Sa sabora je poručeno da Mitropolija SPC zahtjeva "zaključivanje ugovora sa Vladom CG sa istovjetnim uslovima koje je Vlada zaključila sa drugim vjerskim zajednicama, donošenje zakona o restituciji, i odustajanje od otimanja imovine".
Prema izvještaju novinara Portala Analitika sa lica mjesta, skupu je prisustvovao veliki broj vjernika. Prema procjeni Uprave policije, saboru je prisustvovalo 6.000 ljudi.

Liturgiju u sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog, pokraj svetiteljevih moštiju služio je Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i gospoda Episkopi: raško-prizrenski Teodosije, mileševski Atanasije, budimljansko-nikšićki Joanikije, pakračko slavonski Jovan,bihaćko-petrovački Sergije, zahumsko-hercegovački Dimitrije, dioklijski Metodije, umirovljeni zahumsko-hercegovački Atanasije sa mnogobrojnim sveštenstvom.

"Sabrali smo se da se ujedinimo. Radosni smo i kada imamo nevolja i teškoca, a imamo ih i danas jer trpimo nepravdu ali se tješimo Svetim Vasilijem koji je sve muke nosio krijepko ali i hrabro štiteći narod i crkve i objedinio narod oko crkve i vjere. Ako neko udari na hram udario je na sve. Molimo se Gospodu da urazumi sve one koji su oko srca stavili zlu namjeru", rekao je je episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.
Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije kazao je da 800 godina "djelanja naše crkve vidimo kao osam vjekova napredovanja jer je naša crkva podarila velike ljude".

"Ovaj ćemo dan ubuduće proslavljati kao posjetu Svetog Vasilija ovom gradu kao što ga proslavljamo onog dana kada su njegove mošti pronešene kroz grad", rekao je Joanikije.

Organizatori ovog događaja su Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) i Budimljansko nikšićka eparhija, nezadovoljne zbog najavljenog usvajanja Predloga zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je u skupštinskoj proceduri.

Iz MCP tvrde da država hoće da “otima njihovu imovinu”.


