Društvo

AEM podržava inicijative za izmjenu zakonskog okvira

Na juče održanoj sjednici Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM) je razmatrao inicijativu tri nacionalna TV emitera (TV Vijesti, TV Nova i TV Prva) da Agencija za elektronske medije (AEM) „propiše uslov da samo oni koji proizvode program u Crnoj Gori i to u procentu koji je minimum, na zahtjevanom nivou za nacionalnu frekvenciju, mogu prodavati komercijalne audiovizuelne sadržaje“ i zaštiti crnogorske emitere od činjenice da kablovski emiter „TV Pink M“ iz Beograda „prodaje sekunde marketižnog tržišta Crne Gore.


AEM podržava inicijative za izmjenu zakonskog okvira
Portal AnalitikaIzvor

"U vezi sa navedenom inicijativom SAEM ukazuje da su direktor AEM-a i SAEM organizovali više sastanaka sa predstavnicima tri nacionalna TV emitera koji su podnijeli inicijativu", saopšteno je iz AEM-a.

Prepoznajući značaj kreiranja uslova za održivost crnogorskih medija kao i unapređenje ponude sadržaja iz njihove sopstvene produkcije, AEM se u kontinuitetu zalaže za uspostavljanje sistemski cjelovitih i održivih rješenja uz maksimalnu zaštitu konkurencije i pluralizma medija.

"Uvođenje opštih ili preduzimanje pojedinačnih mjera u cilju zaštite pluralizma medija, ne može se opravdati ukoliko bi one značile neprimjereno, neproporcionalno ili nezakonito ograničavanje pristupa crnogorskom AV tržištu bilo domaćim bilo stranim emiterima programa. Kablovski emiter „TV Pink M“ iz Beograda dobio je dozvolu za emitovanje od strane Regulatornog tela za elektronske medije Srbije i nalazi se u ponudi crnogorskih kablovskih operatora. Jedina nadležnost AEM-a, u ovakvim slučajevima, je da utvrdi da li su ispoštovani uslovi za uključivanje tog programa u ponudu kablovskih operatora", dodaje se u saopštenju.

S druge strane, AEM, između ostalog, vrši nadzor nad poštovanjem maksimalno dozvoljenih količina oglašavanja crnogorskih emitera (kvote). Te kvote su propisane Zakonom, saglasno evropskoj Direktivi o AVM uslugama. Zahtjev da AEM propiše ograničenje koje bi značilo da „samo oni koji proizvode program u Crnoj Gori i to u procentu koji je minimum, na nivou zahtijevanom za nacionalnu frekvenciju mogu prodavati komercijalne audiovizuelne sadržaje“, nije pravno utemeljen. Propisivanje takvog ograničenja za crnogorske emitere, jer su samo oni subjekti regulacije AEM-a koja se odnosi na uslove pružanja komercijalnih AVM komunikacija (oglašavanja i sl.), nedvosmisleno bi predstavljalo diskriminatornu mjeru, koja bi značajnom broju emitera ograničila izvore finansiranja i ugrozila njihovu održivost ili čak opstanak. Njena primjena bi predstavljala jasno ugrožavanje konkurencije na tržištu, što je u suprotnosti sa više zakona.

SAEM je imao u vidu mišljenje sadržano u Analizi medijskog sektora u Crnoj Gori, koja je urađena u okviru zajedničkog programa Savjeta Evrope (SE) i Evropske unije (EU) "Jačanje pravosudne ekpertize o slobodi izražavanja i medija u Jugoistočnoj Evropi (JUFREX)", u kojoj se kaže: "Tačno je da u određenim slučajevima država može da ograniči slobodu prijema i reemitovanja u skladu sa međunarodnim ugovorima, ali prikazivanje reklama/oglasa publici u drugoj državi ne može biti jedan od tih slučajeva, sve dok su ti oglasi propisno regulisani u državi porijekla.”

AEM podržava inicijative za izmjenu zakonskog okvira i izražava spremnost da razmotri sva uočena ograničenja u radu emitera u Crnoj Gori. Takođe, izražava spremnost i otvorenost da razmotri i sva moguća i na međunarodnim standardima zasnovana rješenja za pružanje podrške medijima koji doprinose jačanju medijskog pluralizma i proizvodnji lokalnih sadržaja, odnosno sadržaja od interesa za ostvarivanje Ustavom Crne Gore garantovanog prava na informisanje i slobodu izražavanja.

Takođe, u cilju zaštite maloljetnika od programskih sadržaja koji mogu štetiti fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloljetnika SAEM je usvojio:

  1. predlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o programskim standardima u elektronskim medijima i
  2. predlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o uslovima i postupku izdavanja odobrenja za pružanje audiovizuelnih medijskih usluga na zahtjev.

SAEM ovim putem upućuje poziv svim zainteresovanim subjektima, a posebno pružaocima AVM usluga, da dostave primjedbe, predloge i sugestije i na taj način doprinesu kvalitetu ovih dokumenata. Predlozi pravilnika su dostupni u elektronskoj formi na sajtu Agencije za elektronske medije www.aemcg.org / javne rasprave.

Predlozi, sugestije i komentari, isključivo u pisanoj formi, mogu se dostaviti Agenciji za elektronske medije do 15. januara 2019. godine u 12 časova, putem elektronske pošte: ard@ardcg.org ili na adresu Bulevar Svetoga Petra Cetinjskoga 9, Podgorica.

Portal Analitika

Komentari (5)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
l larpurlartizam
18.12.2018. 21:00

a slobodno trziste i to?

7
0
R Rada
18.12.2018. 19:49

Pa ne može neko izmisliti zakon, samo jer ovim televizijama sad odgovara tsko... Samo se jave kad im se dira u pare...

8
0
d džumbulj
18.12.2018. 18:24

A što se bukaju ovi častiti sad? Ka da ima to kakve veze nekakve... Dobro je to s reklamama.. Puštite te reklame---ako su dobre, naravno.

8
0
N Nikola
18.12.2018. 18:05

Najbolje bi bilo da se zabrane svi mediji i da pustimo sam vas da zaradjujete.

7
0
M Misa
18.12.2018. 15:30

Bravo za odluku, necemo pravit monopol samo zato sto se nekom ne svidja.

9
0