Dekanica Fakulteta za dizajn i multimediju na UDG za Portal Analitika

Burzanović: Aktivnost žena u svim sferama rezultira zdravijom i snažnijom društvenom zajednicom u cjelini

Angažovana umjetnost podiže svijest o važnim temama u društvu, kao što je rodna ravnopravnost. Institucionalna podrška je takođe jedan od ključnih faktora za eliminaciju svih stereotipa. Predrasude blijede i nestaju, upravo kroz obrazovni sektor, poručuje sagovornica Analitike 

Burzanović: Aktivnost žena u svim sferama rezultira zdravijom i snažnijom društvenom zajednicom u cjelini Foto: UDG
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na Univerzitetu Donja Gorica žene su na poziciji dekanica na više fakulteta. Jedna od njih je i dekanica Fakulteta za dizajn i multimediju prof. dr Tatjana Burzanović

Ona je za Portal Analitika govorila o tome koliko je izazovno biti žena na takvoj poziciji, gdje smo kad je u pitanju rodna ravnopravnost, kao i kako kultura može doprinijeti unapređenju na tom polju. 

„Izazov uvijek postoji i pruža mogućnost afirmaciji svih talenata koje posjeduje pojedinac. Ženi je pružena šansa da bude „čovjek“. Izazove, koji su podsticajnog karaktera, i sami kreiramo za one koji uživaju u svom poslu“, kazala je Burzanović za Analitiku.

Prema njenim riječima, biti donosilac odluka znači veći nivo odgovornosti i obaveza. 

„Volim posao kojim se bavim, možda i zbog činjenice da sam treća generacija prosvjetara u svojoj porodici. Do sada se nisam suočavala sa stereotipima u svom poslu, vjerujem i zbog institucionalne uređenosti univerziteta na kojem sam angažovana, što pruža osjećaj zaštićenosti na neki način“, navodi Burzanović.

Talentovanim umjetnicima nedostaje sistemska podrška

Globalni kontekst, naglašava Burzanović, traži lokalno djelovanje. 

„To upravo i čine crnogorski umjetnici. Stanje na umjetničkoj sceni može značiti umjetničko djelovanje pojedinaca i njihov doprinos razvoju društva u cjelini. Stanje na umjetničkoj sceni može značiti i okolnosti u kulturi i da li je umjetnička struka adekvatno vrednovana, shodno značaju koji ima i koji bi mogla da ima. Umjetnost je velika tješiteljica života, ali mi danas poslije toliko vjekova umjetničkog razvoja, nismo u situaciji da u potpunosti pružimo zasluženu poziciju, umjetnosti koja je izuzetno vrijedna za napredak svake društvene zajednice“, ukazuje Burzanović.

burzanovic-44

Stava je i da je umjetnička scena Crne Gore bogata talentovanim umjetnicima, ali da njima nedostaje sistemska podrška. 

„Prije svega, nužno je da donosioci odluka budu kompetentne osobe, koje će transparentno dijeliti resurse u kulturi. U Crnoj Gori kao da je doslovno shvaćena rečenica da patnja rađa umjetnost. U tom slučaju bi svaki čovjek koji pati bio umjetnik. Patnja svakako dovodi do određene spoznaje, a umjetnostje lijek za ljudsku patnju. Ukoliko su umjetnici kreativniji ako pate, onda crnogorskim umjetnicima nedostaje sistemska podrška koju svakako zaslužuju“, ističe Burzanović.

Predrasude blijede i nestaju kroz obrazovni sektor

Govoreći o ključnim faktorima za postizanje rodne ravnopravnosti, sagovornica Analitike smatra da su to svakako lični i društveni progres u kontinuitetu. 

„Angažovana umjetnost podiže svijest o važnim temama u društvu, kao što je rodna ravnopravnost. Institucionalna podrška je takođe jedan od ključnih faktora za eliminaciju svih stereotipa. Predrasude blijede i nestaju, upravo kroz obrazovni sektor“, smatra Burzanović. 

Prema njenim riječima, pravovremena i kvalitetna edukacija, pruža mogućnost za ispravno rasuđivanje, a nakon toga i djelovanje. 

„Aktivnost žena u svim sferama društva nam daje ohrabrene, motivisane i zadovoljne, sestre, majke, supruge, drugarice, koleginice, što rezultira zdravijom i snažnijom društvenom zajednicom u cjelini“, naglašava Burzanović.

UDG šalje moćnu poruku za crnogorsko patrijarhalno društvo

Na Univerzitetu Donja Gorica, kako dodaje, žene su zaista dobile priliku za angažman donosilaca odluka. 

„Tek nakon postavljenog pitanja, počinjem razmišljati o tome, što znači da je takva okolnost potpuno prirodna na Univerzitetu Donja Gorica, što mi pruža još više podsticaja, upravo ta nesputanost“, kaže Burzanović.

Milošević: Sposobnost, stručnost i liderstvo ne zavise od pola, vjerujem da će vremenom predrasude i stereotipi postati stvar prošlosti
9
Milošević: Sposobnost, stručnost i liderstvo ne zavise…
06.02.2024 08:00

Sagovornica Analitike dodaje da je poruka koja se na taj način šalje moćna, ohrabrujuća, ne samo za crnogorsko patrijarhalno društvo, već i šire, obzirom na veliku rasprostranjenost djelovanja UDG-a. 

„Na ovaj način se šalje poruka da institucije mogu na zdravim osnovama graditi društvenu – rodnu ravnopravnost i podjednako pružati šansu“, smatra Burzanović. 

Ova činjenica, kako ističe, posebno uliva nadu mladim naraštajima i dodatno ih hrabri. 

„To je znak da se upravo može sve posmatrati kroz vrijednost neke ličnosti, a ne samo kroz rodno – senzitivne okvire. Imati priliku da se iskažete kao umjetnik, kao donosilac odluka, je blagoslov, za koji zahvalnost pokazujemo ulaganjem napora da budemo još bolji i da pružamo što kvalitetniji doprinos kroz sadržaj, svojoj porodici, radnom okruženju i društvenoj zajednici“, zaključuje Burzanović.

Portal Analitika