Ona je navela i da su Višem sudu u Beogradu podnijete dvije tužbe protiv medija Informer i Republika, koji su u tekstovima Helenu Strugar nazivali „plaćenicom koja je došla da ruši (predsjednika Srbije Aleksandra) Vučića“.„Bez ikakvog obrazloženja i uz konstataciju da ugrožava bezbjednost Srbije, njoj je zabranjen ulazak u zemlju. To je, u najmanju ruku, neozbiljno“, ocijenila je Sara el Sarag.
Studentkinji beogradskog Pravnog fakulteta Heleni Strugar zabranjen je ulazak u Srbiju, čime se, kako je ocijenila u ranijoj izjavi FoNetu, nastavlja njen nezakonit pritisak i progon.
Helena Strugar je 16. aprila na graničnom prelazu Dobrakovo saopšteno da se njeno ime nalazi u sistemu prema kojem joj je zabranjen ulazak u Srbiju.
U pisanoj izjavi Helene Strugar i njene porodice navedeno je da je ona tom prilikom zadržana u službenim prostorijama više od sat vremena, uz obrazloženje da se čekaju dalja uputstva nadređenih i da ne znaju koji je pravni osnov takve zabrane.
Takva zloupotreba nadležnih se indikativno povezuje sa brutalnim napadom maskiranih batinaša na njene kolege 13. januara na Pravnom fakultetu, kada je pokušala da ih zaštiti time što je stala između njih. Ona je tom prilikom i sama povrijeđena, dobivši snažan udarac pesnicom, usljed čega joj je i odvaljena nokatna ploča uz obilno krvarenje.
Kako navode Helena Strugar i njena porodica, u tom dramatičnom trenutku uspjela je da snimi telefonom lica napadača, što je poslužilo tužilastvu kao ključni dokaz u procesuiranju batinaša.
Prema njenim riječima, nakon tog napada bila je izložena pritiscima prilikom davanja izjave u policiji, a spriječila je da promijene njenu izjavu prilikom kucanja teksta.
Helena Strugar je 7. februara doputovala u Srbiju na poziv tužilaštva da bi se kao svjedok i oštećena izjasnila, što je i učinila i pored, kako je navela, provociranja i pritisaka advokata okrivljenih kako bi promijenila svoj iskaz. Oni su, kako je navela, objavili laž da su ona i njena sestra povezane sa kriminalnim klanom i sa licima koja, kako je dodala, nikada nijesu upoznale i srele.
Strugar je navela da je 22. aprila doputovala do istog graničnog prelaza na ulazu u Srbiju, a nakon sat vremena čekanja uručena joj je odluka o odbijanju ulaska bez ikakvog obrazloženja, već je zaokružen stav koji se odnosi na „bezbjednosti Republike Srbije i njenih građana“.