King, komesar za bezbjednost EU, objasnio je da je lako moguće da će zbog bitke za drugi najveći irački grad - patiti i Evropa.
- Evropa mora da se pripremi za dolazak džihadista koji su pobjegli ili će pobjeći iz bitke za Mosul. Nažalost, to su agresivni borci i sve prijetnje moramo shvatiti jako ozbiljno - rekao je King koji procjenjuje da se u borbi za Mosul na strani ISIS-a bori oko 2.500 građana Evropske unije.
King je naglasio da će povratak i manjeg dijela militanata predstavljati veliku opasnost za EU i da ti ljudi ne smiju biti podcijenjeni.
Inače, sa samog ratišta stižu informacije da je Al Bagdadijeva vojska već počela žestoko da se osipa. Iračka vojska i kurdske Pešmerge u predgrađu grada bore se tek sa šačicom fanatika, a ostali su jednostavno - pobjegli. Amerikanci su objavili da su prije dva dana bombardovali konvoj pun militanata ISIS-a koji je jurio prema sirijskoj granici. Iračka vojska osposobila je telefonske linije unutar samog Mosula, tako da građani opkoljenog grada nakon nekoliko mjeseci imaju priliku za razgovor s vanjskim svijetom. Civili su tu priliku iskoristili da „prošpijaju“ ISIS-ovce i iračkoj vojski odaju njihove lokacije.
Jedan stanovnik Mosula otkrio je da je u posljednjih sedam dana naglo porastao broj dezertera, a samo od trenutka kada je objavljeno da kreće ofanziva, iz grada je pobjeglo najmanje 50 džihadista.
- Čekaju da padne noć, sjednu u automobile i pobjegnu. Prvo stignu do Al Baja, gradića zapadno od Mosula, potom se domognu sirijske granice i na kraju produže za Tursku - rekao je 35-godišnji Ahmed dodavši da su na zapad grada pobjegle i porodice militanata.
Trenutno oko 4.000 militanata ISIS-a brani Mosul, ali problem je što ovih dana masovno regrutuju djecu i plaćaju građanima da stanu na njihovu stranu. Nekima to ne pada na pamet, pa je došlo do manjih ustanaka građana protiv ISIS-a u samom gradu. Neki izvještaji govore da im civili masovno pale automobile i da je već pobijeno 20 džihadista.
Izvor i foto: Jutarnji.hr/Reuters