Svijet

“Čile je rodno mjesto neoliberalizma, biće i njegov grob”: Kako Gardijan vidi Gabrijela Borića

Prije četiri mjeseca, tridesetpetogodošnji Gabrijel Borić obesmislio je rezultate svih anketa pobjedivši na primarnim izborima iako je jedva ispunjavao starosne granice potrebne za nominaciju.

“Čile je rodno mjesto neoliberalizma, biće i njegov grob”: Kako Gardijan vidi Gabrijela Borića Foto: Reuters
nedeljnikIzvor

Uprkos tome, on će 11. marta sljedeće godine biti zvanično proglašen najmlađim predsjednikom u istoriji Čilea, a do tog uspjeha je stigao na impozantan način – sakupivši najviše glasova koje je neki kandidat za predsjednika ikada dobio, prenosi Gardijan  

Borić predstavlja silu koja će donijeti promjene u Čileu. On pripada radikalnoj generaciji studentskih lidera koji su odlučni u namjeri da zakopaju nasljeđe politike kakvu je vodio diktator Avgusto Pinoče.

“Čile je bio rodno mjesto neoliberalizma, pa će stoga biti i njegov grob”, viknuo je Borić sa bine nakon što su stigli prvi rezultati, dok se mogla naslutiti njegova tetovaža na podlaktici usljed zavrnutih rukava košulje.

Diktatura generala Pinočea ostavila je veliki trag na istoriju Čilea uvođenjem ekstremnog ekonomskog modela, a čije će uništenje biti prevashodni cilj Borića i ostalih uticajnih studentskih lidera.

“Znam da istorija ne počinje sa nama”, rekao je Borić na bini, te dodao da se “osjeća kao nasljednik dugog niza onih koji su zahtjevali socijalnu pravdu”.

Borić je rođen 1986. godine u gradu Punta Arenas. Koristi svaku priliku da istakne koliko je ponosan na regiju u kojoj je rođen – Magalanes.

On je 2011. godine postao vođa protesta koji su za cilj imali reformu obrazovnog sistema. Studenti iz svih djelova zemlje zauzeli su svoje studentske domove za vrijeme duge i hladne zime, zahtijevajući slobodno, kvalitetno i besplatno obrazovanje za sve.

Protesti su završeni uz kompromis, dozvoljavajući određenom broju studenata besplatne studije.

Nekoliko vođa protesta kasnije se uspješno kandidovalo za mjesta u Parlamentu ili lokalnim organima vlasti.

Borić još uvek nije diplomirao, iako je u vrijeme kada su protesti počeli ušao u završnu godinu studija prava. Umjesto toga, on je kao nezavisni kandidat uspio da osvoji dovoljno glasova na parlamentarnim izborima 2013. godine i postane poslanik, iako nije pripadao ni jednoj od dvije najveće koalicije u zemlji.

Nakon što je u prvom krugu predsjedničkih izbora poražen od strane Hosea Antonija Kasta, koji je inače veliki pobornik politike Avgusta Pinočea, Boric je odlučio da promijeni strategiju. Osvojio je naklonost centralno opredeljenih birača – što mu je donijelo pobjedu i mjesto u palati La Moneda.

Za razliku od svojih buntovničkih dana iz prvih borbenih redova, Borić sada djeluje prilično ozbiljno, doterano i skromno. Čak je počeo da nosi džempere koji mu prikrivaju tetovažu. Njegova djevojka Irina Karamanos mu se pridružila na bini nakon što su prebrojani svi glasovi.

Obećao je da će decentralizovati Čile i da će pokušati da izgradi državu blagostanja, uz povjećanje javne potrošnje i veće uklljučivanje žena i urođeničkog stanovništva u donošenje odluka.

Sledeće četiri godine će pokazati da li će uspeti da ukloni zaostavštinu Pinočeovog režima koje još uvek muči čileansko društvo.

Gardijan je, u svojem članku, izostavio da pomene hrvatske korijene novog predsjednika Čilea. 

 

Novi predsjednik Čilea je hrvatskog porijekla
3
Novi predsjednik Čilea je hrvatskog porijekla
20.12.2021 07:56

 

Portal Analitika