Ponekad je snimak načinjen tajno. U nekoj nepodesnoj situaciji. S ciljem da se snimana osoba izvrgne ruglu, omalovaži, da je ismjevaju oni koji snimak vide. Iz pakosti, ponekad i iz želje da se osoba ucijeni, ko zna. Ponekad, najjezivije, zbog voajerizma.
Bilo ko od nas, ko je svedok ovakvog snimanja, ima moralnu i ljudsku obavezu da odreaguje. Da upozori. Da prekine snimanje. I pomogne osobi koja je snimana, u bilo kakvom problemu da se našla. Moramo da osvijestimo da je nečinjenje jednako saučesništvu. Jednako tako, moramo osvijestiti da je doprinošenje viralnosti pasivni doprinos nasilju. Stoga, NE konzumirati sadržaje snimljene bez dopuštenja osobe na njima; to može (biti) svako od nas.
Tekst je realizovan u okviru zajedničkog projekta NVO Dobar život iRegionalnog programa “Primjena zakona, mijenjanje stavova”– koji finansira Evropska unija, a sprovodi UN Women
Projekat je ralizovan uz finansijsku pomoć Evropske unije, kroz projekat "Zaustavljanje nasilja nad ženama na Zapadnom Balkanu i u Turskoj: “Primjena zakona, mijenjanje stavova", koje sprovode Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori i Agencija Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i rodnu ravnopravnost (UN WOMEN). Sadržaj projekta je isključiva odgovornost NVO Dobar Život i ne predstavlja nužno stavove Evropske unije, UN WOMEN ili UNDP.