Gotovo osam sati su pojedini pacijenti čekali na pregled kod oftalmologa u četvrtak u Kliničkom centru Crne Gore.
Pacijenti su kazali Pobjedi da su na vrijeme došli na zakazane preglede, ali da su izgubili ogromno vrijeme u čekaonici ispred ordinacije.
"Ne znam što radi ljekar unutra, da operišu nekog završili bi prije. Osam sati je prilično iscrpljujuće. Imao sam zakazani pregled u osam sati ujutru, a ušao sam poslije 15 sati. To nije normalno. Ne znaš što je u pitanju, očigledno je loša organizacija", ogorčen je ovaj sugrađanin koji je želio da ostane anoniman.
Ispred ambulante nije bilo velike gužve, pa ga, kako je kazao, stoga još više čudi ovoliko čekanje.
Ogorčen je i njegov sugrađanin kojem je zakazano dva sata kasnije, u 10 sati. On je na red došao poslije pola pet.
Poslijepodne je, prema njegovim riječima, ostalo svega desetak pacijenata. Ipak, to nije ubrzalo ulazak kod ljekara.
"Nadao sam se da ću brzo završiti. Međutim, čekao sam još četiri sata. To je nedopustivo. Čekao sam i do sada na pojedinim klinikama, ali ovo je rekord. Ne znam više za sebe. Pola dana provedoh u Kliničkom centru", kazao je ovaj pacijent.
Sa druge strane, direktorica Klinike za očne bolesti dr Jelena Radojičić negira da su prije dva dana pacijenti na pregled čekali dugo pogotovo ne osam sati. Izuzetak su, kaže, pacijenti koji su čekali ispred kabineta za glaukom.
Ona je za Pobjedu poručila da se radi o dezinformaciji.
"U pitanju su pacijentikoji su čekali ispred kabineta za glaukom, kojima je duže trajao pregled zbog toga što su radili dnevnu krivu intraokularnog pritiska. Ta procedura podrazumijeva mjerenje očnog pritiska na svaka dva sata i zbog toga su se duže zadržavali", kazala je dr Radojičić.
Pacijenti koji su se žalili našoj redakciji kategorični su da oni nijesu čekali u kabinet za glaukom, te da je ulaz u tu ambulantu pored ulaza u onu za koju su čekali red.
"Nijesu nas prozivali niti smo u tom vremenu radili bilo kakvu proceduru", tvrde ovi pacijenti.
Najefikasnija ambulanta
Radojičič kaže da je od 1. januara na Klinici za očne bolesti pruženo blizu 2.800 zdravstvenih usluga u ambulantama i kabinetima, od kojih je samo hitnih bilo blizi 550 pacijenata, zatim opštih pregleda više od 600, lasera 329, konzilijarnih pregleda 79.
"Klinika za očne bolesti Kliničkog centra obavlja oftalmološke preglede na sva tri nivoa zdravstvene zaštite - primarnom, sekundarnom i tercijarnom i zasigurno se može reći da na dnevnom nivou uradi duplo više pregleda nego što je predviđeno da pacijenti ne bi ostali uskraćeni za pruženu adekvatnu zdravstvenu zaštitu", navela je dr Radojičić.
Ona je podsjetila da je ova klinika, na čijem je čelu, izdvojena kao najefikasnija.
"Iako je nezahvalno izdvojiti najuspješniju kliniku KCCG, jer svaka daje svoj maksimum, podsjetiću vas da je, povodom Dana KCCG, upravo našoj klinici uručena plaketa za najefikasniju kliniku tokom 2022. godine, jer smo, kako je rečeno u obrazloženju, ostvarili najbolje rezultate u odnosu na 2019. godinu, uradili preko četiri hiljade operacija i uveli 15 novih procedura", navela je dr Radojičić.