Prema pouzdanim saznanjima Portala Analitika, najprije će se izvršiti reprogram, odnosno, zamjena skupljih kredita jeftinijim, koristeći povoljnosti sa finansijskog tržišta odnosno pad kamatnih stopa.
- Što se tiče obveznica, glavnice dospijevaju 2014. i 2015. O njima je još rano govoriti u ovoj fazi, ali je sasvim moguće odlaganje otplate glavnice obveznica, kaže za Portal Analitika izvor iz Vlade.
Trenutni javni dug iznosi oko 1,71 milijardi eura ili 52 odsto BDP-a, a sa garancijama je oko 60 odsto društvenog proizvoda.
U Ministarstvu finansija su najavili Analizu javnog duga na osnovu postojećeg stanja– nivoa, dinamike, cijena i rokova dospjeća, ispitivanja tržišta i ostalih objektivnih inputa, sa predlogom o mogućnostima restruktuiranja javnog duga.
- Analiza će poslužiti kao ocjena trenutnog stanja duga, projekcija kretanja, kao i mjera koje je potrebno preduzeti u cilju restrukturiranja duga, u cilju njegovog smanjenja u narednom periodu, sa projekcijama za moguće zaustavljanje i smanjenje javnog duga. Navedene mjere je potrebno preduzeti u cilju održavanja visine duga u okvirima Mastrihtskih kriterijuma i obezbjeđivanja održivog i stabilnog javnog duga i finansija, navodi se u dokumentu Ministarstva finansija.
Naplatiti poreski dug: Izvršiće se sveobuhvatna analiza poreskog potraživanja države, u cilju dobijanja realnih podataka o nivou i strukturi ukupnog poreskog duga, kao i procjene njegove naplativosti. Objaviće se „crna“ i „bijela“ lista kompanija, tj. spisak najvećih poreskih dužnika, odnosno kompanija koje uredno servisiraju obaveze prema državi, sa ciljem unaprijeđenja poreske discipline i izražavanja odnosa uvažavanja prema urednim poreskim obveznicima. Poreski dug trenutno iznosi 216 miliona eura, a pola od toga biće selektirano u nenaplative.
Kroz rad Komisije za suzbijanje sive ekonomije, sprovodiće se aktivnosti usmjerene na minimiziranje nelegalnog poslovanja kroz koje se „gube“ budžetski prihodi i stvara šteta kako privredi, tako i svim poreskim obveznicima.
U tom pravcu, aktivnosti Ministarstva finansija, Poreske uprave, Uprave carina, Parlamenta i svih institucija čiji su predstavnici članovi Komisije biće usmjerene na borbu protiv „rada na crno“, neregistrovanih djelatnosti, kontrolu prometa akciznih proizvoda, evidenciju prometa u maloprodaji, odnosno izdavanje fiskalnih računa i svih vidova neregularnog poslovanja. Politiku Ministarstva finansija u 2013. godini opredjeljuje hitna i neodložna potreba zaustavljanja trenda pogoršanja fiskalnih parametara, u prvom redu budžetskog deficita i, njime generisanim, nivoom javnog duga. Preduslov za postizanje ovog cilja je nastavak fiskalne konsolidacije, kako na rashodnoj, tako i na prihodnoj strani budžeta, kaže se u dokumentu.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.