Koordinator projekata te nevladine organizacije, Danilo Ajković, rekao je da je Zakon izbor svih direktora obrazovnih ustanova u Crnoj Gori povjerio jednom partijskom funkcioneru, što za rezultat ima već vidljivo snižavanje „ionako slabašne demokratizacije u obrazovnom sistemu, oblasti gdje je više od 11 hiljada zapošljenih”.
„Pitanje je da li ovako izabrani direktori brane javni interes, ili interes onoga ko ih je tu postavio. Danas su školski odbori tek dekor koji služi da se prikrije prava moć, koja leži na relaciji direktor – Ministarstvo prosvjete”, rekao je Ajković agenciji MINA.
To nas, kako je rekao, sve vodi u jednu kontradiktornost, jer upravo bi obrazovanjem trebalo da se osnaži kritički i stručni pogled na društvo i njegov razvoj, što je Zakon u značajnoj mjeri ograničio.
On je podsjetio da na to nijesu adekvatno reagovali ni opozicioni poslanici.
Prema riječima Ajkovića, ministar prosvjete Slavoljub Stijepović je prilikom usvajanja Zakona istakao da je cilj unaprjeđenje i usavršavanje obrazovnog sistema Crne Gore.
„To je teško potkrijepiti argumentima i praksom, jer umjesto da predstavnici zapošljenih, roditelja, učenika te lokalne samouprave budu donosioci odluka, oni se marginalizuju iako nesporno upravo oni nabolje poznaju rad i potrebe svoje ustanove”, smatra on.
Ajković je kazao da CGO još od 2010. godine upozorava na tu situaciju.
„Ovakav način zakonskog regulisanja izbora direktora je uslijedio nakon slučaja „Cetinjske gimnazije” kada su se učenici i profesori pobunili protiv partijskih direktiva, koje su išle na uštrb kvaliteta u funkcionisanju te ustanove”, podsjetio je on.
Prema njegovim riječima, javna je tajna da u školama postoji zapošljavanje preko veza, i da urgencije stižu iz Ministarstva i političkih partija.
Partijska knjižica je, dodao je, prepoznata kao jedan od ključnih faktora koji utiče na zapošljavanje u velikim sistemima u Crnoj Gori, poput obrazovnog.
„Skupština i Vlada moraju da rade na jačanju institucija sistema, posebno inspekcija koje bi morale da sankcionišu svaku nezakonitost koju uoče u procesu zapošljavanja, ali i u toku samog trajanja radnog odnosa”, kazao je Ajković.
On je ocijenio da su inspekcija rada i prosvjetna inspekcija organi u koje se mora uložiti mnogo više sredstava i kontrole nego što je to do sada bio slučaj, „jer upravo oni mogu reagovati preventivno, prije nego se zapošljeni ili oni koji to nisu ni postali, upuste u duge sudske procese”.
Kako je rekao Ajković, ovakav zakon mora da se mijenja, odnosno da se otvori prostor da se demokratizuje obrazovni sistem i da princip građanskog prostruji kroz naše škole, ne formalno već suštinski.
„Važno je da NVO, sindikati ali i oni poslanici kojima je ipak javno dobro pokretački interes učine sve što je u moći svakog pojedinačno da se ovakav Zakon što prije izmijeni, jer je to osnova za bilo kakav održiv rad na departizaciji obrazovnog sistema”, zaključio je on.
Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Zvonko Pavićević, tvrdi da optužbe koje su se čule posljednjih dana o sindikalno-partijskoj korupciji, i pored negiranja iz Demokratske partije socijalista (DPS), svakako postoje.
„Siguran je podatak da u opštinskom DPS-u često prave dogovore sa direktorima škola. Oni pokušavaju da preko svog kadra utiču na slobodnu volju njihovih zaposlenih i za sindikalno udruživanje, u cilju razbijanja Sindikata prosvjete, jer on Vladi ne odgovara“, rekao je on agenciji MINA.
Pavićević je kazao da će se ta radnička organizacija spremno boriti sa partijskim pritiscima i da će na njih javno ukazivati, upoznavati nadležne, prije svega resornog ministra, ali i međunarodne sindikalne organizacije.
„To se radi na nivoima gradova. Opštinski odbori DPS-a rade i vode kadrovsku politiku ne samo u obrazovanju nego i u svim drugim javnim ustanovama. To je posebno izraženo u Podgorici. Dobili smo informaciju od naših sindikalnih povjerenika da su pojedini direktori već počeli da vrše pritisak da se napusti ovaj sindikat i da pređu u Savez sindikata Crne Gore (SSCG)“, naveo je on.
Pavićević je rekao da su slučajevi političkih pritisaka teško dokazivi, jer se to radi na vrlo perfidan način, i da se prije svega koriste ugovori na određeno.
On je dodao da je u vezi sa tim problemom Sindikat posljednjih dana inicirao razgovor sa Ministarstvom o konkursima na određeno vrijeme, jer je novim Zakonom o radu predviđeno da se na taj način radnici primaju samo u izuzetnim slučajevima.
Pavićević je kazao da su sada raspisani konkursi za one koji su već počeli da rade u septembru, jer je zapošljavanje bilo zabranjeno od trenutka raspisivanja izbora.
„Školska godina je već u punom jeku, a oni sada raspisuju konkurse do kraja godine. Sindikat traži primjenu zakona i da se ne prima više na određeno već da se sad, ili kad se završi školska godina, usvoje akti za sistematizaciju u svim školama i da se vide stvarne potrebe“, pojasnio je on.
Prema riječima Pavićevića, to će biti prvo pitanje koje će Sindikat postaviti novom-starom ministru.
„Apelujem na novu vladu i premijera, da shodno Zakonu o obrazovanju, gdje je ono depolitizovano, skrenu pažnju direktorima da ne zloupotrebljavaju funkcije i ne miješaju se u sindikalni rad jer je zabranjeno i kažnjivo. Sve koji to rade ćemo javno prozvati i tražimo da budu smijenjeni“, poručio je on.
Pavićević je kolege prosvjetare pozvao da Sindikatu prijave sve pritiske i poručio da ih on štiti i da neće dozvoliti sindikalno-političku diskriminaciju.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- CGO: Smanjiti politički uticaj na prosvjetu
CGO: Smanjiti politički uticaj na prosvjetu
Izvor