Piše: Danijela NEDELJKOVIĆ - VUKČEVIĆ
Novi Zakon o upravnom postupku ima za cilj formiranje dobre uprave u službi građana, pa s tim u vezi, novi crnogorski upravni sistem pojednostаvljuje i ubrzаva uprаvnu proceduru, smanjuje troškove postupka za sve učesnike, stvara uslove i otvorenost prema korišćenju modernih informaciono komunikacionih tehnologija za pružanje upravnih usluga (tzv. e-uprava). Posebno se vodilo računa o djelotvornijoj zаštiti jаvnog interesа i pojedinаčnih interesа grаđаnа i prаvnih licа u uprаvnim stvаrima, lаkšem i potpunijem ostvаrenju i zаštitikаko zаkonitosti, tаko i zaštiti sloboda i prаvа grаđаnа.
Zaštita prava korisnika usluga od opšteg interesa je inovacija preuzeta iz upravnog prava zemalja evropskog upravnog prostora kojim se unapređuje položaj i sigurnost građana, preduzetnika, privrednih subjekata kao usluga od opšteg interesa (npr. kod obračuna električne energije, vode, kod održavanja čistoće i sl.).
Sprovođenje upravnih aktivnosti na jednom mjestu je novi institut u upravnom postupku, na koji način se daje garancija poboljšanja položaja stranke. Na jedinstvenom šalteru za sve, građaniće na jednom mjestu moći da predaju zahtjeve i druge podneske, dobijaju obavještenja, informacije, savjete i propisane obrasce u vezi sa ostvarivanjem njihovih prava iz nadležnosti tih javnopravnih organa(npr. predaja zahtjeva za dobijanje građevinske dozvole, i umjesto da građanin ide od šaltera do šaltera,odnosno od organa do organa radi prikupljanja potrebne dokumentacije, nadležni organ kod kojeg je predao zahtjev i koji ima uvid u bazu podataka prijavlja sve potrebne podatke po službenoj dužnosti i odlučuje o zahtjevu).
Novi Zakon o upravnom postpku omogućava elektronsku komunikaciju, obavještavanje i dostavljanje pismena elektronskim putem čime je napravljen značajan iskorak ka stvaranju pravnog ambijenta za jednostavniju, bržu i efikasniju komunikaciju građana i uprave. Na ovaj način omogućava se da stranka podnese zahtjev elektronskim putem, u skladu sa propisima o e –upravi u kom slučaju joj organ šalje obavještenje da je podnesak primljen. Takođe, ukoliko stranka traži da joj se npr. rješenje dostavi e-putem i navede adresu za prijem elektronske pošte, organ je dužan da stranci dostavi pismeno elektronskim putem, po uslovom da ima tehničke mogućnosti za takav način dostavljanja.
Transparentna saradnja između državnih organa i građana zahtijevala je nove, dodatne forme upravnih aktivnosti da bi se omogućilo više upravnih službi orjentisanih ka građaninu, pa s tim u vezi novi ZUP obezbjeđuje izvjestan stepen fleksibilnosti u pogledu upravnih aktivnosti kroz uključivanje upravnog ugovora kao pravnog instrumenta.
U cilju ubrzavanja rješavanja u upravnom postupku, zakon sprečava mogućnost da se rješenje poništava više puta od strane drugostepenog organa, sa obavezom tog organa da meritorno riješi stvar, da bi se spriječio „ping-pong“ efekat koji je u praksi nerijetko značio više puta poništavanje i vraćenje predmeta na ponovni postupka u nedogled, čime je doazilo do prolongiranja okončanja postupka van razumnih rokova. Sve navedeno, imaće za rezultat smanjenje troškova postupaka.
Takođe, Zakon o upravnom postupku predviđa pravo stranke na žalbu zbog ćutanja administracije u situaciji kada prvostepeni javnopravni organ nije donio rješenje u zakonom propisanom roku, sa mogućnošču da drugostepeni organ sam riješi stvar.
Zakon o upravnom Skupština Crne Gore donijela je u decembru 2014. godine. Donošenjem ovog zakona najprije je početak primjene bio predviđen za 1. jul 2016. godine. Međutim, uspješna implementacija novog zakona podrzumijevala je ispunjavanje određenih preduslova koji se odnose, prije svega, na harmonizaciju pravila postupaka sa posebnim zakonima, a kako do 1. jula 2016. godine, nijesu bili doneseni svi propisi neophodni za početak primjene novog Zakona o upravnom postupku, odložen je početak primjene zakona, prvo za 1. januar 2017. godine, a zatim, iz istog razloga, za 1. jul 2017. godine. Odlaganje početka primjene podrzaumijevalo je ispunjavanje ovih preduslova i kvalitetno uspostavljanje dugih preduslova za njegovu punu implementaciju, koji se, takođe, odnose i na edukaciju službenika koji u javnopravnim organima rade na poslovima upravnog postupanja i usklađivanje akata o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji organa, u skladu sa rješenjima novog zakona.
U prethodnom periodu su intenzivirane aktivnosti koje se odnose na harmonizaciju drugih zakona, pa je veći broj posebnih zakona usklađen sa ovim zakonom i donesen. Pripremljen je Priručnik za primjenu Zakona o upravnom postupku, kao i Komentar novog Zakona o upravnom postupku.
Kako bi se omogućio jasniji pregled stanja i kvalitetnije praćenje primjene novog ZUP-a u svim javnopravnim organima, Ministarstvo javne uprave je pripremilo jedinstveni metodološki pristup o sadržaju postupanja i načinu vođenja evidencije o postupanju u upravnim stvarima, koji pristup će obezbijediti praćenje primjene zakona i u elektronskoj formi.
U dijelu unaprijeđena efikasnosti, efektivnosti i zadovoljstva građana kvalitetom pruženih upravnih usluga kontinuirano se sprovode aktivnosti na izgradnji kapaciteta uprave za primjenu novog ZUP-a, pa je s tim u vezi 80% službenika, koji rade na poslovima upravnog postupka prošlo obuke o primjeni rješenja novog ZUP-a. Takođe, novi Zakon o upravnom sporu, koji je usaglašen sa novim ZUP-om, doprinijeće uspostavljanju efikasnijeg sistema javne uprave, s obzirom da upravni spor predstavlja pravni mehanizam sudske kontrole uprave i efikasno sredstvo za obezbjeđivanje zakonitosti rada uprave i zaštitu prava i interesa građana. Tokom 2016. i 2017. godine, nadležno Ministarstvo je sprovelo postupak usaglašavanja 90 zakona, iz različitih resora, sa novim Zakonom o upravnom postupku.
(Autorka je generalna direktorica Direktorata za državnu upravu)
Komentari (4)
Smatram da je uvodjenje ovog Zakona pun pogodak napravljen te da ce do sada problemske stvari se znacajno brze rjesavati
Odavno nešto pragmatičnije nisam čuo. Na zapadu organ državni neće da pusti gradjanina dok mu ne završi posao. Kod nas upravni spor traje po nekoliko godina.Na tužbu stranke na prvostepeno rješenje UPRAVNI SUD kaže; -Sud prihvata tužbu. -Sud poništava Rješenje, br,......,i posle obrazloženja ide PRESUDA. -Nalaže se tuženom organu da donese zakonito rješenje...i tako po 3 godine. SAD SUD MORA DONIJETI ZAKOMITO RJEŠENJE, ŠTO JE SKRAĆENJE POSTUPKA , JEVTINO I NA ZADOVOLJSTVO STRANKE-GRADJANINA.
ODLIČNA IDEJA, PRAVO RJEŠENJE. NEPRIMJERENO JE DA UPRavni sud po pet puta vraća presudom nadležnom organu na odlučivanje, poništavajući rješenje. SUD MORA DA PRESUDI ZAŠTO SUDI U DRUGOSTEPENOM POSTUPKU.ODLIČNA ZAMISAO.
HA,HA,HA, dođite u HNovi da vidite kako funkcioniše izdavanje dozvola za gradnju, svaki papir poseban šalter i tako beskonačno.