Dječja prehrana ima dugoročne posljedice na koeficijent inteligencije, čak i kada se uzmu u obzir drugi faktori, poput inteligencije u ranom dobu te materijalni i društveni status.
Studija u kojoj je učestvovalo 4000 škotske djece od 3 do 5 godina starosti ispitivala je utiče li vrsta glavnog obroka koji djeca jedu na njihove kognitivne sposobnosti i njihov rast.
Na djeci je ispitivan učinak brze naspram učinka svježe kuvane hrane. Doktorica Sofi fon Stum, s odsjeka psihologije, kazala je kako zdrav razum govori da će vrsta hrane koju jedemo utiecati na razvoj mozga, ali da su prijašnja istraživanja pratila samo učinke specifičnih grupa namirnica na koeficijent inteligencije kod djece umjesto učinaka opštih vrsta obroka.
Fon Stum je istaknula i kako je istraživanje pokazalo da su razlike u ishrani djece i društveni problem.
– Majke i očevi iz manje privilegovanih sredina često imaju manje vremena za pripremu svježe kuvanih obroka za svoju djecu, kazala je te dodala da takva djeca postižu niže rezultate na testovima inteligencije te se često muče u školi.
Studija objavljena u Americi 2010. godine također je pokazala da djeca koja jedu brzu hranu poput pice, čipsa i keksa prije treće godine života imaju niži koeficijent inteligencije od njihovih vršnjaka koji su konzumirali svježe kuvane obroke.
Večernji.hr