Abiznis

Svjetski ekonomisti za Rojters: Ni u 2013. neće biti privrednog oporavka

1204kriza1

Ni ove godine ne možem se nadati oporavku svjetske ekonomije, pokazalo je istraživanje koje je Rojeters sproveo među 400 ekonomista širom svijeta, prenosi Index.hr.

Svjetski ekonomisti za Rojters: Ni u 2013. neće biti privrednog oporavka
Portal AnalitikaIzvor

Prema ovoj prognozi, globalna ekonomija zabilježiće stopu rasta od 3,2 odsto. Ali, eurozona i dalje ostaje u krizi: očekuje se da će ukupni BDP evropske monetarne unije pasti za 0,4 posto.

Glavni pokretač privrednog oporavka u eurozoni trebalo bi da bude Njemačka. Ali, i Njemci će ove godine zabilježiti tek blagi rast BDP-a. Druge dvije velike evropske ekonomije - francuska i italijanska - za sada ne pokazuju znake oporavka.

- Nedostatak rasta i rekordna nezaposlenost, u kombinaciji s novim smanjenjima potrošnje i kreditna kriza zbog nestabilnosti banaka na periferiji eurozone, predstavljaju stvaran rizik za budućnost evropske monetarne unije - smatra Lena Komileva, glavna ekonomistkinja londonskog G+ Economicsa.

Ni britanska ekonomija nije u mnogo boljem stanju. Britanci trenutno mogu da se raduju samo činjenici što su, kako stvari stoje, za dlaku uspjeli da izbjegnu treću recesiju u posljednjih pet godina.

Ipak, Kreg Rajt, glavni ekonomista za RBC iz Toronta, napominje da nije sve sasvim crno.

- Ako uporedimo današnju situaciju s prošlogodišnjom, najviše smo bili zabrinuti zbog onoga što se dešava u Evropi, mogućnosti smanjenja privrednog rasta Kine i fiskalne litice u SAD-u. Sada se može vidjeti da su najgore mogućnosti ipak izbjegnute - kaže Rajt.

Ekonomisti predviđaju da će Kina uspjeti da zadrži značajniju stopu rasta, što bi trebalo da ima pozitivan uticaj na globalnu ekonomiju. Nešto komplikovanija je situacija u SAD-u, koja više ne izgleda ni blizu tako sjajna kao u januaru ove godine, kada su mnogi bili spremni da potpišu da je najgore prošlo.

Početak godine u SAD-u obilježili su pad stope nezaposlenosti, uspješan prvi kvartal (očekuje se oko tri odsto rasta) i oporavak berze. Ali, ekonomisti vjeruju da sada slijedi stagnacija američke ekonomije, s obzirom da vlada uvodi nove rezove u državnom budžetu čiji efekti tek treba da se pokažu. Tako se očekuje da će u drugom kvartalu američka privreda zabilježiti rast od oko 1,6 odsto.

- Oporavak se nazire, ali biće nejednak, nesiguran i dug - smatra Rajt.

Sličnog mišljenja je i Kristin Lagarde, šefica MMF-a, koja je nedavno takođe najavila da se ni ove godine ne očekuje znatniji oporavak globalne privrede.

Portal Analitika