Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG) obratila se javnosti povodom nedavno objavljenih rezultata eksternog ispita iz Crnogorsko-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti.
Iz MOACG poručuju da, ovi rezultati samo su još jedan u nizu pokazatelja kritičnog stanja u kojem se naš obrazovni sistem nalazi, a na koje već duže vrijeme ukazuju.
„Imamo vrlo lijepu riječ za ono što treba da predstavlja taj proces obrazovanja - ona ne podrazumijeva samo usvajanje znanja, već formiranje, oblikovanje i nastajanje onoga što bi sjutra trebalo nazvati ličnošću“, navodi se u saopštenju.
PR koordinator MOACG Ilija Bošković ističe da, ukoliko društvo ne čine ličnosti, već jedinke, to društvo osuđeno je na propast.
„Jedinke stvaraju mase, a mase postaju alat u rukama onih koji imaju zle namjere. Da bismo izbjegli taj scenario, moramo osmisliti i pristup koji odgovara tom pojmu obrazovanja. Jer sa ovim - po kojem 500 maturanata ne postiže ni prelaznu ocjenu na eksternim ispitima, po kojem je broj učenika koji na PISA testiranju dostižu najviši stepen ravan statističkoj grešci - očigledno nešto nije u redu“, dodaje Bošković.
Iz MOCG navode da se, mora jednom za svagda osvijestiti da Crna Gora nema drugog resursa do ljudi.
„Naftu smo pokušali naći u Jadranskom moru, a ona je sve vrijeme tu, u njenih 600 hiljada ljudi rasutih po golom kršu i kamenu, koji je valjda i sam trebalo da nam ukaže šta treba da bude osnova našeg razvoja. To su ljudski kapital i njegova osnovna dimenzija - obrazovanje“, navodi se u saopštenju.
Bošković ističe da je proces obrazovne reforme dugotrajan, i ne rješava se u jednom mandatu bilo koje Vlade, stoga treba imati strpljenja, i imaćemo ga onda kada i primjetimo da se na tome radi.
„Podržavamo dosadašnje napore Ministarstva, nabavku nove opreme, prevoza, kompjutera i ostalih hardverskih komponenti, ali ono što nama zaista, više od svega treba jeste novi softver“, zaključuje Bošković.