Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, sastao se sa predstavnicima Generalnog direktorata za klimatske akcije (DG CLIMA) kako bi razgovarali o obavezama i pripremljenosti Crne Gore u vezi sa klimatskim promjenama u okviru Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene.
"Zamjenik generalnog direktora DG CLIMA, Jan Dusik je istakao da je priprema za pristupanje EU izazovan proces, te da članstvo donosi brojne benefite koji omogućavaju dostizanje standarda EU u oblasti zaštite životne sredine i klimatske politike. Pohvalio je napore Crne Gore u uspostavljanju Nacionalnog sistema trgovine emisijama i naglasio da ubrza rad na usklađivanju sistema sa evropskim sistemom trgovine emisija, kao i s ostalim politikama EU u oblasti klimatskih promjena, posebno s evropskim paketom Fit for 55, koji ima za cilj smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte", saopštenpo je iz resor Damjana Ćulafića.
Naglasio je, kako navode, važnost usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim i obezbjeđivanja administrativnih kapaciteta za njegovu primjenu. Posebno je istakao neophodnost postojanja sistema za praćenje, izvještavanje i verifikaciju emisija iz svih sektora obuhvaćenih EU ETS-om dvije godine prije pristupanja.
"Ćulafić je istakao da proces pristupanja EU podrazumijeva usklađivanje zakonodavstva sa evropskim propisima, ali da obaveze Crne Gore ne prestaju s tim. Naglasio je da je ostvaren određeni napredak u oblasti klimatskih promjena, što potvrđuju mjerenja i podaci. Podsjetio je da su finalizovani Predlog zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača i Nacionalni plan prilagođavanja, te izrazio zadovoljstvo što postoji tijelo poput DG CLIMA koje pruža podršku u ovom procesu", saopšteno je iz MInistarstva.
Jan Dusik je, kako navode iz Ministarstva, istakao da su emisije obuhvaćene EU ETS-om na nivou Evrope u posljednjih 20 godina smanjene za 47%, dok je BDP rastao istim tempom. Takođe, najavio je da će Evropska komisija predložiti dodatno smanjenje emisija za 90% do 2040. godine, na putu ka cilju klimatske neutralnosti do 2050. godine.
"Govorio je i o mehanizmu za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) koji će se primjenjivati na uvoz iz zemalja koje nijesu dio EU. Od 1. januara 2026. godine, uvoz u EU u šest sektora s visokim sadržajem CO2 biće podložan finansijskim prilagođavanjima, kako bi se obezbijedili jednaki uslovi između proizvodnje u EU i inostranstvu i spriječilo takozvano “curenje ugljenika”. Ovo prilagođavanje će, između ostalog, važiti za električnu energiju proizvedenu u termoelektranama na ugalj i uvezenu u EU, uzimajući u obzir cijenu ugljenika plaćenu u zemlji porijekla", navodi se u saopštenju.
Na kraju sastanka, predstavnici DG CLIMA ponovili su svoju spremnost za saradnju i pružanje stručne podrške Crnoj Gori u ispunjavanju obaveza iz Poglavlja 27, kao i podizanju svijesti o klimatskoj politici.
"Ćulafić je istakao optimizam i uvjerenje da će sve obaveze biti uspješno realizovane do kraja 2026. godine.
Predstavnici DG CLIMA su nakon sastanka sa ministrom imali poseban sastanak sa timom Direkcije za klimatske promjene i direktoricom Direktorata za klimatske promjene i održivi razvoj Ivanom Grujić, tokom kojeg se diskutovalo o Predlogu zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena. Razmatrano je usklađivanje Nacionalnog sistema za emisije sa evropskim sistemom, kako bi se osigurao efikasan odgovor na izazove klimatskih promjena", navode iz resora Ćulafića.