Tramp je više puta rekao da će građenje zida koštati 8-10 milijardi dolara, ali stručnjaci kažu da je vjerovatnije da će cijena biti mnogo veća, a postoje i procjene koje upućuju na iznos od 30 milijardi dolara.
Stručni konsultanti iz firme "Gleeds Worldwide" kažu da bi građenje zida dugog oko 1.600 kilometara - granica je duga oko 3.040 kilometara, ali su veliki dijelovi zaštićeni prirodnim preprekama kao što su planine i rijeka Rio Grande - koštalo oko 31 milijarde dolara i da bi ga izgradilo 40.000 ljudi za više od pet godina.
Ričard Stir, čelnik ove firme kaže da bi to bio jedan od najtežih i najskupljih projekata ikada preduzetih zbog teškoće prevoženja teških materijala u zabačene regione.
Za zid je potrebna količina cementa vrijedna oko 4 milijardi dolara i 6 milijardi dolara vrijednog čelika, a više od 2 milijarde dolara bi se potrošile samo na raščišćavanje terena i izgradnju pristupnih puteva.
- Ideja o gradnji zida koji bi bio neprobojan je nešto što bi moglo da se predsjedniku obije o glavu. To je bio veoma efikasan tvit koji zapada za oči, ali veoma je nerealna mogućnost - rekao je on.
Stir smatra da bi radna snaga najvjerovatnije došla sa meksičke strane granice jer se radi o jeftinoj radnoj snazi i zato što ima više meksičkih naselja blizu granice.
- Svakako bi postojala ironija u tome da Meksikanci grade zid. To će vjerovatno biti mješovita radna snaga, ali Meksikanci bi bili jeftiniji - rekao je on.
I visoka cijena prevoza oko 44 miliona kubnih metara betona i devet miliona tona čelika na granicu vjerovatno će građevinske firme usmjeriti na meksičke fabrike cementa i betona.
Analitičari iz investicione banke "Bernstein" kažu da je zbog lokacija fabrika i kamenoloma meksička kompanija "Cemex" u najboljoj poziciji da snabdjeva obje strane granice materijalom.