Međutim, jedan zdravstveni stručnjak je primijetio da je „efekat razočaranja“ mnogo češći nego što mislimo i objasnio kako da ga izbjegnemo.
Dr Suhail Husein, ljekar opšte prakse, rekao je za „Daili Record“ da „kada je telo naviklo da funkcioniše na visokim nivoima hormona stresa kortizola i adrenalina i oni naglo padaju, naš imuni sistem je izložen i mi smo skloni manjim infekcijama i preteranom umoru“.
"Pojačava se i bol u mišićima – adrenalin povećava napetost mišića, pa zamislite gumicu koja je uvijek zategnuta, šta se dešava kada je pustite?“, naveo je on.
Efekat otpuštanja vjerovatno će nas pogoditi poslije napete radne nedjelje. Međutim, dr Husein je rekao da možete da spriječite da se ovo desi blagim uklanjanjem stresa.
„Možete da pokušate da smanjite uticaj ‘efekta razočaranja’ tako što ćete polako ‘uklanjati’ stres. Umjesto da samo ležite i sunčate se, pokušajte da zadržite neku aktivnost na odmoru ili neki nivo vježbanja, kako ne bi došlo do naglog pada nivoa hormona stresa, što znači da možete da dozvolite tjelu da se polako aklimatizuje“, rekao je on.
Međutim, ako se vaše tijelo „gasi“ ubrzo nakon što odete na odmor, savjetovao je da potražite i znake hroničnog stresa.
„Konstantno funkcionisanje pod visokim nivoom stresa je veoma loše za vas. To dovodi do navedenih tegoba, ali i do dugoročnih posljedica, kao što je zgrušavanje krvi u arterijama, što dovodi do moždanog udara, zatim dolazi do depresije i anksioznosti, pa čak i zavisnosti“, objasnio je on.