Istraživanja pokazuju da ljudi koji konzumiraju žitarice za doručak imaju niži indeks tjelesne težine, lakše postižu i održavaju željenu tjelesnu težinu. Muškarci koji ujutru jedu musli, rijeđe obolijevaju od kardiovaskularnih bolesti, a smanjen je rizik i od pojave dijabetesa tipa 2.
Musli zapravo predstavlja mješavinu različitih žitarica: ovsenih, pšeničnih i kukuruznih pahuljica. Ponekad su dodati i koštunjavi plodovi, suvo voće, med, začini ili čokolada.
Najčešće se služe sa mlijekom, jogurtom ili voćnim sokom. Imaju visok procenat celuloze, zbog čega pružaju osjećaj sitosti, a bogati su i vitaminima, dok oskudijevaju masnoćama i složenim ugljenim hidratima.
Idealan su doručak za savremene zaposlene osobe kojima je potrebno mnogo energije, ali ne i opterećenje želuca koje se javlja kada se jede teška hrana.
Nakon konzumiranja muslija, nivo šećera se u krvi postepeno povećava, a ne naglo, zbog čega osoba nekoliko časova ne osjeća potrebnu za hranom.
Zbog odličnog nutritivnog sastava i niskog procenta natrijuma, žitarice se preporučuju u prevenciji i terapiji kardiovaskularnih bolesti i visokog krvnog pritiska.
Bogatstvo njegovih nesvarljivih vlakana povoljno utiče na sistem za varenje, regulisanje šećera u krvi, a može da posluži i u zaštiti od karcinoma debelog crijeva.
Da bi se postigao bolji efekat u očuvanju zdravlja, trebalo bi da se konzumiraju musli od cijelih zrna žitarica i bez dodatka šećera. Kod povišenog holesterola posebno su vrijedni proizvodi na bazi zobi, odnosno zobene pahuljice.
(tekst: novosti rs, foto: coolinarika.com)