Baština

Biseri crnogorske kulturne baštine

Atinska Sintagma iz 1855. godine: Pod rednim brojem 9 upisana autokefalna crnogorska mitropolija

I ovaj dokument govori mnogo o samostalnosti crnogorske mitropolije u prošlosti i pokazuje istorijske činjenice onako kako su bile a ne kako ih „prepravljaju“ današnji tumači tih činjenica

Atinska Sintagma iz 1855. godine: Pod rednim brojem 9 upisana autokefalna crnogorska mitropolija Foto: PA
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Autokefalni (suvereni) položaj crnogorske mitropolije suštinski potvrđuje njen dugi, samostalni, život koji su joj, unošenjem u zvanične kataloge (Sintagme) i oficijelnom komunikacijom, priznale vaseljenska i ruska, a zatim i ostale crkve. 

U zvaničnom katalogu (Sintagmi) pravoslavnih crkava iz 1855. godine čije je štampanje odobrio carigradski patrijarh, navedena je kao autokefalna crnogorska mitropolija pod rednim brojem devet. 

asint2

Na fotografijama koje objavljujemo možete vidjeti naslovnu stranu Atinske Sintagme iz 1855. godine kao i stranicu sintagme na kojoj se pominje autokefalna crnogorska mitropolija, pod rednim brojem devet. 

Kako smo već naglasili, u zvaničnom katalogu (Sintagmi) pravoslavnih crkava iz 1855. godine čije je štampanje odobrio carigradski patrijarh, navedena je kao autokefalna crnogorska mitropolija, među ukupno deset pravoslavnih crkava koje su tada imale taj status. 

To su bile: 1. carigradska, 2. aleksandrijska, 3. antiohijska, 4. jerusalimska, 5. kiparska, 6. ruska, 7. karlovačka, 8. sinajska, 9. CRNOGORSKA i 10. crkva u Kraljevini Grčkoj.

asint3

Tako da možemo reći da i ovaj dokument govori mnogo o samostalnosti crnogorske mitropolije u prošlosti. I pokazuje istorijske činjenice onako kako su bile a ne kako te činjenice „zamišljaju“ i „prepravljaju“ današnji tumači tih činjenica.

Portal Analitika