“Akvarijum se prostire na površini od 300 kvadratnih metara unutar zgrade i prostora Instituta sa pogledom na grad Kotor, a nalazi se na mjestima gdje su ranije bili eksperimentalni akvarijumi”, rekao je Joksimović Skala radiju preciziravši da slijedi unutrašnje sređivanje i postavljanje bazena, dok će ubacivanje ribe iz našeg mora početi već na proljeće.
On se nada pomoći domaćih ribara, jer će se u akvarijumu predstaviti živi svijet Bokokotorskog zaliva i crnogorskog dijela Jadranskog mora. Institut će, kaže, od ribara otkupljivati sve što oni ulove i da će im to biti plaćeno. Joksimović očekuje pomoć i Ministarstva poljoprivrede i drugih zainteresovanih za ovaj projekat, jer će akvarijum biti svojevrsna turistička atrakcija koja će svakodnevno privlačiti veliki broj turista.
“Pored turističkog i naučnog karaktera, akvarijum će imati i edukativni, jer će to biti biti prilika da posjetioci, a naročito oni najmlađi, dobiju potrebna znanja iz morskog ekosistema i živog svijeta našeg podmorja. Nastojaćemo da nastanimo najatraktivnije vrste, što će zavisiti od uslova koje budemo stvorili, kao što su morska kornjača i druge”, najavio je Joksimović.
Inače, ova investicija vrijedna je preko 1,1 milion eura, a najveći donator je Kraljevina Norveška. Dio sredstava obezbijeđen je i od MIDAS 2 -projekta Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, a dio je obezbedilo JP Morsko dobro za finansiranje spoljnog uređenja terena. Projekat je pomogao i Univerzitet Crne Gore, čiji dio je kotorski Institut za biologiju mora.