Abiznis

Bolje je graditi dva bloka termoelektrane

Izvor

 

 

Energetski stručnjaci Marko Košir i Lazar Ljubiša založili su se za gradnju dva bloka snage po 250 megavata na pljevaljskom basenu uglja Maoče, umjesto jednog od 500 MW kako to trenutno planiraju Vlada Crne Gore i Opština Pljevlja.

- Preferiram dva puta po 250 megavata kao kompromis, iako je to skuplje rješenje. Dva bloka su povoljnije rješenje zbog bolje stabilnosti i načina uključivanja i rada energetskog sistema u smislu mogućnosti davanja rezerve drugom bloku ili termoelektrani Pljevlja. Tu je i optimalni rad blokova u uslovima manje potražnje odnosno opterećenja sistema preko noći ili ljeta – rekao je Košir Portalu Analitika.

junljubisaok

Dva bloka za veću sigurnost: I profesor Ljubiša predlaže da, zbog efikasnosti i sigurnosti budućeg maočkog energetskog sistema, umjesto jednog velikog od 500 megavata, gradnju 2 manja od 250 MW.

- Gradnja jednog velikog bloka od 500 MW nije dobro rješenje jer nosi brojne rizike naročito u slučaju ispada bloka iz sistema. Na kraju, u slučaju gradnje dva bloka po 250 MW, ispad jednog bloka ne znači ispad cijele termoelektrane, a to znači i veću pouzdanost snabdijevanja. Dodatni razlog je što bi uvezena struja kojom bi se “peglao” ispad velikog bloka, bila jako skupa - objasnio je Ljubiša.

Prema Koširovom mišljenju, osnovni razlog koji je protiv gradnje jednog bloka od 500 MW su - rizici na kopovima uglja.

- Čitavih 500 MW u jednom bloku, u uslovima određenih i prepoznatih rizika na ugljenokopskoj strani, kao što su eventualni ulaz podzemnih voda i rizik maksimalne eksploatacije zaliha, čine sveukupno veći rizik za investitora. Ekonomičnije je u ekstremnim slučajevima raditi sa 100 odsto opterećenjem jednog od 250 megavata bloka nego, recimo, sa 50 odsto opterećenjem velikog 500 MW bloka - jasan je Košir.

junkosirokZa TE Maoče - milijarda eura: Prema podacima iz crnogorske Vlade, investicija potrebna za izgradnju termoelektrane na Maoču od 500 MW je procijenjena na 743 miliona eura, što sa ulaganjem od 530 milona eura u otvaranje rudnika, podiže cijenu ukupnog projekta na 1,264 milijarde eura.

U okviru realizacije proje

kta podvodnog kabla na relaciji Tivat - Peskara, planirana je i izgradnja visokonaponskog dalekovoda Tivat - Pljevlja, što projektu TE Maoče daje dodatni značaj.

Ministarstvo ekonomije poništilo je nedavno pretkvalifikacioni tender za dodjelu koncesije za eksploataciju uglja iz ležišta Maoče, jer podnešena prijava francuske kompanije “Se`chiliene-Sidec” nije ispunjavala uslove propisane raspisanim tenderom.

Francuska kompanija jedina je dostavila prijavu, uz uslov izgradnje termoelektrane procijenjene snage 500 megavata. Vlada planira da raspiše novi tender najkasnije na jesen.

Eksploatacione rezerve u maočkom ugljenom basenu iznose čak 113 miliona tona, a sračunate su u Studiji opravdanosti eksploatacije uglja, koju je uradila kompanija “Ugaljprojekt” iz Beograda još početkom devedesetih godina. Procijenjene rezerve u tom basenu su, kako se tvrdi u Vladi, ukupne vrijednosti čak tri milijarde eura.

Ukupne rezerve su dovoljne za 40-ak godina eksploatacije i snabdijevanje bloka snage oko 500 megavata (ili dva bloka po 250 MW). Taj energetski objekat bi mogao godišnje proizvoditi oko dvije milijarde kilovatsati energije.

Ukoliko bi bila izgrađena termoelektrana na Maoču, to bi bila najveća investicija ikad realizovana na sjeveru Crne Gore.

 

Predrag Zečević

Portal Analitika