Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Mitropolija: Ministarstvo zamijenilo teze, dezinformiše javnost, EU poslala snažnu poruku vlastima

Mitropolija: Ministarstvo zamijenilo teze, dezinformiše javnost, EU poslala snažnu poruku vlastima

Mitripolija crnogorsko primorska SPC tvrdi da je Ministarstva za ljudska i manjinska u jučerašnjem saopštenju zamijenilo teze, te da grubo dezinformiše javnost o Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica.
Mitropolija: Ministarstvo zamijenilo teze, dezinformiše javnost, EU poslala snažnu poruku vlastima
Portal AnalitikaIzvor

U MCP SPC kažu da navod Ministarstva da se je Prijedlog zakona pripreman pet godina nije tačan, jer je Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti iz 2015. godine duže od četiri godine stajao u ormarima Ministarstva.

“Okrugli stolovi koje je prošle godine organizovalo Ministarstvo na razne teme nemaju nikakve veze sa dijalogom o konkretnim budućim zakonodavnim rješenjima. Pravni savjet Mitropolije crnogorsko primorske nikada, tokom prethodnih godina, nije pozvan od strane Ministarstva na bilo kakvu stručnu raspravu ili dijalog o budućem zakonu. Tačan je navod Ministarstva da “nema vjerske zajednice koja nije komentarisala Nacrt zakona”, ali je izostao navod da Ministarstvo nikada nije odgovorilo na Primjedbe na 50 stranica koje je Mitropolija crnogorsko primorska u septembru 2015. godine dostavila Ministarstvu u fazi javne rasprave”, saopšteno je iz MCP SPC.

Dodaju da  kao podnosioci primjedbi, a ni javnost, nijesu obaviješteni o njihovom razmatranju.

“Na žalost, nikakvog dijaloga, a posebno ne inkluzivnog i institucionalnog dijaloga, nije bilo. Najvažnije obilježje tog
imaginarnog procesa jeste da je Ministarstvo grubo prekršilo sve odredbe koje su se mogle prekršiti u dosadašnjem zakonodavnom postupku. Uostalom, neka navedu i javnosti pokažu dokument iz koga će se vidjeti ko je od pravnih eksperata i predstavnika civilnog sektora, mimo predstavnika Vlade, kao i crkava i vjerskih zajednica, učestvovao u pripremi Nacrta i Predloga zakona. Gruba je neistina da je Mitropolija odbila “dijalog o ispunjavanju preporuka Venecijanske komisije””, tvrde u MCP SPC.

Preporuke Venecijanske komisije su upućene Vladi koja ih je tražila, a ne Mitropoliji.

“Mitropolija nije prihvatila uslovljavanje predstavnika Vlade da vodi dijalog isključivo o preporukama Venecijanske komisije već je, uz preporuke, tražila da se raspravlja i o ostalim članovima Prijedloga zakona, koji nisu u saglasnosti sa Ustavom, pravnim poretkom Crne Gore i zdravim razumom. Predstavnici Vlade su odbili da o tome razgovoraju. Na sastanku od 26. novembra ove godine predstavnici Vlade nisu prezentovali nijednu odredbu Prijedloga zakona u koju su uključili preporuke iz mišljenja Venecijanske komisije”, stoji u saopštenju MCP SPC.

Prema njihovim riječima žalosno je što su predstavnici Vlade, kako su im eksplicitno i više puta ponovili, ključne aspekte prava na slobodu vjeroispovijesti proglasili za politička pitanja za koja su nam rekli da se o njima uopšte ne može razgovarati.

“Prijedlog zakona, na žalost, uopšte nije usaglašen sa najvećim brojem od 36 najvažnijih preporuka Venecijanske komisije, a to ovih dana konstatuju i brojne međunarodne i ekspertske adrese. Pozivamo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava da prestane sa iznošenjem neistinitih informacija i da konačno počne da postupa zakonito i čitav postupak vrati u propisane okvire. Uostalom, skoro sve ove probleme je prepoznala i Evropska unija”, poručuju iz MCP SPC.

Mitropolija tvrdi da Evropska unija podržava dijalog o pravnom položaju vjerskih zajednica.

“Evropska unije je poslala jasnu i veoma snažnu poruku crnogorskim vlastima u vezi sa regulisanjem pitanja pravnog položaja Crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori. Ta poruka glasi: “Evropska unija konstatuje da je Vlada poslala Skupštini Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica. Uređivanje pitanja vjerskih zajednica je nacionalna nadležnost, ali se ono mora obaviti na inkluzivan način, okupljajući sve relevantne zainteresovane strane i u skladu sa relevantnim međunarodnim i evropskim standardima o ljudskim pravima, a posebno u skladu sa preporukama Venecijanske komisije od 24. juna 2019.””, ističu u MCP SPC.

Kako kažu ovu i ovakvu poruku je lako pročitati.

“Ona, očigledno predstavlja implicitno iznešeno saznanje Evropske unije da aktuelni pokušaj uređivanja pravnog položaja vjerskih zajednica, kome svjedočimo u Crnoj Gori, nije obavljen na inkluzivan način, nije okupljao sve relevantne činioce, niti je u skladu sa odgovarajućim standardima ljudskih prava i preporukama Venecijanske komisije”, piše u saopštenju MCP SPC.

Mitropolija još jednom konstatuje da nisu ispunjeni uslovi da ovaj Prijedlog zakona bude u skupštinskoj proceduri i, po ko zna koji put, izražava svoju spremnost na sveobuhvatni i inkluzivni dijalog o ovom pitanju sa nadležnim vlastima, ali i sa domaćim i međunarodnim pravnim ekspertima i institucijama, kao i sa nevladinim sektorom.

Portal Analitika