Ono što DPS “napada” to je pokušaj stvaranja teokratske države u kojoj bi Crkva bila iznad zakonodavne, sudske i izvršne vlasti.
„Pošto takve pretenzije neprestano pokazuje: i kad želi da bez izbornog legitimiteta kreira zakone, i kad bi da gradi bez dozvole, i kad saopštava političke stavove, i kad sveštenici učestvuju u pobunama protiv legitimno izabrane vlasti, i kad poteze Vlade ocjenjuju kao izdajničke, i poziva na njeno rušenje...“, saopšteno je.
Povodom Amfilohijevih optužbi o tome da je DPS nekom “objavio rat”, to je njegova 'bogougodna ' retorika koja nas ne iznenađuje, mada je u najmanju ruku neprimjerena jednom tako visokom božijem izaslaniku, kakvim se se predstavlja.
„Ne čudi nas njegova ratna terminologija, zna se da je ona Mitropolitu bliska. Ali da se neko ko stoluje na mjestu Svetog Petra Cetinjskog, kako voli da naglasi, i sa samim Gospodom Bogom poistovjećuje, i priziva ga u odbranu neodbranjivog, tj. političkog strančarenja i njega i najbližih mu saradnika, pa mnogo je i ako je od Amfilohija. Što bi on rekao - kako se Boga ne boji...“, zaključuju u saopštenju.