Rođeni Podgoričanin i ove godine je nastupio na A tempu, dajući publici jedinstvenu priliku da čuje kvintet sastavljen od izuzetnih interpreteatora koji, prije svega, uživaju u muzici. Time su doprinijeli i da njihovi slušaoci dodatno uživaju u odabranog programu, koji su činila djela Manuela de Falje, Bele Bartoka i Franca Šuberta.
- Naši zajednički nastupi su ad hoc. Na festivalima se sreću muzičari sa svih strana svijeta i dešava se da isti ljudi dođu u Finsku, Helsinki, Stokholm, London, Oksford. Ali u ovim kamernim ansamblima sve jako tanano i puno finesa, da i jedan čovjek donese potpuno drugu energiju. Zato je uvijek izazov, neponovljivo i originalno iskustvo, te nevjerovatno zadovoljstvo izmenjivati tu energiju na sceni, bilo gdje da se to dešava – kaže on za Portal Analitika.

Marković dodaje da muzika ne poznaje generacije kada su izvođači u pitanju.
- Muzičari su mlade duše, pa makar imali i 100 godina. Duša je duša i ako je mlada, ona zrači energijom, a to je bitno za našu kreativnost. Harmonija, boja, artikulacija, prostor, trodimenzionalnost muzike... sve je to onaj mikrosvijet koji čini draž našeg poziva i koji je nevjerovatan izbor neponovljivosti - ističe on.
Kvintet „Chamber Jam“ osim Markovića čine violinistkinja Prija Mičel, violista Vladimir Mendelson, čelista Dejvid Koen i pijanistkinja Nino Gvetadze. Njima su se sinoć na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta pridružili još koncertmajstor Crnogorskog simfonijskog orkestra Marko Radonić, te vođa drugih violina Katarina Pavlović.
- Došao sam na ideju da povežem ove naše ljude - pa makar i njih dvoje - sa nama u jednu sintezu, da vidim kako to funkcioniše. I veoma mi je drago što sam omogućio da izuzetno talentovanom koncertmajstoru Radoniću i violinistkinji Pavlović da podijelimo tu našu estetiku, taj umjetnički kolač. Znam da i oni s nestrpljenjem očekuju novi muzički dom. Ja sam, eto, već sedam-osam godina odgađao da dovedem moje prijatelje čekajući tu novu koncertnu dvoranu. Ali, ove godine je ispalo da možemo da se okupimo i nastupimo u Podgorici. Eto, da i tako „poguramo“ da stvarno dođemo do te sale – zaključio je ovaj izuzetni profesionalac koji ime rodnog grada i Crne Gore s ponosom nosi širom svijeta.

U kvintetu se našao još jedan stari znanac podgoričke publike, poznati violončelista Dejvid Koen koji je otvorio ovogodišnju X sezonu CSO.
- Prvi put kada sam nastupio ovdje, izveo sam nešto savim drugačije - Sen-Sansov koncert sa CSO, i tada sam otkrio Podgoricu i njene ljude, koji su mi ostali u veoma lijepoj uspomeni. No, kad me je Zoran Marković – „sin Crne Gore“ - pitao da li bih ponovo nastuipo sa kvintetom u Podgorici, na festivalu A tempo, pristao sam sa zadovoljstovom. Sa njim je uvijek zadovoljstvo muzicirati. On je je odličan kontrabasista, jedan od najboljih na svijetu. I, generalno, uvijek se lijepo provedem sa njim. Naravno, rekao sam mu da ne znam da li ću biti slobodan, ali sam bio veoma srećan kad sam otkrio da imam slobodan termin. Jer, mi smo fantastičan tim, dugo se znamo i dugo zajedno nastupamo – precizirao je Koen.
Posebno zadovoljstvo, kako navodi, pričinio mu je ponovni nastup sa Radonićem i Pavlović.
- Kada nastupate sa nekim orkestrom, obično ne pamtite ljude. Urežu vam se u sjećanje samo pojedinci koji su posebni, koji imaju nešto što drugi nemaju, neki sjaj u očima koji im odaje strast prema ono što rade. Dobro sam ih zapatio i bilo je lijepo što ću opet da sviram s njima. Oni su odlični orkerstarski muzičari, ali mi je žao što s njima nismo mogli više da se nastupamo. Zato se nadam da ćemo u budućnosti imati priliku da opet zajedno muziciramo – zaključuje naš sagovornik.

Četvrti dan A tempa biće u znaku džeza. U atrijumu Kapital plaze sjutra od 20 časova nastupiće Big Bend RTS-a i čuveni trubač Stjepko Gut. Pod nazivom „Omaž Klarku Teriju“, oni će prirediti koncert posvećen ovoj legendi trube i džez muzike, pioniru bi-bapa, muzičaru koji je promovisao fliglhornu kao novi instrument u džezu, kompozitoru i solisti na trubi koji je bio u orkestrima Kaunta Bejzija i Djuka Elingtona, najznačajnijim big bendovima XX vijeka.
Kompozitor, aranžer, dirigent, muzički pedagog, trubač i džez muzičar Stjepko Gut od 1984. godine predaje na Akademiji za džez u Gracu, a 2001. godine osnovao je Balkan džez centar u Beogradu.
Od nastanka 1948. godine, Big Bend je dobio brojne nagrade i priznanja, te nastupao na prestižnim festivalima širom svijeta.
K.J.
Foto: MCCG, CNP/D.Miljanić