Tri izdanja od danas u knjižarama

„Crnogorska bojanka“ protkana ženskom energijom

„Crnogorska bojanka“ naziv je originalnog, kreativnog i edukativnog poduhvata koji je upravo ugledao svjetlost dana. Tri verzije ove bojanke od danas su dostupne u knjižarama širom Crne Gore, a to je samo početak njihovog puta do ljubitelja ove zanimacije i onih koji će to postati.

„Crnogorska bojanka“ protkana ženskom energijom Foto: Crnogorska bojanka
PA
PAAutor
Portal AnalitikaIzvor

Osmišljena kao publikacija za djecu „Crnogorska bojanka“ mnogo je više od kontura unutar kojih treba obojiti prostor – ilustracijama su dodati opisi i pojašnjenja, dovoljno jednostavna da ih razumiju i najmlađi, a dovoljno sadržajna da budu zanimljiva i odraslima.

Prirodne ljepote i kulturne znamenitosti objedinjene su u trima verzijama u izdanjima na oba pisma – „Podgorica“, „Cetinje“ i „Boka Kotorska“, koje kroz tematske cjeline omogućavaju da se razonoda spoji sa učenjem.

Priča o timu posvećenom stvaranju prvih crnogorskih bojanki protkana je ženskom energijom, dugim prijateljstvima i ljubavlju, kreativnim izazovima i zajedničkim ciljem – da stvore magiju i tako mijenjaju sebe i svijet oko sebe.

„Snagu i energiju upijamo od najmlađih oko nas, a koji nas podsjećaju da njegujemo dijete u sebi, i da se igramo kroz sve što radimo“, ponosno ističu autorke i realizatorke ove ideje.

Kreativni i preduzimljivi ženski tim čine glavna i odgovorna urednica Adrijana Husić koja preslaže zvijezde po kosmosima, a onda pravi planove i slaže kratke priče glavnih junaka bojanki, članica uredničkog tima zadužena za IT Tijana Vujošević koja pokreće ideje i naše rasploženje, a zahvaljujući njoj je projekat postavljen na sajt publikacije, dizajnerka Ana Pajović, kaoja je čarobnica iza studija Ribizla koja magiji daje konačnu formu da bi došla baš do vas, dok je za digitalni dio bila zadužena Nataša Đurđić-Begić, čiji vrcavi duh i spretnost sa riječima zajedničke avanture pretvara u posebne dogodovštine u online svijetu, dok su se vješte ruke vješte ruke Adrijane Vešović – Zombijane poigrale linijama i oblicima i na krilima mašte ilustrovala avanture koje vape za bojama.

Zombijana u razgovoru za Portal Analitika ističe da je ideja nastala spontano, iz želje da se uradi nešto kreativno, ali i da se ukaže na prirodne ljepore i kulturnu baštinu koja postoji širom Crne Gore.

„Ideju smo dobile u januaru ove godine i već u februaru počele da razmišljamo o njenoj realizaciji, a vremenom, radeći na poboljšanjima, dobijale smo sve jasniju sliku šta zapravo želimo i kako možemo tu želju da pretvorimo u u rezultat koji imamo danas“, ističe naša sagovornica.

Prema njenim riječima rad u ovom timu bio je poseban i, uprkos visoko postavljenim ciljevima koji su „Crnogorsku bojanku“ doveli do savršenstva, ne toliko težak, jer je radila u timu koji čine kreativne saradnice.

„Lako je crtati kada je ideja kreativna i kada je sve već dogovori“, istakla je ona.

Cijelu ideju inicirala je Adrijana Husić, koja je godinama prije toga razmatrala mogućnost kreiranja sadržaja za djecu koji bi bio stvoren u Crnoj Gori i povezan sa blagom koji se u njoj nalazi, a predstavljen na originalan, ujedno zabavan i edukativan način.

„Nas pet je na različite okruženo djecom – u ulozi majke, tetke, strine – i to je bio povod da se fokusiramo na najmlađe. Bile smo inspirisane onim što nas okružuje i odlučne u namjeri da ono što budemo stvorile bude, prije svega, edukativno“, pojasnila je Husić.

Ova bojanka se, kako dodaje, razlikuje od onoga što je tipično za ovu vrstu publikacije i što se uglavnom moglo pronaći u knjižarama, odštampano na nekoliko stranica. Da bojenje ne bi bilo jedina aktivnost na koju „Crnogorska bojanka“ inspiriše dodati su i ostali elementi koji će iskustvo prelistavanja stranica učiniti još bogatijim.

„Potrudile smo se da sadržaj bude jednostavno koncipiran, kako bi djeca najmlađeg uzrasta mogla da ga dožive na pravi način, a da ujedno bude i kompleksan, kako bi bio primamljiviji odraslima, odnosno kako bi se i najmlađima, ali i starijimana drugačiji način predstavi Crna Gora“, precizirala je Husić.

Kroz autentične crteže i zanimljive kratke priče svi koji se odluče da gradovima dodaju svoje boje zabaviće se i istraživati, poručuju autorke prve crnogorske bojanke.

I zato – bojice u ruke!


Portal Analitika