Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Odbor za ekonomiju podržao uvođenje kriznog poreza, uvodi se progresivna stopa za natposječne zarade

Odbor za ekonomiju podržao uvođenje kriznog poreza, uvodi se progresivna stopa za natposječne zarade

odborslajdParlamentarni odbor za ekonomiju, finansije i budžet usvojio je tijesnom većinom vladin predlog uvođenja kriznog poreza, koji podrazumijeva povećanje poreza na dohodak fizičkih lica za tri procenta za sve zarade iznad 268 eura. Međutim, najavljeno je da će se u popodnevnim satima odbor izjasniti o amandmanu poslanika Damira Šehovića (SDP) i Zorana Jelića (DPS), kojim se povećava nivo zarada koje se dodatno ne oporezuju na iznos od 720 eura bruto, odnosno 479 eura neto, što je u načelu prihvatljivo vladi, svim strankama i sindikatima.

Odbor za ekonomiju podržao uvođenje kriznog poreza, uvodi se progresivna stopa za natposječne zarade
Portal AnalitikaIzvor

Ministar finansija Radoje Žugić kazao je da su za vikend dobili konstruktivan predlog poslanika SDP-a Damira Šehovića i DPS-a Zorana Jelića.

-Postoje elementi koji čine određena poboljšanja- da se poveća nivo zarada koji se ne oporezuje i time obezbjedi veći stepen zaštite zaposlenih, i to na bruto iznos plate preko 720 eura. To je bio predlog sindikata i poslodavaca. Predlažem da konsenzusom prihvatimo amandman Šehovića i Jelića, jer ovim štitimo 124 hiljade radnika. Cilj je da se smanji deficit i izbalansira nivo javnog duga, da se obezbjedi veći kvalutet socijalnog dijaloga i sačuva socijalni mir, u mjeri u kojoj je to moguće- podvukao je Žugić.

Šehović je kazao da za vikend nijesu mogli zvanično podnijeti amandman, ističući da je nađen dobar balans sa inicijativama sindikata koji su ocijenili da predložene izmjene zakona nijesu pravedne.

-Primjena poreske stope od 15 odsto na veće zarade  od 720 eura bruto zadovoljava finansijski efekat, zbog kojih se porez i uvodi. Pravedno je štititi interes 124 hiljade radnika. Ovo je na fonu predloga poslanika Aleksandra Damjanovića (SNP), ali i sindikata. Očekujem da će ovaj predlog podržati i opozicioni poslanici- naglasio je Šehović, objašnjavajući da osnovna poreska stopa ostaje ista za neto zarade ispod 480 eura, a da se prilikom oporezivanja većih zarada stopom od 15 odsto tretira isključivo razlika- u slučaju da osoba zarađuje 600 eura mjesečno stopom od devet odsto se oporezuje do iznosa od 480 eura, a preostalih 120 eura stopom od 15 odsto.

Jelić je pojasnio da je amandman koncipiran na poreskoj stopi od 15 odsto na lična primanja veća od 720 eura bruto, odnosno 479 eura.neto.

-Prihod budžeta po ovom osnovu bio bi oko 11 miliona gpodišnje. Porez se odnosi na 44 hiljade radnika- precizirao je Jelić, koji se založio da se  njegov i Šehovićev amandman pojavi na plenumu kao predlog matičnog odbora.

Nebojša Medojević (DF) naveo je da su predložili drukćiji amandman,

-Prvo, treba priznati krah neoliberalnog koncepta. Čim ste ovo predložili znači da je država pred bankrotom i ovo radite da bi isplatili plate i penzije prije predsjedničkih izbora. Ovo nije zakon koji treba da obezbjedi fiskalnu rezervu.Ovo je znak da je upaljena crvena lampica i onog trenutka kad nestane ekononskog goriva onda neće biti ništa od pokretanja novog privrednog ciklusa- rekao je Medojević.

On je kazao da se amandman DF-a odnosi na ukidanje poreza na dohodak na sve zarade ispod prosječne, imajući u vidu rast siromaštva.

-Broj građana koji ne mogu da vraćaju kredite porastao je lani za 80 odsto. Globalna kriza je počela kad su američki građani došli u situaciju da ne mogu da vrate hipotekarne kredite. Ovo što predlažete se radi da bi se finansirali oni koji su zaposleni uoči parlamentarnih i koji će biti primljeni u radni odnos u javnom sektoru tokom kampanje za predsjedničke izbore- ocijenio je Medojević.

Srđan Milić (SNP) kazao je da je ove mjere trebalo uvesti u vrijeme ekonomskog buma.

-Ko se boji sindikalnog protesta? Nas poslanike ne moraju da štite- istakao je Milić, uz ocjenu da je vladin predlog bio motivisan isključivo nedostajućim sredstvima za budžet.

- Ukupni prihodi banaka za 2011. 45 miliona, a u 2012. 40 miliona eura. Imajući u vidu i nivo poreskog duga, dajte da zahvatimo tamo gdje ima novca. Prosječna plata menadžmenta u 11 osiguravajućih kompanija je 2400 eura neto- naglasio je Milić.

Mladen Bojanić (Pozitivna) naveo je da je Vlada popustila u strahu od najavljenih protesta.

-Isti poslanici su u petak glasali za jedan redlog zakona, a evo dva dana kasnije su se predomislili. Ovim se kratkoročno liječe posledice pogubne ekonomske politke u zadnjih 20 godina. Paket mjera, koji bi trebao da ide paralelno sa ovim zahvatanjem, je izostao. Ne znamo koliki nam je prihod od koncesija, a niko se ne sjekira što je nenaplaćeni poreski dug narastao na 215 miliona eura- konstatovao je Bojanić.

Srđa Keković (Unija slobodnih sindikata) istakao je da protest nije uperen protiv poslanika, već protiv vladinog načina zaštite budžeta.

-Bili smo spremni da se progresivno oporezuje veća zarada, na nivo do 800 eura osnovnom poreskom stopom, a preko tog iznosa većom. Ovo jeste iskorak i bilo bi mi drago da se usvoji naš originalni predlog, jer nije u redu dodatno oporezivati zarade koje ne prelaze iznos potrošačke korpe. Rečeno nam je da je ovo privremena mjera, ali postoji niz drugih mjera koje se mogu sprovesti kako isplata plata i penzija ne bi došla u pitanje- rekao je Keković.

 

Portal Analitika