Potrebno dalje unapređenje gazdovanja šumama

Na kolegijumu Uprave za šume koji je juče održan u Pljevljima, direktor Nusret Kalač upoznao je predstavnike menadžmenta sa preporukama potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja mr Milutina Simovića za rad Uprave u tekućoj godini, posebno u svijetlu obaveza koje proizilaze iz Programa gazdovanja šumama za 2019. godinu usvojenog na sjednici Vlade od 24. januara 2019. godine.
Potrebno dalje unapređenje gazdovanja šumama
Portal AnalitikaIzvor

Kao ministar koji vrši nadzor nad radom Uprave za šume, Simović je u preporukama ukazao na važnost Programa gazdovanja i na potrebu da se sa posebnom pažnjom i odgovornošću svi zaposleni u Upravi za šume odnesu prema definisanim aktivnostima i obavezama koje proističu iz dokumenta.

On je istakao da je menadžment  Uprave za šume, u prethodne dvije godine, pokazao posvećenost u dijelu realizacije povjerenih im poslova od javnog interesa a posebno kod sprovođenja preporuka Državne revizorske institucije, čime su ostvareni značajno veći prihodi po osnovu naplate koncesionih naknada.  „Ohrabreni smo i navodima u poslednjim Izvještajima DRI u kojima se konstatuje ostvareni napredak, a što je putokaz za dalje aktivnosti u pravcu unapređenja gazdovanja našim šumama. Postupak dodjele šuma na korišćenje, značajno je unapređen kroz transparentnost i uspostvavljanje jasnih i jednakih pravila za sve učesnike konkursa, a posledično sa tim  smanjen je i broj žalbi na odluke donešene od stane Uprave za šume. Takođe, takvim pristupom podsticana je  konkurentnost  ponuđača za raspoložive etate, što je za rezultat imalo uvećane izlicitirane cijene u odnosu na početne koje su date konkursom“, navodi se u preporukama Simovića.

Podsjećajući da je Uprava dobila status samostalnog organa državne uprave, da je na vrijeme usvojen Program gazdovanja šumama, donijeta Odluka o davanju šuma na korišćenje  (31.januara.2019.god), raspisan konkurs za dodjelu drveta u dubećem stanju (7.februara. 2019.god) -  što je znatno ranije u odnosu na prethodni  period, potpredsjednik Simović je istakao da su početkom ove godine stvoreni preduslovi za unaprijeđeno djelovanje Uprave za šume, te su se  stekli objektivni uslovi za bolju valorizaciju šumskih resursa.

Simović je predložio da se obezbijedi kontinuirani monitoring realizacije svih koncesionih ugovora kao i godišnjih ugovora o korišćenju šuma,  jer je to, kako je naveo, od posebne važnosti. „Tu prvenstveno mislim na tačan obračun i naplatu prihoda uz prethodno obezbjeđenje bankarskih garancija od strane koncesionara i drugih korisnika šuma, što ste uspostavili kao dobru praksu u proteklih dvije godine. Želim jasno ukazati i ohrabriti Vas u tom opredeljenju, da bez ispunjenja navedenih pretpostavki, ni jedan privredni subjekt od strane Uprave za šume, ne treba biti uveden u posao na korišćenju šuma. Za preduzeća  koja ne ispunjavaju obaveze prema koncesionom ugovoru u svim elementima njegovog sadržaja, treba pokrenuti proceduru za raskid istog.Takođe ukazujem na potrebu doslednog poštovanja svih ugovorenih obaveza u nadležnosti Uprave za šume u dijelu blagovremene doznake, prijema i otpreme drvnih sortimenata, kako bi se izbjegle potencijalne opasnosti da se protiv države mogu povesti postupci za naknadu štete“, stoji u preporukama Simovića Upravi za šume.

Direktor Uprave Nusret Kalač prenio je kolegama i preporuke Simovića povodom drugih pitanja koja opterećuju poslovanje Uprave za šume i potrebu daljeg unapređenja praksi , a sve sa ciljem daljeg poboljšanja stanja u sektoru šumarstva.

Kako je u toku konkurs za davanje šuma na korišćenje u dubećem stanju, Simović je izrazio uvjerenje da će Uprava dosledno i shodno zakonu sprovesti sve definisane procedure. „Smatram da pored jasno uspostavljenih kriterijuma  posebnu pažnju treba posvetiti i činjenici da se na konkurs mogu javiti isključivo preduzeća čija je osnovna djelatnost šumarstvo i prerada drveta. Takođe, potrebno je realno sagledati sliku  stanja svih preduzeća –učesnika konkursa, a prvenstveno sa aspekta njihovog zakonitog poslovanja, ažurne dokumentacije (broja zaposlenih, uredne registracije objekata, mašina, opreme.....) i izmirenih obaveza prema  zaposlenim i državi“, navodi se u preporukama Simovića.

Dodatna posvećenost u ovoj godini, očekuje se od svih raspoloživih kadrovskih potencijala Uprave za šume,a posebno angažovanih na poslovima  zaštite šuma.

„Tu prije svega mislim na  zaštitu šuma  od bespravnih sječa, zaštitu od šumskih požara, biljnih bolesti i štetočina, uzurpacija i sl... . Predlažem da unaprijedite praksu detaljne kontrole lugarskih reona, ustanovljenja principa zamjene lugarskih reona i češćih kontrola terena od strane nadležnih. Pitanje zabrinjavajućeg sanitara u šumama treba rješavati prioritetno“, navedeno je u preporukama.

 

Simović je poručio i da je cilj da se kroz  ojačanu međusektorsku saradnju izborimo protiv svih vidova bespravnih aktivnosti u šumarstvu, naglašavajući da je od strane Ministarstva pokrenuta je aktivnost na izradi Akcionog plana za suzbijanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu i formiranje međuresorskog tima  koga će sačinjavati predstavnici Uprave policije, VDT-a, Poreske i  Uprava carina, Uprave za inspekcijske poslove, privatnih vlasnika šuma i Uprave za šume koju će predstavljati njen direktor.

 

Simović je u preporukama ukazao i na potrebu dodatnog angažmana Uprave, kako bi se zaustavio neodgovoran odnos koji pokazuju pojedini koncesionari, navodeći da je stanje šumskih puteva na veoma niskom nivou u svim segmentima, počevši od njihovog projektovanja, potom izrade pa sve do održavanja puteva. Simović je naveo da je koristeći zakonsko utemeljenje (čl. 61 Zakona o šumama) formirao Komisiju za  tehnički prijem izgrađenih šumskih puteva gdje je neophodno da sa njima zajedno u dobroj komunikaciji i kordinaciji rješavate sva sporna pitanja na terenu“, navodi se u preporukama.

 

Jedna od preporuka odnosila se i na pitanje organizacije šumsko uzgojnih radova koje, kako je naveo, treba aktuelizovati u pravcu kvalitetne pripreme predstojeće proljećne sadnje i to na lokalitetima gdje je to i najpotrebnije. Sadni materijal iz prethodne sezone koji prošle jeseni nije posađen treba prioritetno iskoristiti, a preostale količine sadnog materijala po definisanom planu koristiti iz rasadnika Uprave za šume. Za tekući period kalendarske godine pored redovnog pošumljavanja treba  planirati  nastavak akcije „Sadnica za svakog stanovnika“ koja je započeta na jesen 2018. godine.

 

Nedavnim donošenjem podzakonskog akta za korišćenje nedrvnih šumskih proizvoda, stvoreni su uslovi poslije dužeg vremena, da se  ostvaruju prihodi i po tom osnovu. Protekla sezona pokazala je na najbolji način koliko su naše šume izdašne što se tiče ovih resursa. U ovom segmentu, potrebno je uspostaviti uredne registre po svim područnim jedinicama i vršiti permanentnu naplatu naknade, kontrolu branja i otkupa nedrvnih proizvoda“, navodi se u preporukama potpredsjednika Vlade, koji je tim povodom izrazio uvjerenje da će se u i u ovoj godini zajednički napraviti novi iskoraci u daljem unapređenju gazdovanja šumama.

 

Na kolegijumu Uprave za šume dogovoreno je da će sa datim preporuka upoznati sve područne jedinice Uprave, kako bi se obezbijedila dosljedna i odgovorna realizacija ovogdišnjeg Programa gazdovanja šumama.

Portal Analitika

Komentari (1)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
O Onaj drugi
13.02.2019. 14:48

Sve čestitke za Potpresednika Vlade g-dina Simovića i Ministra poljoprivrede! Sa svojom odgovornošću, trudom i doprinosom, uzor je sve visokorangirane kadrove naše države i šire.

77
1