Nelegalni bungalovi, privezani za Karučki krš osim kad jak vjetar odluči da ih "prošeta" Skadarskim jezerom, već osam mjeseci narušavaju izgled i ugrožavaju bezbjednost u srcu nacionalnog parka. Za to vrijeme nadležni okreću leđa problemu, a vlasnik ne samo da nije sankcionisan, već nastavlja s radovima, pripremajući objekte za ljetnju sezonu.
Mještani, bračni par Janko i Kerolajn Jovićević, koji dvije decenije štite Karučki zaliv, uporno pozivaju na odgovornost, ali njihovi apeli ostaju bez odgovora. Ipak, to ih nije obeshrabrilo, pa su se 15. aprila četvrti put obratili nadležnima i zatražili reakciju, konstatujući da su bungalovi postali simbol nefunkcionalne koordinacije unutar državnog aparata.
Nadu im je probudila odluka Osnovnog državnog tužilaštva Cetinje da istraži slučaj nakon što su Jovićevići prijavili da se ne osjećaju bezbjedno, kao i riješenost ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića da utvrdi odgovornost i stavi tačku na ovaj slučaj.
Kucanje na sva vrata
Portal ETV je u oktobru prošle godine pisao o Crnogorcu i britansko-kanadskoj državljanki, koji od 2004. žive na Skadarskom jezeru i u kontinuitetu upozoravaju na ekološku devastaciju ovog područja, kao i o njihovoj višemjesečnoj borbi sa plutajućim bungalovima smještenih između Stražarske ribarske kućice i Kule Svetog Petra Cetinskog.
Autori deset detaljnih projekata zaštite Karučkog zaliva pisali su ponovo ključnim domaćim i međunarodnim akterima - premijeru Milojku Spajiću, predsjedniku države Jakovu Milatoviću, nadležnim ministrima, predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću, ambasadama SAD-a i zemalja Evropske unije, očekujući konkretne korake.

Pismo su uputili i direktorki Nacionalnih parkova Marineli Đuretić, direktoru Nacionalnog parka Skadarsko jezero Nenadu Ivanoviću, gradonačelniku Prijestonice Cetinje Nikoli Đuraškoviću, direktoru Uprave policije Lazaru Šćepanoviću, načelniku OB Cetinje Miljanu Ćiroviću, rukovoditeljki Osnovnog državnog tužilaštva Cetinje Sanji Radunović i načelniku Komunalne policije i inspekcije Prijestonice Cetinje Marku Andriću.
Pažljivo su, kako su naveli u napomeni, birali adrese na koje će zakucati, smatrajući da imaju direktnu odgovornost ili interes za ovu temu.
- Predstavnici EU i inostranih ambasada su uključeni jer su neki od njih pokazali interesovanje i nudili podršku našim projektima zaštite Karučkog zaliva u prošlosti i sada - naveli su Jovićevići u pismu u koje je Portal ETV imao uvid.
Opasnost po ljude, imovinu i prirodu
Finansijski nezavisni penzioneri, kako sebe nazivaju Jovićevići, konstatovali su u pismu da niko od nadležnih nije registrovao da je vlasnik bungalova u avgustu prošle godine, sa četiri radnika, gradio na Skadarskom jezeru.
- Nijedna među odgovornim instancama vlasti, na neki volšebni način, nije primijetila što se dešava. Ni Nacionalni park Skadarsko jezero, ni Prijestonica Cetinje, čak ni Komunalna policija i inspekcija Prijestonice Cetinje, bez obzira na to što je izgradnja bila u poodmakloj fazi baš u vrijeme kada su predstavnici pomenutih instanci, zajedničkim snagama, radili na spisku nelegalnih privremenih objekata – od kojih su većina bili plutajuće konstrukcije. Svakome od tih ljudi, redom, nekako su promakle krovinjare – koje su ozbiljnih dimenzija i vrlo teško ih je bilo ne primijetiti - na kojima se tada radilo baš tim ljudima pod nosevima, u doslovnom smislu - prisjećaju se Jovićevići.
Već u oktobru, Jovićevići su prijavili slučaj NP Skadarsko jezero i Nacionalnim parkovima Crne Gore (NPCG), ali osam mjeseci kasnije objekti su i dalje tu – skoro dovršeni, spremni da dočekaju prve goste, ili novi nalet vjetra za još jedno lutanje jezerskim prostranstvom.
Krajem prošle godine ekološki aktivisti su upozorili da su se bungalovi otkačili i nekontrolisano plutali Skadarskim jezerom, ugrožavajući živote, imovinu i zaštićenu prirodu nacionalnog parka.
Jovićevići tvrde da se ova situacija ponavljala više puta, upozoravajući da pod udarima južnog vjetra objekti prijete da "doplove" do njihove kuće i naprave štetu.
- Ironično je da se to desilo 1. aprila – baš na Dan šale. Bungalovi su otplovili po četvrti put u šest mjeseci. Neko ko je ciničan bi odmah pomislio da je smiješno to što se sve ovo dešava baš 1. aprila i što podupire metaforu o vlasti sa institucijama u rasulu. Tačno sedam dana nakon što su bungalovi otplovili četvrti put u šest mjeseci, vlasnik je otpočeo radove na finalizaciji enterijera nelegalnih plutajućih bungalova kako bi spremni dočekali ljetnju turističku sezonu - ističe se u pismu, u kom su dostavili i video kao podsjetnik na neugodne situacije sa ovim obketima.
Naglašavaju da se ne može staviti znak jednakosti između dva objekta u finalnim fazama konstrukcije i onih koji postoje godinama na ovom području. Inspektori koji su, kako kažu, zažmurili na ove aktivnosti, u drugoj polovini prošle godine sačinili su listu na kojoj se našlo više od 25 nelegalnih građevina.
Rast tenzija
U međuvremenu, umjesto institucionalne reakcije, došlo je do rasta tenzija među mještanima. Janko i Kerolajn Jovićević tvrde da su mještani Karuča frustrirani i uplašeni.
- Konflikti su eskalirali kada je vlasnik premjestio te sramotne objekte sa jednog proizvoljno odabranog privezišta na drugo, preko izvorišta na Karuču koje se nalazi u granicama NP Skadarsko jezero. Kada su bungalovi četvrti put otplutali sa privezišta koje je bilo baš nad Karučkim okom, jedan se toliko približio jednom objektu da je malo falilo da dođe do sudara. Sa detaljima te drame nas je upoznao vlasnik tog objekta koji se našao na terasi lutajućeg bungalova - pojašnjavaju Jovićevići, uz pitanje ko će preuzeti odgovornost za mogući sukob među mještanima.
Zbog sve učestalijih incidenata i straha za sopstvenu sigurnost, Jovićevići su se obratili Upravi policije i Odjeljenju bezbjednosti Cetinje. U policiji su prijavu shvatili ozbiljno, a o situaciji su informisane i ambasade SAD i Velike Britanije.
- One su sigurno razgovarale sa crnogorskim vlastima o sigurnosti svojih državljana zato što je Janko državljanin Crne Gore i SAD, a Kerolajn državljanka Crne Gore i Velike Britanije - ističe se u pismu.
Jovićevići su u ovom dokumentu naveli da je ovo visok nivo bruke i međunarodne blamaže za instance vlasti koje izbjegavaju da preuzmu odgovornost u ovom slučaju.
Institucije nijeme, opasnost stvarna
Očigledno je, smatraju, da Vlada i Prijestonica Cetinje ne podržavaju zviždače koji ukazuju na nelegalne aktivnosti. Tvrde da gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković odbija da se susretne s njima, uprkos više molbi za sastankom.
- Prijestonica Cetinje kaže da nije odgovorna za bungalove, ali je sigurno da gradonačelnik Nikola Đurašković mora preuzeti dio odgovornosti za to što se dešava ljudima kojima je ugrožena bezbjednost, čiji su dobrosusjedski odnosi pod znakom pitanja, čiji su zemljište, voda i imovina na udaru – i to baš u njegovoj jedinici lokalne samouprave - cijene Jovićevići.
Smatraju da država napušta uzbunjivače i aktivne građane, prepuštajući ih samima sebi, dok odgovornost neprestano kruži među institucijama.
Vrijeme za odlučnost
Pozivaju institucije da konačno daju primjer građanima. Stava su da bungalovi moraju biti uklonjeni po hitnom postupku, a vlasnik snositi odgovornost.
- Ako to ne učinite, svi će dovući plutajuće objekte na jezero i možete se pozdraviti sa ekologijom i ljepotom Nacionalnog parka jednom za svagda. Svi će se osjetiti slobodni da rade što god hoće u granicama NP ako vlast pokaže da je nesposobna ili možda da samo ne brine dovoljno da bi zaštitila njihovo (i naše) "nacionalno blago". Zar ćete stvarno dozvoliti da se malo Karučko oko pretvori u potvrđenu “septičku jamu”, privezište za nelegalne plutajuće građevine? Svi znaju da se sve te fekalije iz improvizovanih klozeta na obali oko karučkih oka spiraju u oka kad pada kiša. Mještani i turisti će plivati u toj vodi. Piće tu vodu. I još dodajte ove plutajuće građevine i umnogostručili ste problem. Neka sram bude vlasti zbog samovoljnog trovanja ljudi. Karučki zaliv, biser Skadarskog jezera, samo je jedna mala tačka. Vrlo lako ga je uništiti. Učinite nešto sada ili će stvarno biti kasno - poručuju Jovićevići nadležnima.
Za sada, jedino je ministar Ćulafić pokazao spremnost da djeluje – održao je sastanak sa predstavnicima Prijestonice, a planira i razgovor sa ljudima iz Ministarstva pomorstva.
- Njegovo odlučno djelovanje moglo bi sačuvati obraz Crne Gore i pokazati Evropskoj uniji i svijetu da je ovo država koja je možda (uz mnogo pomoći) sposobna da slijedi tekovine vladavine prava - zaključuju Jovićevići uz poruku: "Vrijeme je da odlučimo. Vrijeme je da djelujemo".