Ako ste očekivali da će predsjednik Džo Bajden napraviti pobjednički krug i pohvaliti se svojim izvanrednim dostignućima za samo 50 dana mandata, to je razumljivo. Nakon četvorogodišnjeg mandata bivšeg predsjednika, mnogi od nas su se navikli na samoposlužnu retoriku. Ali Bajdenovo prvo udarno obraćanje u četvrtak uveče bilo je nešto potpuno drugačije od toga.
„Potrebni ste mi“, rekao je Bajden, naginjući se na govornicu, „treba svaki Amerikanac da odradi svoj dio posla“. Rekao je da ako svi budu za to da dobiju vakcinu protiv Covid-19, ako svi nose masku po preporukama američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, „do 4. jula postoji dobra šansa“ da možemo da se okupimo sa susjedima i prijateljima u malim grupama.
Bajden je imao 20-minutni govor prije nego što je spomenuo da je upravo potpisao zakon o paketu ekonomskih olakšica pogođenim posljedicama Covid-19 od 1,9 biliona dolara, koji je zapravo jedan od najznačajnijih zakona u modernoj istoriji – onaj koji će promijeniti živote desetina miliona Amerikanaca – i da je to učinio za manje od dva mjeseca svog predsjedavanja.
Plan oporavka
Umjesto sebičnog, hvalisavog obraćanja, on je održao dirljiv, saosjećajan i istovremeno uzdižući i nadahnjujući govor, priznajući gubitke koje smo svi pretrpjeli, ne samo više od pola miliona smrtnih slučajeva u pandemiji, ne samo milione izgubljenih radnih mjesta, porodičnih događaja koji su propadali, već, vrlo jednostavno, „gubitak života“.
Ali onda je skrenuo pažnju na napredak koji smo postigli i najavio pojačani program vakcinacije, pri čemu će sve odrasle osobe ispunjavati uslove do 1. maja.
Kada Bajden govori o pandemiji, kada moli Amerikance da urade svoj dio posla, kada govori o gubicima i o svojoj odlučnosti da pobijedi virus, u njegovom ponašanju postoji zapanjujuća ozbiljnost. Obećava da će reći istinu. Svi smo naučili da postajemo cinični, skeptični prema političarima, ali Bajden zvuči, kako bi on rekao, kao pravi posao.
Slušajući ovog potpuno novog predsjednika, gledajući šta je do sada učinio, nemoguće je ne zapitati se koliko bi života bilo spaseno da su Sjedinjene Američke Države imale razumnog, kompetentnog i stabilnog predsjednika kada je koronavirus počeo da se širi. Koliko bi umrlih danas bilo živo?
Slušajući ovog potpuno novog predsjednika, gledajući šta je do sada učinio, nemoguće je ne zapitati se koliko bi života bilo spaseno da su Sjedinjene Američke Države imale razumnog, kompetentnog i stabilnog predsjednika kada je koronavirus počeo da se širi. Koliko bi umrlih danas bilo živo?
Prije tačno godinu proglašena je pandemija; prije godinu se bivši predsjednik imao obraćanje naciji ispunjeno lažima, praznim obećanjima i neskladnim informacijama.
Uslijedila je naša mučna distopijska godina tokom koje se najgori izazov za javno zdravlje u jednom vijeku preklopio sa narcisoidnim, nesposobnim predsjedavanjem. Kao rezultat toga, SAD su postale epicentar globalne pandemije, sa više zaraženih i smrtnih slučajeva od bilo koje zemlje na planeti, uprkos tome što imaju najnaprednije medicinske ustanove, neke od najboljih svjetskih naučnika i najveće ekonomske resurse. Amerikanci su izgubili povjerenje u vladu. Čak su i savjeti stručnjaka bili izmanipulisani u političke svrhe.
Resursi i regulativa
Sada je Bajden iskoristio američke resurse i rezultati su opipljivi. SAD će do petka dati više od 100 miliona injekcija vakcine Covid-19.
Potom, postoji ogroman paket pomoći u borbi protiv posljedica koronavirusa od 1,9 biliona dolara, Američki paket za spasavanje, smjeli zakon za koji ekonomisti kažu da će ne samo podsticati oporavak Amerike, već će joj dati takav zamah da će podstaći ekonomski rast širom svijeta. Prvi put nakon mnogo godina, američka ekonomija bi potencijalno mogla da raste brže od kineske, prema ocjeni predsjednika Federalnih rezervi Sent Luisa.
Još važnije, osim ekonomske statistike, očekuje se da će regulativa i mjere smanjiti siromaštvo u zemlji za oko trećinu, staviti mala preduzeća na jače osnove i pomoći lokalnim samoupravama da postanu solventnije.
To je kratkoročno. Duži rok znači više misterije. Više rizika. Ovo je veliki eksperiment. Da li će rast postati samoodrživ, dugotrajan i uglađen ili će se ekonomija pregrijati i donijeti visoku inflaciju?
Da li će veliki budžetski deficiti izazvati skok kamatnih stopa? (Vrijedi napomenuti da republikanski zvaničnici, mučeći se zbog deficita, nijesu imali takve muke kada je smanjenje poreza Donalda Trampa za 2017. godinu koštalo približno onoliko koliko je Bajdenov spasonosni program pomoći.)
Suprotno karikaturi koju je njegov prethodnik pokušao da naslika, Bajden je do sada pokazao mješavinu pragmatizma, idealizma i preuzimanja rizika. Još je vrlo rano, ali već je postigao dosta uspjeha.
Suprotno karikaturi koju je njegov prethodnik pokušao da naslika, Bajden je do sada pokazao mješavinu pragmatizma, idealizma i preuzimanja rizika. Još je vrlo rano, ali već je postigao dosta uspjeha.
Kao što je Bajden podsjetio Ameriku, on ima velike ambicije kada je zemlja u pitanju. Borba protiv koronavirusa je među prioritetima. Ali postoje i drugi, možda i teži izazovi. Bajden kaže da želi da ujedini zemlju. Dok se republikanci u Kongresu žale da je usvojio zakone bez i jednog republikanskog glasa, Bajden ukazuje na ankete, koje sve pokazuju da snažna većina Amerikanaca podržava njegov ekonomski plan i odobrava njegovo postupanje sa pandemijom.
„Nacionalno jedinstvo“, rekao je, „nije samo način na koji politika i političari glasaju u Vašingtonu... Jedinstvo je ono što zajedno radimo kao sunarodnici Amerikanci“.
Pandemija nije završena. Hiljade Amerikanaca umire svake nedjelje, desetine hiljada i dalje svakodnevno obolijeva. Ali, putanja je sada drugačija. Najgori distopijski dani su iza nas.
Istorija će, rekao je Bajden, zabilježiti da smo se „suočili i prevazišli jedan od najtežih i najmračnijih perioda u istoriji ove nacije. Najmračniji koji smo ikada poznavali“. Ali sada, „ima svjetlosti i nade za bolje dane pred nama. Ako svi odradimo svoj dio posla, ova zemlja će se uskoro vakcinisati. Naša ekonomija će se popraviti. Naša djeca će se vratiti u školu“.
Iako je imao čime da se pohvali, Bajden nije došao da se pohvali. Došao je da zatraži pomoć i da ojača raspoloženje svoje zemlje.
„Ova zemlja može sve“, izjavio je, „teške stvari, velike stvari, važne stvari“. Ovo je rana faza njegovog predsjedavanja, ali zvučalo je vjerodostojno.