Društvo

NOVI ATAK NA MEDIJE: Nikšićko tužilaštvo naložilo saslušanje glavnog i odgovornog urednika Pobjede po prijavi predsjednika opštine Nikšić

Đuranović: Neće nas ućutkati kovačevići, abazovići ili sinđići

Po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva u Nikšiću, tužiteljke Vanje Sinđić, glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović juče je, u neđelju, morao dati izjavu u podgoričkoj policiji po prijavi predsjednika opštine Nikšić Marka Kovačevića, koji ga je optužio da je podstrekivač za navodne prijetnje koje dobija na društvenim mrežama?!

Đuranović: Neće nas ućutkati kovačevići, abazovići ili sinđići Foto: gradski
PobjedaIzvor

Iz podgoričke policije Đuranoviću je juče po podne stigao telefonski poziv uz objašnjenje da je potrebno da dođe i izjasni se o navodima prijave koju je protiv njega podnio Kovačević.

"Kako sam rekao i inspektoru koji me je saslušavao, nije mi jasan povod zbog kojeg me je nikšićko tužilaštvo dovelo u kontekst eventualnih prijetnji predsjedniku opštine Marku Kovačeviću", kazao je Đuranović.

LAŽNA PRIJAVA, A STVARAN PRITISAK

Izjavu policiji dao je u 15.55 sati, a „priznao“ je da je „o političkim aktivnostima gospodina Kovačevića Pobjeda pisala redovno“, ali i naglasio da su poštovani profesionalni novinarski standardi.

"Razumijevajući postupanje policije, nalazim za shodno da izrazim protest zbog ovog načina uznemiravanja, jer niti sam preko društvenih mreža, niti na bilo koji drugi način prijetio ili mogao podstrekavati na prijetnje predsjedniku opštine Nikšić. Zato prijavu gospodina Kovačevića smatram svojevrsnim pritiskom na novinare u obavljanju njihovog novinarskog posla", navodi se u zapisniku sa njegovog saslušanja.

Glavni i odgovorni urednik Pobjede je zatečen Kovačevićevom prijavom, ali je decidiran da je ona novi pokušaj pritiska vlasti na slobodne medije, uz ocjenu da je jasno da im tužilaštvo „saslužuje“.

"Uzalud im je, kao i sve čemu su do sada pribjegli – od prozivki bivšeg premijera Dritana Abazovića, koji je i iz Skupštine Crne Gore medijima koje ne kontrolišu vlasti upućivao užasne poruke, do prijava koje podnose, a tužilaštvo ih revnosno dalje procesuira. Neće nas ućutkati nikakvi ni kovačevići, ni sinđići, ni premijeri, ni predsjednici. Izvještavamo u javnom interesu i to je jedini interes kojem ćemo kao medij istrajno i dosljedno služiti", poručio je Đuranović.

Aktuelne crnogorske vlasti, doskora predvođene Dritanom Abazovićem i njegovom Urom, u kontinuitetu od 2020. godine, kada je konstituisana prva proruska i prosrpska vlada u našoj zemlji, na čijem je čelu bio Zdravko Krivokapić, do ove treće, kojom rukovodi Milojko Spajić, prave neprihvatljiv pritisak na slobodne medije.

Tužilaštvo, koje je, nažalost, postalo instrument u njihovim rukama, uglavnom ne reaguje na njihove opasne poruke i govor mržnje, a ako i reaguje i formira predmet, kao u slučaju upravo Marka Kovačevića – kada je 2021. negirao genocid u Srebrenici, tu je sud da optužnicu odbaci kao neosnovanu. Ili kada je prošlog ljeta u Nikšiću, ispruženim srednjim prstom Kovačević, na zvaničnom događaju, gdje je bio sa predsjednikom države Jakovom Milatovićem, pozdravio crnogorsku himnu – nikšićki tužilac Dejan Đorojević ocijenio je da nema elemenata da je povrijedio ugled države?!

TUŽILAŠTVO KAO INSTRUMENT

Nikšićko tužilaštvo uz Kovačevića je stalo i prije desetak dana, kada su ocijenili da u njegovoj objavi na društvenoj mreži Fejsbuk – „Nekako lijepo pristaje predsjedniku Skupštine Crne Gore ova zgrada Zetske banovine. I nekako je normalno da smeta Švabama“ - nema elemenata krivičnog djela. Kovačević se tada oglasio povodom građanskog protesta na Cetinju i oštrog sukoba poslanika opozicione Demokratske partije socijalista i parlamentarne većine.

S druge strane, tužilaštvo je promptno na sud izvelo profesora na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost Bobana Batrićevića zbog kolumne na portalu Antena M, u kojoj je pisao o ulozi Crkve Srbije i njenih velikodostojnika u našem društvu. Protiv njega je podignuta optužnica za vrijeđanje po vjerskoj pripadnosti?!

Policija je prije tri dana zakucala i na vrata porodičnog doma Nikšićanki, poslanica DPS-a Aleksandre Vuković-Kuč i Sonje Milatović kako bi im uručila krivične prijave koje je protiv njih podnio Marko Kovačević, koji je, očito, posljednju godinu mandata na čelu nikšićke opštine odlučio da obilježi izvođenjem kritičara na sud.

Prema informacijama Pobjede, prijava koju je protiv glavnog i odgovornog urednika Pobjede podnio Kovačević, a odmah prihvatila i procesuirala tužiteljka Sinđić u Nikšiću, samo je dio prijava protiv više osoba iz javnog života, novinara i predstavnika nevladinog sektora, koje je predsjednik opštine Nikšić podnio, očito pokušavajući da stopira reakcije nakon svoje skandalozne izjave poslije sjednice Skupštine Crne Gore održane na Cetinju.

Portal Analitika