Kako prenosi “T portal”, istraživači tvrde da izloženost uha preglasnim zvukovima može oštetiti osjetljive dlačice u unutrašnjem uhu i na kraju dovesti do gubitka sluha, a upravo se to događa pri slušanju muizike preko različitih prenosnih uređaja za koje su potrebne slušalice.
U studiji, koju je sprovela Hana Kepler sa Univerziteta u Gentu, 21 osoba slušala je rok muziku preko slušalica MP3 plejera tokom šest seansi. Učesnici studije koristili su dvije vrste slušalica i slušali muziku u nekoliko nivo jačine. Naučnici su ispitivali sluh svake osobe prije i nakon jednosatnog slušanja muzike.
Utvrdili su da postoje znatne promjene u osjetljivosti sluha, što ukazuje na to da pretjerano glasni zvuk utiče na folikule dlačica u uhu. Stalni gubitak sluha zasad se ne može predvidjeti sa stopostotnom sigurnošću, ali s obzirom na smanjenje osjetljivosti sluha (kapacitet sluha) nakon slušanja muzike npreko prenosnih medija, ovi su uređaji potencijalno štetni, kažu istraživači.
- Nalazi su vrlo važni jer su neke ranije studije pokazale da privremeni gubitak može, na kraju, dovesti i do trajnog gubitka sluha - kaže Robert Frizina iz međunarodnog centra za govor i sluh Medicinskog fakulteta sa Univerziteta Ročester u Njujorku.
Pol R. Kilejni, direktor audiologije i elektrofiziologije sa Obrazovanja u zdravstvu na Univerzitetu Mičigen, rekao je da mladi imaju i manji ušni kanal, a to kod takvih osoba muziku čini još glasnijom. Robert Fajfer, profesor na Medicinskom fakultetu “Leonard M. Miller” Univerziteta u Majamiju savjetuje održavanje jačine zvuka na nivou na kome se još može čuti razgovor iz okoline.