Trenutno najznačajnije polje primjene gotovih farmaceutskih proizvoda od ploda borovnice, koji sadrže 25 do 36 odsto ukupnih antocijanina, jeste prevencija i liječenje poremećaja vida izazvanih različitim urocima: premorom očiju (đaci, studenti, programeri i oni koji provode mnogo vremena za računarima, kratkovidi), narušenom perifernom cirkulacijom (kod pacijenata sa dijabetičnom retinopatijom), poremećajima u regeneraciji vidnog purpura (rodopsina).
- Plod borovnice se koristi u medicinske svrhe već više od 1.000 godina, najčešće u liječenju 'krtosti kapilara' i sklonosti ka kapilarnim krvarenjima, nedovoljnog protoka krvi kroz krvne sudove, dijareje i drugih stomačnih tegoba, poremećaja vida, hemoroida, kao i nekih oboljenja kože – kaže za Večernje Novsti, profesor dr Zoran Maksimović, sa katedre za farmakognoziju Farmaceutskog fakulteta u Beogradu.
- Kliničku primjenu plod borovnice ima i u otklanjanju simptoma bolnih menstruacija i predmenstrualnog sindroma – kazao je Maksimović.
Maksimović napominje da je, ipak, najznačajnije polje primjene ploda borovnice - ishrana ovim voćem, od koga mogu da se prave: džemovi, kompoti, slatko, vina sa niskim procentom alkohola, osvježavajući sokovi.
Plod borovnice je složenog hemijskog sastava. Osim voćnih kisjelina - limunske i jabučne, sadrži i fenolkarboksilne kisjeline i tanine. Ipak, njene najznačajnije komponente su biološki aktivne supstance - flavonoidi i antocijanini. Od flavonoida najznačajniji su kvercitrin, izokvercitrin, hiperozid i astragalin. Od antocijanina to su - arabinozidi, glukozidi i galaktozidi cijanidina, delfinidina, malvidina, peonidina i petunidina.
Osim ovih specifičnih materija, plod borovnice bogat je izvor šećera, vitamina C, masnog ulja, proteina i mineralnih materija (kalijum, natrijum, mangan, hrom, gvožđe, bakar). List borovnice ima manji značaj kao ljekovito sredstvo od ploda. U tradicionalnoj medicini, koristi se za regulisanje nivoa šećera u krvi, kao i za liječenje urinarnih infekcija.
Foto: FreeDigitalPhotos.net