“Ove godine, Budva, koja se nekada ponosila svojom čistoćom i turističkom ponudom, suočava se s ozbiljnim problemima koji su od nje napravile "metropolu smeća". Komunalno preduzeće Budva, zaduženo za održavanje javne higijene, nikada nije bilo u gorem stanju. Nepostojanje odgovarajuće strategije i planiranja rezultiralo je time da se grad ove godine suočava s neviđenim nivoom nečistoće”, ocijenili su iz Opštinskog odbora DPS Budva.
Kako dodaju, dok se situacija na terenu iz dana u dan pogoršava, mnogi šefovi komunalnog preduzeća uživaju na odmorima.
“Ovaj vid neodgovornog ponašanja dodatno doprinosi problemu, jer je jasno da nema adekvatnog nadzora i upravljanja u kritičnim trenucima. Takođe, ozbiljan problem predstavlja nepostojanje koordinacionog tijela za turizam koje bi moglo pomoći u prevazilaženju ovih problema. Uz to, veliki broj nelegalnih lokacija koje niču bez ikakvog reda i plana dodatno komplicira situaciju”, navode iz DPS.
Sve ovo, kažu, upućuje na moguće postojanje korupcije unutar preduzeća, koja doprinosi haotičnom stanju u gradu.
“Na sve to, odgovor iz komunalnog preduzeća samo dodatno produbljuje problem, pored očajničkih poteza kada su smeće ostavljali direktno u dvorištu preduzeća, uprava nastavlja sa istom neodgovornom praksom. Umjesto da se suoče s krizom, nastavljaju da odlažu smeće, ovog puta ispod postrojenja za prečišćavanje voda, dodatno ugrožavajući ionako narušeno zdravlje i bezbjednost stanovništva”, ističu iz Opštinskog odbora DPS Budva.
Ovakvo ponašanje, kako kažu, ne samo da pokazuje nebrigu, već i jasno ukazuje na ozbiljne propuste u vođenju i funkcionisanju preduzeća, ostavljajući građane u sve većoj opasnosti.
“Rezultati su vidljivi, porast broja zaraženih od morbila, koronavirusa, kao i prisustvo bakterija u vodi, izaziva ozbiljnu zabrinutost među stanovništvom i nadležnim službama. Nedavna epidemija morbila, koja se širi zbog niske stope vakcinacije, dodatno komplikuje zdravstvenu situaciju u zemlji, dok novi talas koronavirusa nastavlja da opterećuje zdravstveni sistem”, ukazuju iz Opštinskog odbora DPS Budva.
Pored ovih zdravstvenih izazova, kako dodaju, otkrivena prisutnost bakterija u vodi uzrokuje dodatni rizik po zdravlje građana, čineći situaciju još složenijom i zahtijevajući hitne mjere na svim nivoima.
“Ove godine, Budva nije samo turistička destinacija, već je postala i simbol neodgovornosti i nesposobnosti upravljanja. Nažalost, umjesto da privlači turiste svojim čarima, Budva ih sada odbija svojom prljavštinom”, zaključuju iz Opštinskog odbora DPS Budva.