Novinar tog servisa Džejms Galager, koji je specijalizovan za zdravstvene i naučne teme, naglašava kako je u analizi krenuo od dva pitanja - da li je epidemija konačno gotova i kada ćemo konačno opet normalno živjeti?
"Gotovo smo tamo, ovo je sada početak kraja, makar u Velikoj Britaniji", odgovorio mu je profesor Džulijen Hiskoks sa Univerziteta u Liverpulu.
Ključ je, dodaje on, u tome što se polako mijenja naš imunitet. Manje smo ranjivi nego kada se virus prvi put pojavio prije dvije godine u Vuhanu. Stoga, kako navodi BBC, požar koji je nastao širom planete ne može gorjeti vječno istim intenzitetom.
"Sada sam veoma optimistična. Uskoro ćemo biti u situaciji u kojoj virus cirkuliše i vodimo računa o najugroženijima, dok će za sve ostale infekcija biti normalna. Prosječnoj osobi neće se dogoditi ništa", ističe virološkinja Elizabeta Gropeli sa londonskog Univerziteta Sent Džorž.
Prema mišljenju profesorice Elenor Rajli sa Univerziteta u Edinburgu, koronavirus je već postao manje smrtonosan kako vrijeme odmiče.
"Kada omikron odradi svoje, imunitet u Velikoj Britaniji biće jako visok", poručuje ona.
Sa druge strane, Hiskoks dodaje i to da će koronavirus ubuduće biti identičan kao i obična prehlada.
"Bila to nova ili stara varijanta, većina nas će u slučaju infekcije šmrktati i imati blagu glavobolju, a nakon toga ćemo bez problema ozdraviti", zaključuje on.