Društvo

VELIKANI: Prije 10 godina umro lingvista Vojislav P. Nikčević

Na jučerašnji dan, 2. jula 2007. umro je u Beogradu Vojislav P. Nikčević, poznati crnogorski lingvista i veliki patriota.
VELIKANI: Prije 10 godina umro lingvista Vojislav P. Nikčević
Portal AnalitikaIzvor

Na sajtu montenegrina.net Nikčević je ovako predstavljen: 

"Vojislav P. Nikčević je značajno ime savremenog crnogorskog trenutka. Lingvista, naučnik i književni istoričar, on je, pretežno zbog radikalnih stavova o crnogorskom jeziku, kao i zbog mjesta življenja, u savremenom crnogorskom trenutku znan kao „cetinjski Nikčević” na poslu pionira kodifikovanja crnogorskog jezika i utvrđivanja samobitnosti crnogorske nacije. Njemu kao njegošologu posvećujem ovu studiju. 

Vojislav P. Nikčević je rođen 18. januara 1935. godine u Stubici, selu kraj Nikšića. Osnovnu školu završio je na Pandurici (Pješivci), gimnaziju u Nikšiću, a Filozofski fakultet u Zagrebu. Završio je hrvatskosrpski jezik, jugoslovenske književnosti i komparativnu književnost. Godine 1975. na Filozofskom fakultetu Zagrebačkog sveučilišta, odbranio je doktorsku disertaciju Mladi Njegoš. Analitičko-komparativni presjeci pjesnikova razvoja, čime je ušao u najuži krug njegošologa i čuvara njegoševske tradicije.

Rad u prosvjetnoj struci Nikčević je započeo službovanjem u Pedagoškoj akademiji u Nikšiću (1965-1968 ), nastavio u Medicinskoj školi u Bihaću (1968) i Medicinskoj školi u Zemunu (1969-1971). Desetak godina iza toga radio je na Cetinju u ustanovama vezanim za kulturu Crne Gore, a 1982-1990. bio je u svojstvu honorarnog nastavnika na Nastavničkom, odnosno Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Jedno vrijeme (1984) bio je predavač na Kulturološkom fakultetu na Cetinju. U zvanju vanrednog profesora predavao je Opštu književnost i jugoslovenske literature. Od 1990. do 1995. god., Nikčević je, u svojstvu redovnog profesora, izvodio nastavu iz Slovenačke književnosti na nikšićkom Filozofskom fakultetu, a od 1996. godine do penzionisanja 2001. bio je redovni profesor na tom fakultetu za predmet Crnogorska književnost 19. i 20. vijeka, i od penzionisanja honorarno do 2005. godine.

Aktivan i dinamičan, nemirnog duha, Nikčević je bivao član mnogih redakcija (publikacija) i zbornika, često i njihov urednik, a k tome bio je i saradnik u Enciklopediji Leksikografskog zavoda i Enciklopediji Jugoslavije u Zagrebu. Bio je i organizator skupova i simpozijuma. Član je i predśednik Odbora za jezik i književnost Crnogorskog PEN centra, redovni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU), član Odbora za nauku Matice crnogorske, direktor Instituta za cmogorski jezik i jezikoslovlje i član Crnogorskog društva nezavisnih književnika. 

Nikčević je objavio 25 autorskih i priređivačkih knjiga i zbornika, te više stotina naučnih i stručnih radova iz oblasti jezika i književnosti, s posebnim akcentom na crnogorski jezik i crnogorsku književnost, pa i šire. Baveći se rodonačelničkim poslovima o crnogorskom jeziku, postavši i reformator u toj oblasti, Nikčević je navukao na sebe gnjev i srdžbu tradicionalista srpskohrvatskog književnog jezika, u čijem vokabularu su se mogli naći i izrazi neprimjereni životu njihovih autora. Slično njemu prolazio je i Vuk Karadžić u ratu za srpski jezik i рrаvopis. Kao pionir u nauci o crnogorskom jeziku, Nikčević je sastavio pravopisne osnove, gramatiku i pravopis crnogorskog jezika i time izvršio njegovu kodifikaciju. Muški se bori za priznanje i ravnopravnost tog jezika u porodici evropskih jezika. Njegova, Nikčevićeva, interesovanja sežu u korijene etnogeneze Crnogoraca. 

Vojislav Nikčević počeo se baviti Njegošem takoreći na početku svoje nastavničke i naučne karijere. To interesovanje nije imalo svoje plime i oseke i nije splašnjavalo do dana kada ova studija nastaje. U savremenoj njegošologiji je jedan od vodećih, a disertacijom Mladi Njegoš, odbranjenom u Zagrebu, uključio se u najuži krug naučnih radnika što se bave Njegošem i njegovim djelom."

Možete pogledati emisiju Tekstura koja je 3. aprila 2011. emitovana na NTV Montena, a posvećena je Vojislavu P. Nikčeviću. U emisiji o Nikčeviću govore: Ljubomir Đurković, Dragan Koprivica, Nela Savković Vukčević, Mladen Lompar. Urednica i voditeljka emisije Aleksandra Vuković.

M.Ć.

 

Portal Analitika

Komentari (5)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
J Janica Matova Beograd
05.07.2019. 05:25

Pa red je da ste stavili fotografiju Voja Nikčevica ,jer koliko mi je poznato ovaj Cosovic je još živ.Mada u Crnoj Gori ni u čituljama čovjek nije sto possto siguran da je to autentična osoba ,čitulje falcifikuju kao pasoše! Dešava se da objave čitulju a da niko nije ni umro. Jutros je moja sestra Gošna kada je viđela Cosovica na slici , iz svega mozga pocela da tuži ,uznemirila komšiluk koji nije imao puno razumijevanja za ove crnogorske emanacije,pa su pozvali žandarmeriju.

0
0
= =
03.07.2017. 14:16

Čuš veljeistrcanog srpstva Koprivicu-crnogorski narod podijelio jezik slobodarskog crnogorstva a ne oni (ka i sam Koprivica)-koji su iz nekih svojih ličnih interesa prihvatili čopavi jezik petovjekovne raje istrcanog srpstva. Vojislavu P. Nikčeviću i kao čovjeku i profesoru i patrioti crnogorskog naroda neka je VJEČNA SLAVA.

13
0
В Велимље
03.07.2017. 13:58

Никада немојте да избришете овај запис, у во вјеки вјеков да имате пред собом како људски, разложно а сигуран у то што збори, изгледа један Бањанин. Свака ти част, Драгане Копривица, достојан јеси својега братства!

0
14
P Ponos
03.07.2017. 12:45

Nikad država na pravi način ne istakne veličinu i značaj iskrenih i pravih patriota, koji su svojim radom i pregnućima uradili zaista puno za nju. Naravno, jedan od njih je bio i Vojislav P. Nikčević. Sve što je radio, a što se odnosilo na Crnu Goru, a to je bezmalo bio kompletan njegov rad, radio je srcem, a ne za nagradu ili priznanje. Nažalost, pravih patriota kao što je on bio, danas je jako mali broj. Svaka država treba da bude ponosna na ovakve svoje građane.

18
0
S Slava Voju Nikčeviću!
03.07.2017. 11:28

Vječna mu slava!

16
0