Prema Paskvarelo, zapremina tečnosti koju unosite definitivno može da poremeti normalan proces varenja.
„Čim počnete da pijete tečnost ili jedete hranu, receptori ukusa na vašem jeziku komuniciraju sa mozgom u kaskadi anticipativnih refleksa koji pripremaju vaše tijelo za obradu i varenje“, kaže ona i dodaje da „serija malih gutljaja u suštini obavještava mozak da pijete tečnost, ukazujući mu da treba da se pripremi da apsorbuje sve hranljive materije iz te tečnosti“.
U suštini, uživanje u napitku, umjesto brzom ispijanju, pomaže u pripremi vaših enzima pljuvačke, obezbjeđujući da početak procesa varenja započne kako treba.
Sa druge strane, brzi i veliki gutljaji mogu da ometaju uobičajene procese, piše wellandgood.com
„Držanjem napitka u ustima malo duže prije gutanja, odnosno, uzimajući male gutljaje, vaša pljuvačka ima više vremena da dođe u kontakt sa tečnošću, što može da bude korisno sa gastrointestinalnog stanovišta“, kaže dijetetičarka.
Uzimanje velikih gutljaja takođe može da dovede i do aerofagije, ili gutanja previše vazduha, što može da doprinese problemima sa probavom.
„Aerofagija može da ima neprijatne simptome kao što su nadimanje, gasovi, mučnina, podrigivanje ili bol,“, kaže Paskvarelo.
Ona takođe kaže da ovaj proces nudi dodatne implikacije za pića koja sadrže stimulanse poput kafe ili depresante poput alkohola, jer će brzina kojom ih konzumirate uticati na to koliko brzo ove supstance dospijevaju u vaš krvotok.