- Moja ostavka nema veze sa radom komisije, niti bilo kakvim neslaganjem – kazao je Malbaša za Pobjedu.
Više nezvaničnih izvora Pobjede kazalo je da su ostavke podnijeli i Anđe Kapičić i Nada Jabučanin. Međutim, Kapičić je za Pobjedu izjavila da o tome razmišlja, ali da ostavku još nije podnijela, jer želi da se „sazna istina i da se jedanput stavi tačka na stanje u Narodnom muzeju.“
Nada Jabučanin nije željela da za Pobjedu potvrdi ili demantuje glasine da je podnijela ostavku na članstvo u Državnoj komisiji.
- Ne želim ništa da komentarišem, saznaćete sve u četvrtak nakon sjednice Vlade – kazala je Jabučanin.
ZATVORENOST
Vlada će na današnjoj sjednici raspravljati o drugom polugodišnjem izvještaju Državne komisije, o reviziji u Narodnom muzeju, koji je Ministarstvu kulture zvanično predat 10. decembra.
U fokusu posljednjeg izvještaja, kako saznaje Pobjeda, biće izuzetno loše stanje u sektoru muzejske dokumentacije i preporuke kako da se prevaziđu problemi. Nesređena i nepotpuna dokumentacija, kao i dokumenta koja iskrsavaju iz časa u čas, prema ocjeni Državne komisije, znatno otežavaju proces revizije.
Posebno taj proces usporava i insistiranje revizionih komisija da uporedo rade fotografisanje i obradu svakog predmeta, čemu se protivila Državna komisija, bezuspješno tražeći da se ta procedura obavi tek kada se utvrde manjkovi i sadašnje stanje fonda.
Takođe, Državna komisija je ukazala i da su revizione komisije Narodnog muzeja bile prilično zatvorene u pogledu preciznih informacija o nestalim predmetima. Iako im je naloženo da za svaki nestali predmet dostave najbitnije informacije iz osnovnog lista, kao i vrijeme kad su nestali, iz većine revizionih komisija stizale su samo proste brojke.
Komisija za reviziju Umjetničkog muzeja, recimo, saopštila je Državnoj komisiji da su utvrdili da im fali 30 predmeta, ali da će o njihovim karakteristima i vremenu nestanka izvijestiti tek na kraju postupka, u finalnom izvještaju.
Na sjednici Vlade, takođe, danas će biti riječi i o teškoćama u radu Državne komisije, odnosno o ostavkama stručnih ljudi koji su trebali da svojim autoritetom garantuju tačnost informacija o nestalim predmetima iz fonda Narodnog muzeja.
Ministarstvo kulture, po svemu sudeći, početkom sljedeće godine moraće da formira novu komisiju, pred kojom će biti zadatak da isprati postupke revizije i do kraja maja zvanično izađe sa konačnim podacima o nestalim muzealijama.
Odlazeći članovi Državne komisije, kako saznaje Pobjeda, Ministarstvu kulture predložili su da nova komisija bude formirana od međunarodnih vrhunskih stručnjaka iz Zagreba, Ljubljane ili Beograda. Oni bi bili, kako je istakao jedan od izvora Pobjede, neutralni i realni, a ujedno bi se i manje sumnjalo u njihove konačne izvještaje.
- Ministarstvo kulture pokazalo je zainteresovanost i pozitivan odnos prema ovoj inicijativi – kazao je jedan od izvora Pobjede.
Dok javnost čeka konačne izvještaje revizionih komisija i Državne komisije, iz Narodnog muzeja Crne Gore cure nove informacije o nestalim predmetima.
Podsjetimo, Pobjeda je prošle subote objavila informaciju da je muzejski tehničar Aleksanadar Berkuljan podnio novu krivičnu prijavu zbog nestanka blizu 9.000 predmeta.
Takođe, objelodanio je dokaze da se u fondu Narodnog muzeja nekada nalazio i Njegošev sobni sat ukrašen brilijantima i zlatni pečat dvorske kancelarije, kojima se već odavno izgubio svaki trag.
Ukazao je i na nestanak velikog broja zlatnog i srebrnog posuđa sa dvora kralja Nikole, 1919. godine, koje je potraživala uprava Muzeja pedesetih i šezdesetih godina prošlog vijeka.
FALILO VREMENA
Iako je o ovome prethodno obavijestio Državnu komisiju, Berkuljanova nova saznanja nijesu zabilježena u posljednjem polugodišnjem izvještaju.
Kako saznaje Pobjeda, komisija nije imala vremena da se bavi Berkuljanovom dokumentacijom, zbog insistiranja Ministarstva kulture da se izvještaj preda do 10. decembra.
Svi novi podaci do kojih je došao, tvrdi izvor Pobjede blizak Državnoj komisiji, biće uključeni u naredni izvještaj.