Knjiga dr Hamdije Šarkinovića, „Bošnjaci od Načertanija do memoranduma“ predstavljena je u multimedijalnoj sali KIC-a "Budo Tomović“ u Podgorici, u organizaciji Bošnjačkog vijeća.
Kako je pojasnio moderator promocije, Mirsad Rastoder knjiga se kroz arhivsku građu bavi pravno političkim i društvenim odnosima u regionu s akcentom na poziciju Bošnjaka u istorijskom kontekstu. Podsjetio je i da Vijeće svesrdno uvažava vrijedne stvaraoce.
Poznato je da su programski dokumenti, Načertanije i Memorandun SANU nastali kao tajni, neslužbeni dokumenti, ali je sadržaj u njima sprovođen kroz razne forme, javne i tajne politike. Poslužili su i Miloševiću i drugim izvođačima. U ovoj knjizi, Šarkinović na blizu 500 stranica razmatra pomenute i druge dokumente kako bi čitaoca upoznao sa izvorima koji su dominantno uticali na velikosrpsku politiku i smjer agresivnog rješavanja srpskog pitanja, a time i čestog sukobljavanja u regionu tim povodom.
Ombudsman u penziji, Šućko Baković zapaža da ova knjiga tematizuje programe, tekstove i zalaganja organizacija i uticajnih pojedinaca u periodu od preko 150 godina, od Načertanija 1844, Memoranduma SANU 1986 i novog programskog dokumenta koji se pominje kao "srpski svet".
„Riječ je o vrlo izazovnom periodu sa ratnim i gladnim godinama. Autor u studiji analizira brojne dokumente i daje svoje stavove i zaključke na pojedine epohe i događaje, sa posebnim osvrtom na položaj i ulogu Bošnjaka u čitavom ovom periodu. Možemo se sporiti sa njegovim zaključcima ali su nesporni, izvorno preneseni, dokumenti koji ovu knjigu čine osobenom i jedinstvenom“, kazao je Baković.
Prema riječima politikologa mr Danila Kalezića, metodološki ova studija zalazi u tri discipline: pravo, političke nauke i istoriju.
„Radi se o jednoj vrlo kompleksnoj pravno-političkoj i istoriskoj studiji koja obuhvata ne samo iznošenje arhivske građe već i analitičku kontekstualizaciju tih dokumenata kroz različite istorijske etape, od Načertanija do savremenih izazova sa kojima se danas suočavaju ne samo Bošnjaci nego i Crnogorci i drugi narodi. A sve to se danas može svrstati u hibridni koncept "srpskog sveta", kazao je Kalezić.
Istakao je da čitalac u ovoj knjizi može etapno da vidi istoriju Balkana i kroz šta su sve prošli Bošnjaci u borbi za svoju nacionalnu identifikaciju. „Bošnjaci kao i Crnogorci dijele tu zlu kob da do kraja nijesu završili nacionalnu konsolidaciju i to je ono što povezuje ova dva naroda. Povezuje i obavezuje na otpor podrivanju narodnih interesa. Šarkinović je, kroz ovaj istorijski pregled, jasno predočio i znakove koji su važni da Bošnjaci lakše grade koegzistenciju sa drugim narodima i ostvaruju reprezentativnost predstavljanja nacionalnih interesa u Crnoj Gori i regionu“, naglasio je Kalezić.
Istoričar dr Boban Batrićević smatra da je knjiga Hamdije Šarkinovića aktuelna danas koliko i kada je prvo izdanje objavljeno, prije trideset godina, jer upućuje na fundamente velikosprske politike u regiji.
„Ona potvrđuje da su programski ciljevi velikosrpske ideologije od Načertanija do danas dobijali nove oblike a suština je ostala ista, prisvajanje ili etničko čišćenje drugih naroda u interesu velikosrpskog projekta“, ukazao je Batrićević.
Osvrnuvši se na konkretne posljedice, Batrićević je naglasio da je negiranje genocida u Srebrenici jasna razdjelnica, za svakog civilizovanog čovjeka, a posebno za Bošnjake i Crnogorce koji na iskrenosti treba da grade odnose i razvojne perspektive u regionu.
„Ova dva naroda su ključni čuvari građanskog koncepta Crne Gore i imaju zajednički problem proklamovan davno ali i takozvanim "srpskim svetom", pojasnio je Batrićević.
Knjiga "Bošnjaci od Načertanjia do Memoranduma" jako je interesantna za analizu i s aspekta širokog korpusa ljudskih prava, kazao je Šućko Baković izdvojivši: pravo na život, pravo na imovinu i pravo na slobodu vjeroispovijesti.
Šarkinović je zahvalio promoterima i publici, posebno Bošnjačkom vijeću i KIC-u "Budo Tomović" za organizaciju i podršku u promociji knjige koja je treće, dopunjeno izdanje višedecenijskog istraživanja.
„Ovom temom bavim se preko trideset godina i znam da ona zaslužuje još mnogo istraživanja i knjiga, a sve da bi kao ljudi i društvo spoznali šta nam se dešava i zašto. Crna Gora nije svojina samo jednog naroda, kako bi željeli neki političari, već susvojina svih autohtonih naroda nabrojanih u Ustavu. Bošnjački narod prošao je brojne golgote na putu stalnog dokazivanja svojih posebnosti i vrijednosti u odnosu na druge narode sa kojima je dijelio prostor i konačno uspio je da revitalizuje svoje ime i kulturni identitet“, poručio je on.
Bošnjaci u Crnoj Gori, kako je dodao, ne žele balkanizaciju već evropeizaciju koju mogu postići samo u državi kad vladavina prava postane realnost, kao najveća ustavna vrijednost propisana u Ustavu Crne Gore, zatim članstvom u Evropskoj uniji i NATO alijansi, koje su garancija opstanka i prosperiteta naše države i naroda.
„Za svoja Ustavom i zakonom zagarantovana prava i slobode Bošnjaci imaju samo jedno sredstvo - korišćenje demokratskih institucija i metoda za argumentovanu političku utakmicu i pobjedu demokratije uz aktivnu podršku demokratskih snaga i javnog mnjenja u Crnoj Gori“, zaključio je Šarkinović.