Zdravlje

Američki naučnici otkrili moćnu alternativu antibioticima

Izvor

U izvještaju predstavljenom u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences" naučnici sa Univerziteta Monaš, Rockefeler i Meriland objasnili su kako bakteriofag PlyC ubija bakterije koje uzrokuju brojne infekcije od upale grla preko upale pluća do tzv. streptokoknog toksičnog šok sindroma.

Bakteriofage, virusi koji napadaju i ubijaju bakterije pomoću posebnih proteina lizina, istraživali su se kao mogući lijek još 1919. Međutim, fagna terapija i sva istraživanja vezana za njeno dalje usavršavanje napuštena je nakon otkrića antibiotika 1940-ih.

Američki tim je posljednjih šest godina proveo u dešifrovanju atomske strukture PlyC-a kako bi razotkrio njegova izuzetna antibakterijska svojstva.

Ešli Bakli kaže da je PlyC, koja napada streptokokne bakterije, jako zanimljiv za buduća istraživanja mogućih lijekova.

'PlyC se u svom čistom obliku pokazao sto puta djelotvornijim u ubijanju nekih bakterija od bilo kojeg lizina, čak je moćniji od varikine', rekla je dr. Bakli.

Bakteriofag ili, kraće, fag, specifičan je bakterijski virus koji se umnožava na račun bakterija i živi kao parazit u njima. Kada nađe bakteriju, inficira je, zaustavlja proces njenog razmnožavanja i umjesto toga započinje proces izgradnje mnoštva novih faga. Na kraju se bakterija rasprsne, a fagi se oslobađaju te započinju novi krug napada.

U medicini se nastoji iskoristiti njihova sposobnost razaranja bakterijskih ćelija čime bi oni trebali da postanu zamjena za antibiotike zbog sve bržeg razvoja rezistencije nekih bakterija. Do sada na ovom principu u medicini nisu razvijene primjenljive metode zbog visoke nestabilnosti faga u čovječjem organizmu, kao i problema da organizam brzo prepoznaje fage kao strano tijelo, razvija specifičnu imunološku reakciju i uništava ih.

tekst i foto: Tportal.hr

Portal Analitika